Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Çoban Yıldızı Özellikleri Nelerdir?

Çoban Yıldızı Özellikleri Nelerdir?
  • 02.06.2018

Çoban yıldızı yıldızlar içinde isminien çok duyduğumuz yıldızlardan bir tanesidir. Çoban yıldızının ismini bilmeyen yok gibidir. Ve gök yüzünde bu çoban yıldızını neredeyse hepimiz biliriz. Peki bu çoban yıldızına neden bu isim verilmiştir. Çoban yıldızı bizim bildiğimiz gibi yani güneş gibi bir yıldız mıdır? Bu yazımızda hem bunlara değineceğiz, hem de çoban yıldızının özelliklerini maddeler halinde vereceğiz.

çoban yıldızı 1Çoban Yıldızı nedir?

Çoban yıldızı çoğumuzun bildiğinin aksine kesinlikle bir yıldız değildir. Çoban yıldızı bir gezegendir. Gök yüzünde aynı uydumuz olan ay gibi kendi ışığı olmayan güneşten aldığı ışığı yansıtan dünyamız gibi bir gezegendir. Güneş sistemimizde bulunan Venüs gezegeni halk tarafından çoban yıldızı olarak adlandırılmıştır. Yani kısaca Çoban yıldızı olarak bilinen yıldız aslında Güneş sistemimizin Güneşe en yakın ikinci gezegen olan Venüs gezegenidir.

Çoban yıldızı yani Venüs dünyamıza en yakın gezegen olması sebebiyle de onu çıplak gözle dahi görebilmekteyiz.

Çoban Yıldızı ismi nereden gelmektedir?

Bu yıldıza neden çoban yıldızı ismi verildiği konusunda çok araştırmamıza rağmen net bir bilgi edinemedik. Gök yüzündeki en parlak yıldızlardan olması münasebetiyle belki gece koyun otlatan çobanlara yol göstermesi bakımından bu isim verilmiş olabilir diye düşünmekteyiz. Çünkü özellikle küçükbaş hayvanlar otlatılmaya gece 1-2 gibi çıkmaktadırlar.

Çoban yıldızı 2Çoban Yıldızı’nın dünyamıza uzaklığı ne kadardır?

Çoban yıldızı dünyamıza en yakın gezegen olmasına rağmen oldukça uzak sayılır. Dünyamıza en yakın olduğu zamanda ki uzaklığı 38 milyon 200 bin kilometredir. Dünyamıza en uzak olduğu dönemde ise yaklaşık olarak 261 milyon kilometrelik bir uzaklığa sahip olmaktadır. Buna göre ay uzaklığını baz alarak en yakın dönemde olduğu zaman dahi ay uzaklığının neredeyse 100 katı daha uzakta olmaktadır. Bilindiği üzere ayın dünyamıza uzaklığı 384.400 kilometredir.

Güneş Doğarken görülen parlak yıldız hangisidir?

İşte bu sorunun cevabı da yine Çoban Yıldızı olarak karşımıza çıkmaktadır.  Bu sebepledirki halk arasında sabah yıldızı ve akşam yıldızı olarak da bilinmektedir. Çünkü bu yıldız güneşe yakın olarak bulunduğundan sabahları güneşin doğması zamanında ve batması zamanında parlak bir yıldız olarak göze çarpar ve bu nedenle de oldukça dikkat çeker.

Pisagor sabah ve akşam görünen bu çoban yıldızının aynı yıldızlar olduğunu keşfeden bilim insanıdır. Pisagor bu iki yıldızın aynı yıldız olduğunu keşfinden önce farklı yıldızlar olarak bilinmekte idi.

coban-yildiziÇoban Yıldızı ne zaman keşfedilmiştir?

Çoban yıldızı günümüzden çok eskilerde yani Milattan Önce 17. Yüzyıllarda keşfedilmiş yıldızlardan bir tanesi olmakla birlikte bu yıldızın bir gezegen olduğu ve Venüs gezegeni olduğu ise çok geç zamanlar da anlaşılmıştır.

Çoban Yıldızı Venüs Gezegenini özel kılan özellikler nelerdir?

Dünyamıza en yakın gezegen olması.

Çıplak gözle görülebilen tek gezegen olması,

Dünyamızdan görülen en parlak gezegen olması,

Yüzey sıcaklığı en yüksek olan gezegen

Üzerinde en çok inceleme yapılan gezegen

Üzerinde en çok insan yapımı araç bulunan gezegen

En çok uzay aracı gönderilen gezegen

Ekseni etrafında ters dönen tek gezegen

VenüsŞimdi de çoban yıldızının yani Venüs Gezegeni’nin bilimsel özellikleri nelerdir? Bakalım;

Güneş sistemindeki ikinci sırada olan gezegendir.

Güneşe uzaklığı yaklaşık olarak 108,2 Milyon kilometredir.

Güneş yörüngesinde ki bir turunu yaklaşık olarak 224,7 günde tamamlamaktadır.

Yarıçapı 6052 kilometredir.

Venüs gezegeninin dünyamıza uzaklığı en yakın olduğu dönemde yaklaşık olarak 38 milyon 200 bin kilometredir. En uzak olduğu dönemde ise 261 milyon kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Yörüngesinde saniye de 35 kilometrelik bir hızla dönmektedir.

Büyüklük olarak dünyamızın büyüklüğü ile neredeyse aynı sayılabilecek kadar yakındır.

Yüzey sıcaklığı ortalama olaak 464 santigrat derecedir.

Yerçekimi kuvveti de dünyamız yerçekim kuvvetine oldukça yakındır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. q diyor ki:

    Gözle görülebilen 5 gezegen var

    1. Muharrem Çibuk diyor ki:

      Ölçtün mü kardeşim. Saygılar halkalıdan ığdırlı muharrem çibuk

YORUM YAZ