Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Çiy ve Kırağı nedir özellikleri nelerdir?

Çiy ve Kırağı nedir özellikleri nelerdir?
  • 31.12.2014

Çiy ve kırağı dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizin neredeyse tüm illerinde görülen doğa olaylarından bir tanesidir.

Çiy ve Kırağı oluş şekilleri itibariyle bir yağış çeşidi olarak düşünülmemekte ve yağış kategorisin de yer almamaktadır.

Zaten Metorolojide çiy ve kırağıyı yağış olarak görmemektedir. Biz de doğrusunun bu olduğu kanaatindeyiz.

Çiy özellikler ilkbahar aylarında gözükürken kırağı genel itibari kışa yakın zamanlarda ve daha soğuk günlerde görülmektedir.

Şimdi gelgelelim bu iki doğa olayının özelliklerine, ve ne şekilde oluştuklarına.

ÇiyÖncelikli olarak Çiy nedir, ne şekilde oluşur ve özelikleri nedir?

Ülkemizde çiy görmeyen insan yoktur desek yanlış olmaz herhalde özellikle sabah kalktığımız zaman sık sık karşılaştığımız doğa olaylarından bir tanesidir. Bitkilerin, otomobillerin, veya dışarıdaki herhangi bir maddenin üzerinde su damlacıkları gördüğümüz zaman eğer yağmur yağmamış ise bunun sebebi çiydir.

Çiy, su buharının soğuk bir yüzey üzerinde yoğunlaşmasına verilen isimdir.

Çiyin bir diğer özelliği de bahar aylarında ve havanın açık olduğu zamanlarda görülmesidir.

Çiy su miktarının çokluğu nedeniyle nemden hemen kendisini ayrıştırır. Hemen çiyin bir nem olmadığını anlarız. Çünkü damlalar ve su çok belirgin bir vaziyettedir. Hatta bazı durumlarda öyle çok çiy olur ki sanki yağmur yağdığını dahi zannedebiliriz.

Yaz aylarında sabahın erken saatlerinde, ağaçların yapraklarında ve çimenler üzerinde görmüş olduğumuz su damlaları çiydir.

Kırağı-2İkinci olarak doğa olaylarından bir tanesi olan ve oluş şekli itibari ile Çiye çok benzeyen Kırağı neden ve nasıl oluşur, özellikleri nelerdir? Bakalım:

Kırağıyı şöyle tanımlamamız en doğrusu olacaktır, Kırağı havadaki su buharının soğuk bir yüzeyde veya cisim üzerinde O derecenin altında yoğunlaşması sonucu oluşan katı ve buz şekline kırağı adı verilmektedir.

Kırağının oluşumu da yukarda belirtmiş olduğumuz gibi aynı çiy gibidir. Fakat kırağının oluşması için kesinlikle kırağının muhatap olduğu cismin yüzey sıcaklığının donma noktasının altında olması gerekmektedir. Yoksa kırağı oluşmaz. Çiy oluşur.

Kırağı oluştuğu zaman buz kristallerine benzer. Şekli buz kristalleri şeklindedir.

Kırağının oluşması için havanın genel olarak açık ve durgun bir hava olması gereklidir. Çok nadiren durgun veya açık hava dışında bir havada gerçekleşebilir.

Aynen çiğde olduğu gibi kırağıda meteorolojinin yağış kategorisinde olan doğa olaylarından bir tanesi değildir.

 Çiy ve KırağıPeki bu iki doğa olayının arasındaki belirleyici farklar nelerdir. Bu iki olayı hiç bilmeyen kişiler birbirinden nasıl ayırt edecektir?

Çiy ve kırağı şekli itibariyle birbirinden kolayca ayrılan iki doğa olayıdır,

Kırağı kış başlangıcında oluşan bir doğa olayı iken, çiy genel olarak ilkbahar ve yaz aylarında oluşur.

Kırağı oluşması için yüzey sıcaklığının sıfır derecenin altında olması gerekirken, çiy için yüzey sıcaklının soğuk olmasına veya sıfır derece altında olmasına gerek yoktur.

Görünüm itibariyle de hemen iki oluşum arasındaki fark dikkat çeker. Çünkü çiy su damlası şeklinde iken, kırağı buz kristalleri şeklindedir.

Bu iki olayın en belirgin özellikleri bunlardan ibaret olup, yazımız içeriğine de eklediğimiz resimlerden bu iki doğa olayının görünüş itibariyle farkları ve ayırt edilmesi daha basit olacaktır. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ