Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Çitaların özellikleri nelerdir?

Çitaların özellikleri nelerdir?
  • 13.08.2015

Çita ismi vücutlarındaki beneklerden dolayı benekli anlamına gelen “Çitraka” sözcüğünden almıştır. Çita dünya üzerinde en çok tanınan vahşi hayvanlardan veya vahşi kedilerden bir tanesidir. Çitaların bu kadar ün yapmasındaki en önemli pay hızlarıdır. Çitalar dünya üzerindeki kara hayvanları içinde en hızlı hayvan olma unvanını elinde bulundurmaktadır.

Çitalar özellikle birçok belgeselde karşımıza çıkmış hayvanlardan bir tanesidir. Hızları sayesindeki avlanma becerileri yönü ile ilgili birçok belgesel bulunmaktadır.

Çita-1Çitaların özellikleri nelerdir?

Çitaların en belirgin özelliği çok kısa sürede çok yüksek bir hıza çıkmasıdır. Çitalar yaklaşık 3 saniye içinde 100 kilometrenin üstüne çıkabilirler. Hızları konusunda birçok kaynakta farklı görüşler bulunsa da maksimum hız seviyesinde hızlarının saatte 120 kilometreye kadar çıktığı bilgisi hâkimdir. Çitaların vücutları da hız yapmaya oldukça müsaittir. Örneğin en yüksek hıza ulaştıkları anda ayakları arasındaki mesafe 15 metreye kadar çıkabilmektedir. Uzun kuyrukları ise manevra kabiliyetlerini oldukça artırır. Çitalar bu kadar yüksek hıza sahip avcılar olmasına karşın avlarındaki başarı oranı %50 oranındadır.

Yukarda anlatıldığı gibi çitalar etçil hayvanlardır. Kesinlikle et harici başka yiyecek yiyemezler.

Çitalar bu yüksek hızda sadece 450-500 metre koşabilirler. Çok seri olmalarından dolayı vücutları çok kısa sürede ısınır vücut ısısı 45 dereceyi geçmesi halinde beynine zarar vereceğinden çok uzun süre yüksek hızda koşamazlar.  Koşuları genellikle 30-45 saniye arasında sürer.

Çita-2Çitalarda diğer birçok yırtıcı hayvanlar gibi Afrika kıtasında yaşam alanı bulmaktadırlar. Çok az sayıda Asya kıtasının bazı bölgelerinde yaşam alanı bulurlar. Dünya üzerinde sayıları oldukça azdır. Toplam çita sayısının 3000-3500 civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Çitalarının vücutları beneklidir, gözlerinin altından ağzına ve çeneye doğru inen siyah renkli çizgiler bulunmaktadır.  Bu siyah çizgiler çitaların gözlerinin güneşten etkilenmesine engel olur ve rahat bir görüş yapmasını sağlar.

Çitaların boyları yaklaşık olarak 2 metre civarında olup vücut uzunluğunun 1/3’lük kısmını kuyrukları oluşturur. Kuyruklarının uzunluğu 70-75 santim civarındadır.

Çitalar vücut yapılarının ince olmasından dolayı ağırlık olarak ağır olmayan hayvanlar arasındadır. Ortalama kiloları 50 kilogram civarında bulunmaktadır.

Çitaların avlanması tek başlarına olur. Avlanmalarını grup halinde yapmazlar. 

Çita-3Çitalar genel olarak kendileri gibi hızlı koşan ve yüksek manevra kabiliyeti bulunan ceylan, impala, antilop ve bazı zamanlarda ise tavşan gibi hayvanları avlarlar. Avladıkları hayvanları bazı zamanlarda aslanlara ve sırtlanlara bırakmak zorunda kalırlar. Çünkü çitalar seri hayvanlar olmasına karşın narin yapılı hayvanlardır. Kemikleri incedir kolay şekilde kırılabilir. Bu nedenle kavgadan ve özellikle sırtlanların çenelerinden kaçarlar.

Çitalar yavrularına yaklaşık olarak 1 ila 1,5 yıl arasında bakarlar daha sonra yavrular annelerinden ayrılır. Yavru çitalardan erkekler aşağı yukarı 1 yaşında ergenliğe ulaşırken dişilerde bu 1,5 yıl civarındadır. Ortalama 2,5 ila 3 yaşında çiftleşirler.

Çitaların gebelik süresi yaklaşık olarak 3 ay civarındadır. Her seferinde ortalama olarak 3 yavru dünyaya getirirler.

Çita yavruları gözleri kapalı dünyaya gelmekte olup yaklaşık olarak 2 hafta sonra gözleri açılır.

Yavru ÇitaÇita yavruları hayvanlar içerisinde ölüm oranın en yüksek olduğu hayvanlardan bir tanesidir. Örneğin her doğan 10 çita yavrusundan ancak 1 tanesi büyüme şansına erişir. Bundaki en büyük sebep ise diğer yırtıcı hayvanlardır. Örneğin kartallar ve sırtlanlar çita yavrularının en büyük düşmanlarıdır. Bu hayvanlar birçok yavru çitanın henüz büyümeden ölmesine sebep olurlar.

Günümüzde bu hayvanların avlanmaları yasak olsa da özellikle kürkü için avlanarak soyları azalmıştır.

Çitalar yabani ve yırtıcı hayvanlardan olmasına karşın bu bölgelerde bu hayvanların evcilleştirildiği bilgisi de bulunmaktadır, hatta bu hayvanları av da dahi kullanan bazı toplumlar olduğu bilgisi mevcuttur. 

Yararlanılan kaynaklar:

national geographic (Büyük kedilerin yarışı belgeseli)

national geographic Çita belgeseli

BBC Çita belgeseli

wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Beyza diyor ki:

    Teşekkürler bir kaç cümle aldım ama çok yardımcı oldu:)

  2. diyor ki:

    Çok teşekkür ederim işime çok yaradı

  3. Bugiji diyor ki:

    Oldukça iyi bir şey değil bu yüzden de bir şey var mı acaba diye düşünüyorum ama

YORUM YAZ