Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Cirit atma rekorları, kuralları ve özellikleri

Cirit atma rekorları, kuralları ve özellikleri
  • 03.02.2015

Cirit atma sporu atletizm spor dalları içerisinde bulunan atma sporlarından bir tanesidir. Gülle, Disk ve Çekiç atma sporu ile birlikte 4 atma sporundan birisini oluşturmaktadır. Cirit atma sporu atma sporları içerisinde en revaçta olan atma sporudur desek yanlış olmaz herhalde. Çoğu zaman bizler dahi elimizde cirit benzeri bir sopa bulunması halinde ne kadar uzağa atabileceğimizi görmek için atış yapmışızdır.

Cirit atma sporu bu sporun aleti olan ciritten ismini almaktadır. Cirit mızrağa benzeyen ucu sivri ok şeklindeki alete verilen isimdir.

Cirit atma sporuda diğer atma sporları gibi ciriti belirli kurallar dahilinde mümkün olan en uzak mesafeye atma esasına dayanmaktadır.

Cirit Atma-1Cirit özellikleri:

Cirit’in belli özellikleri bulunmaktadır. Ve bütün uluslararası ve resmi müsabakalarda bu özelliklerdeki cirit kullanılmaktadır.

Ciritin uzunluğu bayan ve erkekler farklılık göstermektedir. Bayanlarda kullanılan cirit uzunluğu 2,2 Metre veya 2,3 metredir.

Erkeklerde ise ciritin uzunluğu daha çok olup 2,6 metre veya 2,7 metredir.

Cirit metal, fiberglas veya karbon fiber’den yapılmaktadır.

Ciritin ağırlığı yine bayan ve erkeklerde farklılık göstermekte olup erkeklerde 800 gram ağırlığında iken bayanlarda 600 gramdır.

Cirit Atma pistiCirit atılan alan veya pist özellikleri:

Cirit atma sahası veya alanı diğer atma sporları olan çekiç, gülle ve disk atma sporlarından farklı olarak çember bir alan içinden atış yapılan bir atma sporu değildir. Atış alanı itibariyle diğer 3 atma sporundan ayrılmaktadır. Cirit atış alanı pist şeklinde olup 4 metre genişliğinde olan 30 metreden az olmayan ve 36,5 metreyi geçmeyen bir piste sahiptir. Bu pist alanı sporcunun belli bir mesafe koşarak bu sınırlar dışına çıkmadan cirit atışını yaptığı alandır.  Çekiç, gülle ve disk atma sporları dönerek veya sabit şekilde atılır iken, cirit atma daha uzağa atabilmek için belirli bir mesafe koşarak atma özelliğine sahiptir.

Cirit atma sporu kuralları nelerdir?

Diğer atma sporlarında olduğu gibi cirit atma sporununda belirli kuralları vardır. Fakat bu kurallar diğer atma sporlarında olduğu gibi çok açık, net ve az sayıdadır.

Cirit atılırken kesinlikle belirlenen çizgi geçilmemelidir.

Atılan ciritin ilk olarak ucu yere değmelidir.

Atış adedi 3 adet olup, ilk 8’e giren sporculara ayrıca 3 atış hakkı daha verilmektedir. En iyi atış derece olarak kabul edilmektedir.

Derece ölçülürken ise cirit’in ucunun değdiği nokta ile atış yapılan son nokta arasındaki mesafe atış derecesi olarak kabul görür.

Cirit sporuda tarihi eskiye dayanan bir spor olmasına karşın 1908 yılından itibaren oyunlara girmiştir.

Cirit-2Cirit Atma sporu Dünya ve Türkiye rekoru nedir?

Cirit Atma sporunda Erkekler dünya rekoru Çek sporcu Jan Zelenzny’e adındaki sporcuya aittir. Bu seporcu 1996 yılında 98,48 metrelik bir mesafeye atış yaparak rekor kırmış ve o günden bu güne kadarda erkeklerde bu rekoru kıran sporcu olmamıştır.

Erkeklerde Türkiye rekoru ise 85,60 metre ile Fatih Avan’a ait olup 2012 yılında kırılmıştır. 

Bayanlar dünya rekoru Kübalı sporcu Osleidys Menendez’e ait olup 2005 yılında kırılmıştır. Rekor derecesi 71,70 metre olup aradan geçen zamanda yine bu rekor hiçbir sporcu tarafından kırılamamıştır. 

Bayanlarda Türkiye Rekoru ise 56,90 metrelik atış yapan Aysel Taş’a ait aittir. Aysel Taş bu rekoru 2000 yılında kırmıştır. 

Yararlanılan Kaynaklar:
Türkiye Atletizm Federasyonu Web Sitesi
Olimpiyat Oyunları belgeselleri
 
Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ