Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Çin Seddi Özellikleri

Çin Seddi Özellikleri
  • 06.07.2015

Dünya üzerinde bugüne kadar yapılmış olan en büyük insan yapımı eser olma özelliğine sahiptir. Muhtemelen dünya yaşadığı süre içinde de bu böyle devam edeceğe benzemektedir. Görünebilecek bir yükseklikten bakıldığı zaman Çin seddi kıvrılarak akan bir nehri andırmaktadır.

Çin seddi bir yapı için en uzun süre çalışılmış, en çok insanın çalıştığı ve uzunluk ve ebatları bakımından en büyük yapıdır.

Çin seddi dünyanın yedi harikası listesine girmiş olan muhteşem bir eserdir. Ayrıca dünyanın yedi harikası her ne kadar halkın oyları ile yapılmakta ve değişiklik göstermesine karşın sürekli dünyanın harikalar listesine girmeye aday bir yapıdır.

Çin seddi-2Çin seddinin özellikleri nelerdir?

Çin seddinin yapılma amacı askeridir. Askeri bir ihtiyaç için yapılan bu muazzam duvar, Çin imparatorluğunun düşmanları olan Hunlar, Tunguzlar ve Moğolların saldırılarını durdurmak ve önlemek amacıyla yapılmış olan dünyadaki en uzun savunma duvarıdır. (Yine bazı kişilerce yapılış amacının bunun haricinde farklı bazı nedenlere dayandığı bilgisi de bulunmaktadır. Örneğin esir alınan hanedanlıkları ağır işlerde çalıştırma isteği, yurttan kaçışların önlenmesi, Ülke bütünlüğünü göstermek vb. gibi nedenlerdir. Fakat en yaygın ve en mantıklı gelen görüş yukarda belirtmiş olduğum savunma nedeniyle yapıldığı görüşüdür) Muhtemelen bu kadar uzunlukta bir duvar da günümüzde son teknoloji kullanılsa dahi yapılması pek mümkün olmayan bir duvardır.

Çin Seddi-4Çin Seddi’nin ilk yapıldığı yıllar Milattan Önce 400’lü yıllara kadar uzanmaktadır. M.Ö. 400’lü yıllardan başlayıp M. S. 1700’lü yıllara kadar yapımı devam eden bu duvar yaklaşık olarak 2000 yıllık bir çalışma gören bir duvardır.

Çin seddinin yıkılmış olan kısımları ile birlikte bugüne kadar yapılmış olan uzunluğunun bazı kaynaklarda 10.000 kilometre gösterilirken bazı kaynaklarda ise toplam yapılmış uzunluğunun 6,000 kilometre civarında olduğu belirtilmektedir. Ayrıca günümüz itibariyle ayakta kalan kısımlarının toplan uzunluğunun 2500-3000 kilometre arasında bir uzunluğa sahip olduğudur.

Çin seddi yukarda değinmiş olduğum gibi dünya üzerinde üzerin de en uzun süre çalışılan ve en çok insanın çalıştığı bir yapı olup özellikle M.S. 500’lü yıllarda yapılan çalışmalarda aynı anda 1.800.000 kişinin çalıştığı bilgisi bulunmaktadır.

Çin Seddi-3Şimdi Çin Seddinin bazı yapısal özelliklerine değinelim.

Çin seddinin duvarları bulunduğu yere göre çok az değişiklikler gösterse de duvarın yüksekliği genel olarak 7 ila 10 metre aralığındadır. Bu bazı yerlerde daha yükselirken bazı yerlerde çok az şekilde yüksekliği azalabilmektedir.

Çin seddinin taban kalınlığı yaklaşık olarak 7 metre olup üstlere doğru biraz daralarak 6 metreye kadar düşmektedir.

Çin seddi sadece basit bir duvar olmayıp duvarın neredeyse tamamında belli aralıklarla okçu ve siper için delikler bulunmaktadır.

Çin Seddi-1Çin seddinde her 200 metrede bir gözetleme kuleleri veya küçük kale tipi yapılar bulunmaktadır.

Yine Çin seddinde yaklaşık olarak 9-10 kilometre aralıklar ile fener kuleleri yapılmıştır.

Çin seddinde özellikle kuleler ve fenerler belli bir aralıklar ile yapılırken belli aralıklarla yapılmayan saraylar ve tapınaklarda bulunmaktadır.

Çin seddinin önemli bir bölümü tek sıra halinde yapılan duvar olmakla birlikte özellikle önemli bazı yerlerde duvar birkaç sıra halinde yapılmıştır. Bu şekilde yapılması kademeli bir savunma için yapıldığı ve dolayısı ile yukarda belirtmiş olduğumuz gibi bu duvarın ülke savunması için yapılmış bir duvar olduğu görüşünü de pekiştirmektedir.

Çin Seddi-5Çin seddinin bölümleri farklı malzemelerden yapılmıştır. Büyük bir çoğunluğu tuğlalardan yapılırken bazı kısımları daha zayıf maddelerden yapılmıştır.

Çin seddi dünya üzerindeki en çok ziyaretçi çeken yapılardan bir tanesidir. Yıllık ziyaretçi sayısının yaklaşık olarak 9-10 milyon civarında olduğu bilgisi mevcuttur. Özellikle Çin ülkesine giden bütün yabancı ziyaretçilerin ilk görmeyi planladıkları eser yine Çin seddidir.

Yararlanılan kaynaklar;

unesco.org

wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Zeynep diyor ki:

    Harika !

YORUM YAZ