Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Cilo Dağının özellikleri nelerdir?

Cilo Dağının özellikleri nelerdir?
  • 20.11.2015

Cilo dağını yazımıza konu etmemizdeki en önemli sebep bu dağın yüksekliğidir. Evet, ülkemiz de birçoğumuz ülkemizin en yüksek dağı olan Ağrı dağını bilmemize karşın ülkemizin en yüksek ikinci dağı hangisidir sorusuna muhtemelen cevap veremeyebiliriz.  İşte Cilo dağını yazımıza konu etmemizdeki en büyük sebep ülkemizin en yüksek ikinci dağı olmasından kaynaklanmaktadır.

Cilo dağı buzul gölleriCilo Dağı özellikleri nelerdir?

-Cilo dağı ülkemizin Ağrı Dağından sonraki en yüksek ikinci dağı olup yüksekliği yaklaşık olarak 4135 metredir.

-Yer olarak Doğu Anadolu bölgemizde bulunmakta olup Hakkâri ilimizin sınırları içerisindedir. İlçe olarak ise Yüksekova ilçesidir.

-Cilo dağı oluşum şekli itibarıyla tektonik oluşumlu bir dağımızdır.

-Zirvelerindeki kar ve buzlar yılın hiçbir ayında erimezler, tüm aylarda zirvesi beyazdır.

-Cilo dağı ülkemizin en önemli sıradağı olan Toros dağlarının bir uzantısı olup Güneydoğu Toroslarının en doğudaki uzantısını oluşturmaktadır.

-Cilo dağının daimi kar sınırı 3500 metre üzerinde olup, bu kışında uzunluğu 10 kilometreye varan buzul vadileri, binden fazla olan moren setleri bulunmaktadır. Ayrıca Cilo dağında bulunan bazı buzulların uzunlukları 3-4 kilometreyi bulabilmektedir. Ülkemiz dağları içerisindeki en büyük buzullar bu dağımızda bulunmaktadır.

-Cilo dağının önceleri buzul olan bazı yerlerinde buzulların çekilmesiyle veya yer değiştirmesiyle birlikte buradaki yerler sularla kaplanmış ve göl halini almıştır. Yani bazı yerlerinde küçük çaplı buzul gölleri bulunmaktadır.

-Cilo dağının en yüksek noktasına ilk tırmanışın 1931 yılında yapıldığı bilinmektedir. Bu 4135 metre yüksekliğindeki bu zirveye tırmanan kişiler Ludwig Sperlic ve Ludvig Krenek isimli iki dağcıdır.

-Dağcılar tarafından en kolay tırmanma yolu olarak veya güzergâh olarak Su Köyü Mergan Yaylası rotası olduğu belirtilmektedir.

Cilo Dağı Zirveleri-Cilo dağında yüksekliği 3500 metrenin üzerinde olan 6 tane doruk bulunmaktadır. Bu yüksek dorukların isimleri ve yükseklikleri ise şöyledir;

Uludoruk 4135 metre (Reşko)

Suppa Durek-4060 Metre (Erinç)

Maunseli doruğu 3850 metre

Köşedireği doruğu 3700 metre

Gelyona doruğu 3650 metre

Kisara doruğu 3500 metre

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ