Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Çikolatanın özellikleri ve çeşitleri nelerdir?

Çikolatanın özellikleri ve çeşitleri nelerdir?
  • 18.11.2015

Çikolata özellikle çocukların vazgeçemediği yiyeceklerden bir tanesidir. Günümüzde artık çocuklardan ziyade yaşı ne olursa olsun toplumun her kesimi tarafından tüketilmekte, ayrıca birçok çeşidi olması sebebi herkesin damak zevkine göre çikolata bulmak mümkündür. Ülkemizde çikolata konusunda dünya çok iyi olan ve ün yapmış firmalar bulunmaktadır.

Çikolata nedir?

Çikolata kakao ağacının meyvesinin çekirdeğinden yada tohumundan yapılan ve içerisine bazı maddeler karıştırılarak çeşitlendirilen yiyecektir.

ilki çikolatalarÇikolata ilk ne zaman yapılmış ve kim tarafından bulunmuştur?

Çikolata birçok insanın tahminin tersine günümüzden uzun yıllar önce bulunmuştur. Tabi günümüz çikolatasından farklı olmasına karşın bulunması oldukça eskiye dayanmaktadır. Aslında çikolatanın yapımında kullanılan kakao ağacının meyvesinin kullanılması Milattan öncesine dayanmasına karşın bu kakao ağacından çikolata yapılarak bunun sıvı halde bir içecek olarak kullanılması günümüzden1400-1500 yıl öncesine dayanmaktadır. Kayıtlarda çikolata olan bu içeceği ilk kullanan ve tüketen toplulukların Güney Amerika halklarından Aztekler ve Mayalar olduğu bilgisi bulunmaktadır.

Çikolata içeceği daha sonra İspanyol kaşifler tarafından 16.yüzyılda Avrupa’ya taşınmıştır. Daha önceden içecek olarak kullanılan bu çikolata Mayalar ve Azteklerce saf veya içerisine acı katılarak içilir iken Avrupalılar tarafından şekerli olarak içilmeye başlanılmıştır.

16. veya 17.yüzyılda çikolata içecek yapılmak üzere katı olarak üretilmeye başlandı. Bu yüzyılda birçok çikolata satan ve “çikolata evleri” diye anılan yerler oluşmaya başladı. Yine bu yıllarda çikolata içeceğine süt katılmaya başlanmıştır. Yani çikolatanın ilk katı olarak yapılması 17.yüzyılda olmuştur diyebiliriz.

Çikolata nasıl yapılırÇikolata nasıl yapılır?

Çok kısa bir şekilde anlatacak olur isek, Kakao ağacından elde edilen çekirdek birkaç gün muz yaprağında mayalandırılır. Daha sonra kurutulur. Fabrikada işlenen ve temizlenen bu çekirdekler daha sonra yine fabrikada öğütülür. Macun şeklini alan bu sıvı çikolata yapımında kullanılan ana medde olur.  Bu sıvı daha sonra şeker ile karıştırılır hamur haline getirilir. Bu hamura katılır ve yumuşatılır. Ve daha sonra kalıplara konarak şekil alması sağlanır. Kalıplardan yine belli bir oranda ısıtılarak çıkarılır. Yine içine katılacak maddelere göre sınıflandırılır. Genel itibarıyla yapımı bu şekildedir. Bu bilgi bir çikolata tarifi olarak verilmeyip genel kültür olarak verilmiştir.  

Bazı çikolata çeşitleri şunlardır:

Bitter Çikolata1-Bitter çikolata nedir?

Bitter çikolata acı çikolata olarak bilinen çikolatadır.

Yapımında en az %18 kakao yağı ve en az %14 yağsız kakao kuru maddesi barındıran çikolata türüdür.

2-Sütlü Çikolata nedir?

Karışımında en az 2,5 yağsız kakao kuru maddesi bulunan,

Yine en az %25 toplam kakao kuru maddesi olan,

En az %3,5 süt yağından oluşan,

Kakao yağı ve süt yağı toplam miktarı ise en az %25 olan çikolata türüdür.

3-Beyaz Çikolata nedir?

Karışımında en az %20 kakao yağı bulunan,

En az %14 süt kuru maddesi içeren,

Yine en az %3,5’i süt yağı olan çikolatadır.

4-Pralin Çikolata nedir?

Ağırlığının yaklaşık olarak %25’lik kısmı bitter, sütlü, beyaz çikolata karışımından veya herhangi birinden oluşan lokma şeklindeki çikolatalara verilen isimdir.

Eti ÇikolataÜlkemizin ünlü çikolata markaları hangileridir?

Ülkemizde ilk çikolata fabrikasının açılması 1927 yılına dayanmaktadır. İlk çikolata fabrikası İstanbul ilimizde açılmıştır. O günden sonra çikolata fabrikalarının ve firmalarının sayısı hızlıca artış göstermiştir.

Ülkemizde en çok satan ve en çok bilinen Türk markalı çikolatalar, Eti ve Ülker gibi çikolata firmalarıdır ve bu iki firma çok çeşitli çikolatalar üreterek satmaktadırlar.

Bu iki marka en çok bildiğimiz çikolata markalarıdır. Bunlar dışında birçok çikolata markası daha bulunmaktadır.

Ülkemizde en çok çikolata satışı yapan diğer firmalardan bir tanesi Nestle firması olup birçok çikolata sever tarafından Nestle’nin de Türk firması oldu zannedilmektedir. Fakat Nestle ülkemizde çok önemli bir yerde bulunan firmalardan bir tanesi olması sebebiyle Türk firması olarak bilinmesine karşın aslında Nestle firması İsviçre ülkesine aittir.

Yine ülkemizde önemli bir çikolata markası olan “Kinder” çikolataları Ferrero markası bünyesinde olup İtalyan firmasıdır.

Çikolatası ünlü ülkeler hangileridir?

Belçika

Fransa

İsviçre

İspanya

Meksika

Dünyadaki en ünlü çikolata üretici ülkeler olarak bu ülkeleri sayabiliriz. Bunun dışında çikolatası oldukça ünlü ülkeler bulunmakla birlikte bu ülkeler en iyi çikolatanın üretildiği ülkeler olarak kayıtlarda geçmektedir.

Godiva ÇikolataDünyanın en ünlü çikolata markaları hangileridir?

Godiva (Belçika menşeili bir çikolata markası olup 2007 yılında Ülker gurubu bu markayı satın almıştır)

Leonidas (Belçika)

Wittamer (Belçika)

Marcolini (Belçika)

Zaabar (Belçika)

Nestle (İsviçre)

Toblerone (İsviçre)

 Treuscher (İsviçre)

Museo de La Xocolata (İspanya)

Moyordomo (Meksika)

Guelaguetza(Meksika)

Ghirardelli (Amerika Birleşik Devletleri)

Hershey (Amerika Birleşik Devletleri)

Valrhona (Fransa)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. ayça diyor ki:

    ödevim için birkaç bilgi alabilir miyim

YORUM YAZ