Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Çift yumurta ikizleri nedir? Özellikleri nasıldır?

Çift yumurta ikizleri nedir? Özellikleri nasıldır?
  • 23.04.2015

Çift yumurta ikizleri birden fazla yumurtanın ayrı ayrı spermler tarafından aynı zamanda döllenerek, aynı anda aynı anne karnında büyümesine verilen isimdir.

Çift yumurta ikizleri hem yumurtanın hem de spermin iki tane olmasıdır, örneğin tek yumurta ikizlerinde hem yumurta hem de sperm tek olup döllenmeden belli bir süre sonra yumurtanın ikiye ayrılması ile oluşmaktadır. 

Çift yumurta ikizleriÇift yumurta ikizleri özellikleri nelerdir?

Çift yumurta ikizleri aynı adet döneminde iki tane yumurtanın iki tane sperm tarafından döllenmesi durumunda oluşur,

Çift yumurta ikizleri normal kardeşler örneğin aralarında 1 yaş 10 yaş 20 yaş aralık bulunan kardeşlerin birbirine benzemesi nasıl ise bunlarınki de öyledir, yani diğer kardeşlerden farklı olan tek tarafı aynı zamanda aynı karanda büyümesi ve doğmasıdır.

Kesinlikle tek yumurta ikizleri gibi hepsi birbirine benzemezler veya birbirlerinin aynısı olmazlar, normal iki kardeş birbirine ne kadar benziyorsa bunlarda birbirine o kadar benzerler veya benzemeyebilirler.

Çift yumurta ikizlerinin cinsiyetleri birbirleri ile aynı olabildiği gibi farklı da olabilmektedir. Yaklaşık olarak 1/3′lük kısmı farklı cinste olurken, 2/3′lük kısmı ise aynı cins olarak doğarlar.

Çift yumurta ikizleriÇift yumurta ikizlerinin doğma olasılığı normal bir doğuma göre 90-100 doğumda 1′dir.

Bazı genetik yapılar, özellikle son yıllardaki doğum için alınan tıbbi yardım ve ilaçlar, annenin yaşının yüksek olması çift yumurta ikizi doğum oranında artış yapan sebeplerdir.

Çift yumurta ikizlerinin doğma oranında ülkelere göre dahi farklılıklar göstermektedir, örneğin bir ülkede oran 1/200 iken bazı ülkelerde 1/50 oranında olabilmektedir, bu durumda bize ırklara göre de değişiklik olabileceğini göstermektedir. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ