Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Chichen Itza (Çiçen İtza-Kukulkan) piramiti özellikleri

Chichen Itza (Çiçen İtza-Kukulkan) piramiti özellikleri
  • 06.07.2015

Çiçen İtza pramiti Meksika ülkesinde Yucatan yarımadasında bulunan bir piramit olup bulunduğu yarımadanın ismi ile de anılmaktadır. Yucatan Piramiti olarak ta bilinen Çiçen İtza Pramiti  önemli tarihi yapılardan bir tanesidir. Hatta bu piramit daha çok Kukulkan Pirimati olarakt abilinmektedir.

chichen Itza-1Bu piramitin bulunduğu Itza bir maya kentidir. Meksika’nın en çok turistin ziyaret ettiği bölgesidir. Bu bölge o dönemin dinlerinden birisi olan Yucatan dininin merkezi konumunda idi.

1841 de John L. Stephens tarafından bulunmuştur.

Günümüz itibariyle birçok tahrip olmuş bölümü aslına uygun olarak restore edilmiştir.

Bu piramit özellikle dünyanın en eski uygarlıklarından birisi olan Maya uygarlığından kalan birkaç kalıntı ve eserden bir tanesi ve aynı zamanda en iyi durumda olan kalıntıdır. Bu piramit bulunduğu yerdeki en büyük ve en ünlü yapıdır. Bu piramitin inşa edilmesindeki temel gayenin güneş takvimi olduğu kanısı bulunmaktadır.

chichen Itza-2Kukulkan Piramiti özellikleri nelerdir?

Yüksekliği yaklaşık olarak 24 metredir.

Mayalar tarafından yapılan bu piramit astronomi ve matematik bilgileri kullanılarak aynı Mısır piramitleri gibi belirli bir sistem ile inşa edilmişlerdir. Kesinlikle kaba saba inşa edilen bir yapı değildir.

4 cephesi bulunan piramitin bütün ceplerindeki basamak sayısı eşit sayıdadır. Toplam olarak her cephede 91 basamak yer almaktadır. 4 tarafta bulunan basamak sayılarının 364 ettiği ve 1 tanede üstte bulunan düzlükle birlikte 365 adet olmaktadır. Buda bir yıldaki gün sayısıdır.

Piramitin üst kısmından kentte bulunan tüm yapılar görülmektedir. (300 hektarlık bir görüş alanı bulunmaktadır)

Bu piramit 2007 yılında dünyanın yeni yedi harikasından biri olmuştur.

chichen Itza-3Kukulkan piramitinin yapıldığı tarih tam olarak bilinmese de milattan önce 8.yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Yapılışından günümüze kadar 2800 yıl gibi bir zaman geçmesi nedeniyle yer yer aşınmalar görülmektedir.

Kukulkan piramitinin toplam kat sayısı 9’dur.

Kukulkan piramitinin alt tarafındaki bir tarafının uzunluğu 55 metredir. Kare şeklinde olduğundan çevresi toplam olarak 220 metredir.

Kukulkan piramitinde güneşin oluşturduğu gölgelere anlamlar yükleyen bazı şekillerde yapılmıştır. Belli zamanlarda oluşan gölgelerin çeşitli anlamlarının bulunduğu bilgisi mevcuttur. Özellikle güneşin ekvatora dik geldiği tarihlerle ilgili çeşitli hesaplamalar yoluyla gölgelerin belirli şekilleri vermesi ve belirli yerlere düşmesi sağlanmıştır. Mayalar Özellikle o dönem kutsal sayılan tüylü yılan figürünün güneşin ekvatora dik geldiği 21 mart ve 23 eylül günlerinde merdivenlerde gölge şeklinde belirlemesi örneğin 21 martta aşağı doğru hareket eden bu yılan şeklindeki gölgenin 23 eylül tarihinde yukarıya doğru hareket ekmesi gibi gölgelerin oluşmasını bu yapıda hesap etmişler ve ayarlamışlardır. 

Yararlanılan kaynaklar;

unesco.org

wikipedia.org

nationalgeographic.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ