Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ceylan (gazal) özellikleri nelerdir?

Ceylan (gazal) özellikleri nelerdir?
  • 08.11.2015

Ceylanlar dünya en sevimli yabani hayvanlardan bir tanesidir. Ceylanlar neredeyse bütün yırtıcı kedilerin, kurtların ve etle beslenen büyük hayvanların tamamının en önemli avlarından bir tanesidir. Özellikle Aslan ve Çitaların belgesellerinde sık sık gördüğümüz ve birçoğumuzun bu hayvanın av olmasından dolayı üzüldüğümüz bir hayvandır.

CeylanCeylanların özellikleri nelerdir?

-Ceylanların diğer isimleri “Gazal”dır. Fakat bu isim çok sık kullanılan bir isim değildir. Ülkemizde neredeyse tamamen Ceylan ismi kullanılmaktadır.

-Hayvanlar arasında boynuzlugiller ailesinden olan Gazella cinsini oluşturan hayvanlardır.

-Çift toynaklı hayvanlar çift toynaklı hayvanlar grubuna dâhildir.

-Ceylanların uzunluğu genel olarak 1 ila 1,3 metre aralığındadır. Yerden yüksekliği ise 50-60 cm civarındadır.

-ceylanlar kuyruklu hayvanlar olup kuyruğu kısa olan hayvanlardandır. Kuyruklarının uzunluğu genel itibarıyla 20 santim civarındadır.

-Boynuzu bulunan hayvanlardan olup boynuzları düz değil yay şeklindedir.

-Ceylanlar yabani hayvanlar olmakla birlikte evcilleştirilmesi kolay olan hayvanlardır.

-Renkleri genel olarak benekli ve toprak rengindedir.

-Yapı itibarıyla narin ve ince bir yapıya sahiptir.

-Ceylanların ağırlıkları türlerine göre değişiklik göstermekle birlikte en düşük ağırlığa sahip olan ceylan türünün 10-15 kilogram ağırlığın da iken bazı türlerinin ağırlığı ise 70-75 kilograma kadar çıkabilmektedir.

-Ceylanlar otçul hayvanlar olup toplu olarak sürü halinde yaşarlar.

Ceylan koşmasıCeylanların hızları ve sıçramaları ne kadar?

-Ceylanlar yine dünyadaki en hızlı hayvanlardan bir tanesidir. Yaklaşık olarak saatteki hızları 75 kilometre civarındadır. Oldukça atik olan bu hayvanların avlanması da oldukça güçtür. Fakat özellikle Çitalar bu hayvanları kolay avlayabilmektedirler. Ve en büyük düşmanları da çitalardır.

-Ceylanlar sıçrama kabiliyeti çok yüksek olan hayvanlar olup yaklaşık olarak 2,5-3 metre kadar yükseğe zıplayabilirler. Aynı zamanda koşarken bir zıplayışta 8-9 metreye varan bir mesafe kat edebilirler. Bacak kasları oldukça gelişmiştir.

-Ceylanlar aynı zamanda uzun mesafe koşmalarına rağmen çabuk yorulmayan hayvanlardır.

Ceylanlar en çok hangi ülke ve kıta da yaşarlar?

Ceylanların en çok yaşadığı kıta Afrika kıtasının kuzey bölümleridir. Bunun haricinde yine kuzeyde bulunan bazı Ortadoğu ülkeleri ile Hindistan da ve Orta Asya ülkelerinde görülmektedir.

Ceylan gözleri nasıldır?

-Ceylanların gözleri iri yapılı olmakla birlikte dünyanın en güzel gözlü iki hayvanından bir tanesidir. Bilmeyen için şunu da söylemekte fayda vardır. Dünyadaki en güzel göze sahip olan diğer hayvan eşekler ve eşek yavruları olan sıpalardır. Bu iki hayvan dünyanın en güzel gözlü hayvanları olarak bilinmektedir.

Ceylanlar kaç yıl yaşarlar?

-Ceylanların yaşam süreleri 10 yıl olmakla birlikte bu yaşam süresine ulaşan ceylan az sayıdadır. Çünkü hem etçil hayvanların bir numaralı avı olması hem de insanlar tarafından eti ve derisi için avlanmasından dolayı çok uzun yaşayamazlar.

Ceylan yavrusuCeylanlar nasıl ürerler?

-Ceylanların erkekleri çok eşli olup, dişiler için kavga ederler ve galip gelen dişiyle çiftleşir. Gebelik süresi yaklaşık olarak 150-180 gün aralığında olup, genelde tek yavru dünyaya getirmekle birlikte ikiz veya daha çok yavru doğuran ceylanların sayısı da oldukça çoktur. Sürü halinde yaşadıklarından doğumdan önce sürüden ayrılır ve yavruyu doğurduktan yaklaşık 15-20 gün kadar yavrusunu saklarlar. Daha sonra sürüye katılırlar. Bunun neden yaptığı konusunda kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte yavruyu koruma içgüdüsü olması yüksektir. Yavru yaklaşık 4 veya 5 aylık olduktan sonra anne sütünden kesilir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Hatice diyor ki:

    Çok kötü yorumlaınız var bioooooooohgsyrhaykkkk

YORUM YAZ