Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Çerapunçi nedir? Nerededir, özellikleri nelerdir?

Çerapunçi nedir? Nerededir, özellikleri nelerdir?
  • 05.01.2016

Çerapunçi dünya üzerinde bulunan küçük yerleşim yerlerinden bir tanesi olmasına karşın, Belki de dünya da bu kadar küçük olup da bu kadar ünlü olan yerleşim yeri yok denecek kadar azdır. Belki bu yerleşim yerini ilk defa burada duyuyoruz veya daha öncesinde de birçok kez duyduk.

Özellikle coğrafya ile yakından veya uzaktan azda olsa ilgisi bulunan birçok kişi tarafından ismi duyulmuş olan bir yerleşim yeredir.

Şimdi Çerapunçi nedir, nerededir, Çerapunçi’yi yazımıza konu etmemizdeki en önemli neden nedir? Sırasıyla maddeler halinde verelim.

çerapunçiÇerapunçi nedir, özellikleri nelerdir?

-Çerapunçi dünya üzerindeki en fazla yağış alan yer olma özelliğine sahip olan bir yerdir.

-Hindistan ülkesinde bulunmakta olup, Hindistan ülkesinin kuzey doğu kısmında yer alan Assam bölgesinde bulunmaktadır.

-Çerapunçi’nin bir yılda aldığı yağış miktarı ortalaması 12.000 mililitredir. Bu yağış miktarı ortalaması ile Dünyadaki en yüksek yıllık yağış ortalamasına sahip yeridir.

-Çerapunçi özellikle 1960-1961 yılları arasındaki toplam 1 yıllık süre içinde yani 365 günlük süre zarfında 26,500 mililitreye yakın bir yağış alarak bugüne kadar bir bölgenin bir yılda almış olduğu en yüksek değere ulaşmış ve bu alandaki rekoru yıllardır elinde bulundurmaktadır.

-Yine Çerapunçi 1961 Temmuz ayında yaklaşık 9.000 mm’nin üzerinde bir yağış alarak dünyada 1 ay içinde alınan en yüksek yağış değerine de sahip yer olarak karşımıza çıkmaktadır.

-Çerapunçi şehri deniz seviyesinden yaklaşık olarak 1300 metrelik bir yükseklikte bulunmaktadır.

Yağmur Yağışı-Çerapunçi özellikle yağışın düzensiz olduğu yerlerden bir tanesidir aslında yani sürekli yılın her günü yağış alan bir yer değildir, özellikle 6 ay çok yağışlı geçerken diğer altı aylık bölüm daha az yağışlı veya çok az şekilde yağış aldığı bir dönem olarak karşımıza çıkmaktadır.

-Çerapunçi muson ikliminin hâkim olduğu bir yerde olması sebebiyle yılık sıcaklık farkı oldukça düşüktür. Yıllık ortalama sıcaklık değeri 17 santigrat derece civarında iken, Ocak ayı ortalaması 11 derece temmuz ayı ortalaması ise 20 derece civarındadır. Dolayısı ile Yukarda değinmiş olduğumuz gibi en yüksek yağış aldığı aylarda daha sıcak değerde olan aylar olarak karşımıza çıkmaktadır.

-Dünya üzerinde 1 günde en fazla yağışın düştüğü yer Hint Okyanusunda bulunan Reunion Adasıdır. Bu adaya 24 saat içinde düşen yağmur miktarı yaklaşık olarak 1144 mm olarak ölçülmüştür olup, bu ölçümün yapıldığı tarih ise 1966 yılıdır. Ülkemizde 1 günde düşen en yüksek yağış miktarı ise bu yağışın yarısından dahi daha az bir değere sahip olan 469,9 mm’lik değer ile Kemer ilçemizdir. Kemer ilçemize düşen bu yağış miktarının düştüğü tarih ise 1971 yılıdır.

Şiddetli Yağmur-Ülkemizde ise 1 yıl içinde en fazla yağışın düştüğü yer ise RİZE ilimizdir. Rize ilimize bugüne kadar 1 yıl içinde düşmüş olan en yüksek yağış miktarı yaklaşık olarak 4045 mm’lik değer ile 1931 yılıdır. Ayrıca Rize ilimizin yıllık yağış miktarı ortalaması 2500 mm civarında olup, dünyanın en yüksek yağış ortalamasına sahip olan Çerapunçi’ye göre aşağı yukarı 5 kat daha az bir yıllık yağış ortalaması değerine sahip bulunmaktadır.

-Dünya üzerinde en çok yağışlı geçen yeri yani dünyada 1 yıl içinde en çok yağmurlu gün sayısı değerine ulaşan yer ise Hawaii’deki kauai adasında bulunan Wai-ale-ale dağıdır. Burasının 1 yıldaki gün sayısı olan 365 günün yaklaşık olarak 350 gününde yağmur yağmaktadır. Yine bu bölgede dünyada en çok yağış alan bölgelerden bir tanesi olup, yaklaşık olarak yağış ortalaması 11000 mm’nin üzerindedir.

Yararlanılan kaynaklar:

mgm.gov.tr (Meteoroloji Genel Müdürlüğü resmi web sitesi)

wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ