Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Cennet ve Cehennem obrukları özellikleri nelerdir?

Cennet ve Cehennem obrukları özellikleri nelerdir?
  • 27.08.2015

Ülkemizin en önemli doğal şekillerinden bir tanesidir. Özellikle ismi nedeniyle ülkemizin en ünlü obruklarından ikisidir. Cennet ve Cehennem çökükleri olarak bilinen bu iki obruk Mersin ilimizin Silifke ilçesi Narlıkuyu civarında bulunmaktadır.

cennet cehennem obruğuCennet ve Cehennem ismi verilmesinin nedeni kesin olarak bilinmese de Cennet obruğunun daha geniş ve iniş çıkışının kolay olması, obruğun iç tarafının ağaçlarla kaplı olması, içerisinden nehirler geçmesi sebebiyle bu ismin verildiği, cehennem obruğu ise cennet obruğuna nazaran daha dar, daha dik ve iniş çıkışının zor olduğu hatta bazı kısımlarına ancak dağcılar tarafından inilip çıkıldığından dolayı bu isim verilmiştir. Bu iki çukurda karstik oluşumlu çukurlardır. Karstik şekillerinden bir tanesi olan “obruk” ismi verilen karstik şekillerdir.

Cennet ve Cehennem obrukları yaklaşık olarak birbirlerine 80 metrelik bir mesafede bulunmaktadır.

Bulunduğu bölge kireçtaşından oluşan bir platodur.

Oluşum itibariyle yeraltı mağarasının üst kısmının çökmesi sonucunda oluşmuş şekillerdir.

Ülkemizde birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Her iki obrukta oluşum itibarıyla çok dik yamaçlardan oluşmaktadır.

Meryem Ana KilisesiCennet obruğu özellikleri nelerdir?

Cennet obruğu cehennem obruğuna nazaran daha derin bir yapıya sahip olup, yaklaşık olarak 135 metrelik bir derinliğe sahiptir.

Yer itibariyle Cehennem obruğunun güney batı kısmında bulunmaktadır.

Yukarda Cennet obruğunun aynı cehennem obruğu gibi karstik bir oluşum olduğundan söz etmiştik. Bu karstik oluşum denizel kireçtaşlarının katmanları içindeki karstik süreçler sonucunda oluşmuştur.  Bir mağara galerisinin üst tarafının çökmesi sonucunda oluşmuştur.

Obruğun altında yeraltı akarsuyu denebilecek bir sistem halen devam etmekte olup, akarsu yolu üzerinde oluşmuş Cehennem obruğunun taban yüzeyi altından geçmektedir. Ve bu su akarak Akdeniz’e dökülmektedir. Hatta bu akarsuyun sesleri tabana yakın kısımlardan duyulabilmektedir.

Cennet obruğunun en dik yamacı kuzey yamacıdır. Çok dik bir yüzeyi bulunmaktadır.

Cennet obruğunun tabanına kadar inen bir merdiven bulunmaktadır. Bu merdivenin toplam basamak sayısının 450-500 civarında olduğu bilgisi bulunmaktadır. Tabanında Helenistik zamandan kalma bir Zeus Tapınağı bulunmaktadır. Zeus tapınağı günümüze kadar kalmış olsa da birçok kısmı yıkılmış haldedir.

Ayrıca merdiven üzerinde birde Meryem Ana kilisesi bulunmaktadır. Kilise günümüzden 1500 yıl kadar önce Paulus isminde bir kişi tarafından Meryem Ana’yı yadetmek için yaptırılmıştır. Günümüzde de halen yapı ayaktadır.

Cennet cehennem obruğu-1Cehennem obruğu özellikleri nelerdir?

Cennet obruğuna nazaran daha dar bir alan kaplayan cehennem obruğunun derinliği yaklaşık olarak 110 metredir.

Yine cennet obruğuna nazaran yamaçları oldukça diktir. Taban kısmına inmek neredeyse mümkün değildir. Sadece dağcılar veya dağcıların kullanmış olduğu ekipmanlar ile inip çıkılabilmektedir. Zaten Cehennem isminin verilmesindeki en büyük payda bu özelliğinden dolayıdır.

Cehennem obruğunun oluşumu yine cennet obruğunun oluşumu ile aynıdır.

Cehennem obruğunun tabanından Cennet obruğuna akan bir yeraltı suyu bulunmaktadır. Yine yukarda bahsetmiş olduğumuz gibi bu su cennet obruğunu geçtikten sonra Akdeniz’e dökülmektedir.

Yararlanılan kaynaklar:

muze.gov.tr (Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı internet sitesi)

kulturturizm.gov.tr (kültür ve Turizm Bakanlığı resmi web sitesi)

wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ