Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Cem Sultan Olayı-Vakası-İsyanı nedir?

Cem Sultan Olayı-Vakası-İsyanı nedir?
 • 16.01.2016

Cem Sultan olayı Osmanlı İmparatorluğundaki en önemli olaylardan bir tanesidir ve sebebi birçok olayda olduğu gibi taht kavgasından kaynaklanmaktadır. Cem sultan olayını vermeden önce ilk olarak Cem Sultan Kimdir kısaca bakalım.

Cem Sultan Kimdir?

Cem Sultan Fatih Sultan Mehmed’in oğludur. İstanbul’un fethinden yaklaşık olarak 5-6 yıl sonra dünyaya gelmiştir. Özellikle çocukluk yılları eğitimle geçmiş birkaç tane yabancı dil öğrenmiştir. Özellikle Aşağıda vereceğimiz gibi babasının sağlığında Kastamonu Sancakbeyliği ve Konya Valiliği yapmış bir şehzadedir. Aynı zamanda şairliği ön planda olan şehzadelerden birisi olup iki şiir divanı ve birde mesnevisi bulunmaktadır.

Cem SultanCem Sultan Olayı nedir? Özellikleri nelerdir?

-Cem Sultan ve Kardeşi olan İkinci Beyazıd arasında cereyan eden taht kavgası ve bu neticede yaşanan olaylara Cem Sultan olayı denir.

-Cem Sultan olayı Fatih Sultan Mehmed Han’ın ölümünden yani 1481 yılından Cem Sultan’ın ölüm tarihi olan 1495 yılına değin 14 yıl sürmüş bir olay olarak tarihteki yerini almıştır.

-Fatih Sultan Mehmed’in ölümünden sonra bu ölüm haberi her iki şehzadeye de tebliğ edilmek üzere elçiler gönderilmiş fakat Şehzade Cem Sultan’a gönderilen elçi yolda öldürülmüş ve bu neticede Şehzade Cem Sultan bu olaydan geç haberdar olmuştur. Bu geç haberdar olmasının ve Yeniçelerin desteğiyle Şehzade Beyazıd tahta geçmiş ve padişahlığını ilan etmiştir. Ayrıca sarayda bulunan Cem Sultan’a yakın olan bazı kişiler ile Sadrazam da öldürülmüştür.

Cem Sultan babası tarafından yapılan kanun gereğince kardeşinin kendisini öldürteceğini kesin olarak bildiğinden veya düşündüğünden dolayı valilik yapmış olduğu Konya’da bir kısım asker toplayarak Bursa’yı ele geçirmiş ve burada da kendi padişahlığını ilan ederek adına hutbe okutmuş ve para bastırmıştır.

8-İkinci BeyazidCem Sultan abisi olan Şehzade Beyazıd’a kendisinin Anadolu Padişahı, Şehzade Beyazıd’ın ise Rumeli Padişahı olması talebinde bulunmasına karşın Bu talep red edilmiştir.

Cem Sultan ve Şehzade Beyazıd’a ait birlikler Haziran 1981 tarihinde Bursa ili sınırları içinde bir savaş yapmış ve Cem Sultan bu savaşı kaybederek geri çekilmiştir. Şehzade Beyazıd kuvvetleri Cem Sultanı takip etmesi sonucunda Cem Sultan Osmanlı topraklarını terk ederek şimdiki Suriye Topraklarında Halep, Mısır Topraklarında Kahire ve Suudi Arabistan topraklarında bulunan Medine’ye gitmiştir.

Cem Sultan Daha sonra tekrar Şehzade Beyazıd ile yine bir savaş yapmış ise de bu savaşı da kaybetmiştir.

Cem Sultan daha sonra Rumeli’ye geçip orada mücadelesine devam etmek istemi ve Rodos şövalyelerinin gemilerini kullanarak Rumeli’ye geçmek istemesi neticesinde Rodos şövalyeleri bu durumu ve Osmanlıya karşı kullanmışlar ve bu durumdan birçok kez faydalanma çabasına girişmişlerdir.

Cem Sultan ölümünden kısa bir süre önce Papa tarafından teslim edilmek üzere yola çıkarılmış ve bazı tarihçilerce teslim edilmeden kısa bir süre önce zehirlenmiş ve bu nedenle hastalanmıştır. Tüm tedaviler de fayda etmeyerek 1495 yılında hayatını kaybetmiştir. Tam olarak vefat ettiği yer şimdiki İtalya sınırlarında bulunan Napoli şehridir.

Naaşı ancak 4 yıl sonra Osmanlıya verilmiştir.  Naaşın teslim edilmesinin sebebi ise İkinci Beyazıd’ın naaşın teslim edilmemesi halinde savaş ilan edeceğini belirtmesinden kaynaklanmaktadır.

Cem Sultan TürbesiBazı kaynaklarda Cem Sultan’ın zehirlenmesini İkinci Beyazıd yani Şehzade Beyazıd’ın istediği ve bu nedenle zehirlendiği bilgisi yer almaktadır. Fakat Papa Cem Sultan’a bakmak için İkinci Beyazıd’dan ciddi bir miktara para almakla birlikte, aynı zamanda Cem Yılmazı serbest bırakma tehdidi ile de Osmanlı’nın kendilerine ve çevresine zarar vermesini de engellemekteydi. Bu nedenle Cem Sultan’ın niçin ve ne şekilde öldürüldüğü veya öldüğü konusunda bir muamma bulunmaktadır.

Ayrıca Cem Sultan’ın oğullarından bir tanesi henüz çok küçük yaşta kardeşi Beyazıd tarafından boğdurularak öldürülmüş, diğer oğlu ise Avrupa ülkelerinde yaşamış ve daha sonra yapılan bir savaş neticesinde Kanuni Sultan Süleyman tarafından öldürülmüştür. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Cem diyor ki:

  1981 yili ve Cem Yilmaz yazim hatalarini duzeltebilirmisiniz ?

  1. Ayshe diyor ki:

   Düzeltebilir misiniz olacak düzeltebilir misiniz?

   1. ,iookoişjkıjıop diyor ki:

    hoııyarrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

 2. Anil diyor ki:

  Bayezid çok bir dindar biri değilmiydi cem sultanın oğlunu neden öldürüyor

 3. Metehan diyor ki:

  ÇOK GÜZEL TEŞEKKÜR EDERİM İŞİME YARADI

 4. Gokhan diyor ki:

  Kardesim saltanat hukumdarindir anlayisi fatih doneminde geldi. O yuzden isine karisan herkez oldurulur. Bu illa kardesi olmak zorunda degil.

 5. Mehmet diyor ki:

  Padişahların hiçbirinin yaptıkları islama uymaz. Kendi içlerinde fetva çıkararak kendilerini haklı göstermişlerdir. Yani şu padişah şöyle dindarmış fln diyemezsiniz. Adamlar kardeş katili her biri tahta çıkmak için kaç kişinin kanına girerek yükseliyor.Ha bu arada kardeş katlinin vaciplikle bi alakası yok. Bunu savunan din adamlarının deniz anasından da bir farkı yok. Ha ama şöyle bir şey var ki bu sistem devletin uzun yıllar devam etmesini sağlamıştır. Padişahın en kardeşler arasındaki en zeki,en dirayetli,en dayanıklı, güçlü kişi çıkması da kardeş katline bağlıdır. Bu konu böyle gelse önümüze kimsede bir şey diyemez ama gidipte o vacip şu haram şu helal diyerek işlerine göre İslamı değiştirdikleri için insan araştırınca terettüd ediyor. Lan bu adama çok dindar diyorlardı nasıl böyle birşey yapmış diyebiliyor insan

 6. Bir Osmanlı Torunu diyor ki:

  Şimdi padişahlarin yaptiklari hiçbir şey islama uymaz sözü çok yanlış bir cümle. Öyle Padişahlarımız(Ceddimiz) varki abdestsiz yere basmazlarmiş. Hele ki fatih suktan mehmet han istanbulu fethettiginde ayasofyada ilk namazi ılacaği zaman “-ikindi sünetlerini kılan biri imam olsun” demiş se de kimse çikmayinca yine kendi kildirmistir. Bu bi örneği ve daha bircok örnegi var lafi daha fazla uzatmamak icin kesiyorum.
  Ayrica kardeş katlinin caiz olmasi şu nedenden dolayi eger kardeş dediğiniz sizin arkanizdan iş ceviriyosa düsanlarla anlasıp sırf sizi tahttan indirip kendi padisah olmasi için anlaşiyosa o kardeşin katli caizdir diye fetva aliniyor.

YORUM YAZ