Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Çekirge özellikleri

Çekirge özellikleri
  • 24.01.2015

Çekirgeler özellikle yaz aylarında kırsal bölgelerde karşımıza çıkan, bazı zamanlarda ise haberlerde adını sık sık duyduğumuz hayvanlardan bir tanesidir. Dünya üzerindeki bazı bölgelerde ve ülkemizde nadiren bu çekirge sürülerinin tarıma vermiş olduğu büyük zararlara ilişkin haberler yayınlanmaktadır. Cidden bazı ülkelerde çok büyük sayıya ulaşan çekirge sürüleri çiftçilerin korkulu rüyası haline gelmektedir. Ülkemizde ise daha çok küçük çaplı zararları olmaktadır. 

Çekirgelerin herkes tarafından bilinen diğer bir özelliği ise müthiş bir sıçrama yeteneğine sahip olmalarıdır, çekirgelerin bazı türleri özellikle bu sıçrama yetenekleri sayesinde oldukça zor yakalanabilmektedir. Aşağı yukarı 2-3 metre zıplayabilen çekirge türleri mevcuttur. Zaten pire ile birlikte çekirgeler zıplama yetenekleri en üst seviyede olan hayvanlardır.  Hatta çekirgelerin vücutlarının 20-30 katı kadar zıpladığına ilişkin birçok kaynakta bilgiler bulunmaktadır. 

Çekirgelerin genel özellikleri nelerdir, ne kadar yaşarlar,  yaşamları nasıldır? Gibi sorulara cevap olabilecek bilgileri aşağıya verelim.

Çekirge-2Çekirgelerin özellikleri:

Çekirgelerde  iki adet petek göz bulunmakta olup bunun yanında osel göz adı verilen 3 adet gözleri daha bulunmaktadır. Yani toplam olarak 5 adet gözleri vardır. Fakat iki adet petek göz belirgin olan gözleridir. 

Çekirgelerin toplam ayak sayıları 6 tanedir. Bunun öndeki 2 çift (4 ayak) ayağını yürümek ve tutunmak için kullanırken en arkadaki 1 çift (iki adet) ayağını zıplamak için kullanır. Zaten bu ayak diğer ayaklarına nazaran oldukça kuvvetli ve uzun yapıdadır. 

Çekirgelerin kafalarında antenleri de bulunmaktadır.  Bu antenler çekirgelere dokunma ve koku alma duyularını oluşturmaktadır. Neredeyse bütün çekirge türlerinde anten adedi iki tanedir. 

Çekirge-1Çekirgelerin müthiş bir zıplama özelliği olduğundan bahsetmiştik, çekirgeler zıplamalarının yanında vücutlarında bulunan kanatları sayesinde ayrıca uçma yetisi bulunan hayvanlardır (fakat bazı türlerinde kanat bulunmadığı bilgiside mevcuttur) Çekirgelerde iki çift kanat olduğu bilinsede bu kanatlardan bir tanesi yani üstte bulunan kanat sadece alttaki kanadı korumak için bulunmakta olup uçmaya herhangi bir katkısı yoktur. Zaten üstte bulunan kanat yapısı sert bir yapıya sahiptir. Uçmaya geçileceği durumda bu sert kanatsı yapı kaldırılarak altındaki zar şeklindeki asıl kanatlar hareket ederek uçma sağlanır.    

Çekirgelerin bir diğer önemli özelliği ise işitme organları kafalarında değil de karın kısımlarında bulunmasıdır. Hayvanların büyük çoğunda işitme organları kafa kısmındadır fakat çekirgelerde bu durum farklı olarak karınlarının yan tarafında bulunmaktadır. İşitme organları bir sağ ve bir solda bulunmak üzere iki tanedir. 

Çekirgeler solunumunu trake solunumu olarak yaparlar. Yine solunum organları işitme organları gibi vücutlarının yan tarafında bulunmaktadır. 

Çekirgelerin dünya üzerine yayılmış birçok türü bulunmaktadır. Türlerine görede büyüklükleri farklılıklar göstermektedir. Örneğin boyları birkaç cm olan çekirge türleri olduğu gibi yaklaşık olarak 20 cm kadar bir boya sahip olan çok büyük çekirgelerde bulunmaktadır. 

Çekirge istilasıÇekirgelerin bir diğer önemli özelliği göç eden hayvanlardan olmasıdır, ayrıca bu göçleri çok uzun mesafelere yapabilmektedirler. Bazı çekirge türlerinin göç edebileceği uzaklık yaklaşık olarak 2500 kilometrelik mesafeleri bulabilmektedir. Ve bu göç esnasında kanatlarının yardımı ile birlikte bir saatte yaklaşık olarak 15-20 kilometrelik bir hızla 9-10 saat civarı bir süre hiç durmadan uçabilmektedirler. Bu çekirgelerin şaşırtıcı özelliklerinden bir tanesidir. 

Çekirgelerin bazı türlerinin ses çıkardıklarına şahit olmaktayız. Evet çekirgeler ses çıkarabilen hayvan olup bu ses çıkarmayı sadece çekirgelerin erkek bireyleri yapabilmektedir. Dişi çekirgelerin ses çıkarma yetileri yoktur. 

Çekirgeler genel olarak tarım ürünleri ile beslenmekle birlikte bazı zamanlarda hayvani gıdalar yedikleride görülmektedir. 

Çekirge sürüsüÖzellikle göçmen çekirgeler sürüler halinde yiyecek bulmak için göç ederler, havada uçarken büyük bulutları andırırlar ve yiyecek buldukları ilk tarım alanını çok kısa sürede(dakikalarla ifade edilecek zaman dilimi içinde) bütün alanı yiyerek bitirebilirler. Özellikle Çöl çekirgeleri adı verilen çekirge türleri göç ettikleri yerlerde büyük zararlara sebep olmaktadırlar. Ülkemizde dahil bir çok ülke bu zararlı çekirgelere karşı mücadele ederler. 

Çekirgelerin yaşam süreleri nedir birde ona bakalım;

Çekirgelerde çoğu zar kanatlılar gibi yaşam süresi az olan türlerdir. Özellikle yaz aylarında görmeye alışkın olduğumuz çekirgelerin ömürleri aylarla sınırlıdır. Ve buda yaklaşık 4 ay yani 120 gün civarındadır. 

Üremeleri ise şu şekildedir;

Çekirgelerin üreme yumurtlama yoluyla olur, Dişi çekirgeler yaşamlarının son zamanlarında birkaç kez 200 civarında bir yumurta bırakırlar ve bu yumurtaları toprağa gömerler. Yavru çekirgeler bu yumurtalardan ancak havaların ısınmaya başladığı ilkbaharda veya yaz aylarında çıkabilirler. Ve bu yavru çekirgeler yaklaşık olarak 30 gün gibi kısa bir sürede olgunluğa erişirler. 

Çekirgeler deri değiştiren hayvanlardandır. Çok kısa ömürlerinde yaklaşık olarak 4-5 kez deri değiştirmektedirler. 

Yararlanılan kaynaklar:

tarim.gov.tr (Tarım Bakanlığı Resmi Web Sitesi)

Wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. talha diyor ki:

    yazı kopyalanamadığı için slayt yapamadım

  2. Feyzullah Yaldir diyor ki:

    Doğrusu şaşirdim. Gizemli bir yapisinin olduğu enteresan.
    Teşekkürler bu güzel bilgiyi toplayanlara.

YORUM YAZ