Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Cariye nedir? Cariyelerin özellikleri nelerdir?

Cariye nedir? Cariyelerin özellikleri nelerdir?
  • 27.12.2015

Cariyelik özellikle son yıllarda çekilen Osmanlı ile ilgili filmlerde sık sık karşımıza çıkmaktadır. Bu konuda tam olarak bilgisi olmayan kişilerce cariyelik sisteminin veya cariyeliğin Osmanlıya has bir durum olduğu zannedilmektedir. Fakat durum bu şekilde değildir. İlk olarak cariyenin tanımını verdikten sonra konunun anlaşılması için cariyeliğin özelliklerine madde madde değinilecektir.

Cariyeler-1Cariye ve cariyelik nedir? Kime veya kimlere cariye denilir?

Cariye,  yabancı bir ülkeden alınan veya bazı kaynaklarda kaçırılan ya da elde edilen özgürlüğü elinden alınmış olan,  sahibi tarafından alınıp satılabilen, bütün konularda sahibine bağlı bulunan kadınlara (özellikle genç kadınlar için kullanılmaktadır) verilen isimdir. Cariyelik bir nevi genç kadın kölelerdir.

Cariyelerin veya cariyeliğin özellikleri nelerdir?

-Cariyelik birçok toplulukta görülmüştür.

-İslamiyet’ten önceki Arap topluluklarında da yaygın olarak cariyelik bulunmakta idi.

-İslamiyet ile birlikte bazı yönlerden olumlu değişlikler olmuş ise de bu yüzyıllar boyunca devam ettirilmiştir.

-Osmanlı İmparatorluğunun son zamanlarına kadar Cariyelik devam etmiştir. Birçok Osmanlı padişahının birden çok cariyeleri olmuştur. Cariyeliğin devam ettiği zaman dilimi 19.yüzyılın başları veya 19.yüzyılın ilk çeyreğine kadar olan kısım belirtilmektedir.

-Cariyelere “Halayık” ismi de verilmekte olup bu isimle de kullanılmaktadır.

-Savaşta esir alınan kadınlar için ise cariye ismi yerine yine bazı topluluklarca “Karavaş” ismi de verilmiş ve kullanılmıştır.

Cariyelik-1-Eğer cariyelerin sahibinden oğulları olmuş ise bu gerek Arap topluluklarınca gerekse Yahudi topluluklarınca köle olarak kabul edilmemişler ve hür bir kişi olarak benimsenmişlerdir.

-Cariyelik sisteminin de kaldırılması kölelik sistemi ile aynı anlarda olmuştur. Özellikle Avrupa devletleri buna öncülük etmiştir.

-Osmanlı imparatorluğu ise cariyelik ve kölelik sistemini ancak 1847 yılında kaldırmıştır. Kaldıran padişah ise Abdülmecit’tir.

-Bazı kaynaklarda Avrupa da toprağı bulunan ülkelerden biri olan ve Osmanlı İmparatorluğu Avrupa ülkeleri arasında köleliği en son kaldıran ülke olarak bildirilmektedir. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ