Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Caretta Caretta kaplumbağaları özellikleri

Caretta Caretta kaplumbağaları özellikleri
  • 25.01.2015

Kaplumbağa türleri içerisinde en çok ilgi çeken türlerden bir tanesidir. Özellikle ülkemizde bazı bölgeler Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtlama yeri olması sebebiyle haberlerde sık sık görünmektedir. 

Caretta caretta kaplumbağaları özellikleri nedir, yaşamları nasıldır, kaç yıl yaşarlar, ne ile beslenirler, nasıl ve ne şekilde ürerler tek tek bakalım: 

Caretta Caretta kaplumbağası-2Caretta caretta kaplumbağaları özellikleri:

Caretta caretta kaplumbağaları bir çok yerde Sini kaplumbağası olarak tanınmaktadır.

Caretta caretta kaplumbağaları deniz kaplumbağalarıdır. Sadece yumurtlamak amacı ile karaya çıkarlar.

Caretta caretta kaplumbağaları da diğer bir çok kaplumbağa türleri gibi uzun yaşayan hayvanlardır. Eğer uygun ortamı bulursa aşağı yukarı 60 yıla kadar yaşayabilmektedirler. 

Bu kaplumbağalar büyük sayılabilecek kaplumbağalardır. Ülkemizde kırsal alanda sık sık gördüğümüz küçük kaplumbağalara nazaran daha büyüklerdir. Yaklaşkı olarak boyları 1 metreye kadar çıkabilmektedir. Enleri ise yarım metreye yakındır. Ama genel itibari ile 75 cmlik bir boya sahiptirler. 

Caretta Caretta kaplumbağası-4Bu kaplumbağa deniz kaplumbağaları olmasından dolayı ayakları,bacakları kabukları ve vücut yapıları suda yaşamı kolaylaştıracak şekildedir. Ayakları kürek şeklindedir, kabukları da kara kaplumbağası kabuklarına nazaran daha yatay ve kaygan bir yapıdadır. Bu nedenlerden dolayı su içerisinde oldukça hızlı hareket edebilirler. 

Vücut renkleri koyu kahve ve kırmızıya yakın bir renkte olup alt tarafları daha açık bir renktedir. 

Su altında uzun süre oksijensiz durabilir fakat belirli bir zamandan sonra hava almak için su yüzüne çıkarlar. 

Ergenliğe çok geç ulaşan canlılardandır. 10 ile 30 yaş arasında ergenliğe ulaştığı bilgisi mevcuttur. 

Carette caretta kaplumbağalarının erkek ve dişileri birbirinden ayırt etmek oldukça güçtür. Zaten ergenlik çağına kadar sadece uzmanlar tarafından ayırt edilebilir desek yanlış olmaz herhalde ama ergenliğe eriştikten sonra özellikle kuyruk yapıları ve tırnak yapıları sayesinde erkek ve dişi ayrımı yapılabilmektedir. 

Caretta caretta kaplumbağaları deniz içerisinde bulunan denizanası, istiridye, yengeç ve süngerler ile beslenmektedirler. Görüldüğü üzere bu hayvanlar etobur hayvanlardır. 

Caretta Caretta kaplumbağası-1Caretta caretta kaplumbağalarının en önemli özelliği olan üreme olayı ile yumurtadan çıktıktan sonra denize koşu davranışlarını ayrıntılı olarak verelim. 

Caretta Caretta kaplumbağalarının dişileri aşağı yukarı 1 ay kadar birçok erkek Caretta Caretta kaplumbağası ile çiftleşir ve sperm biriktirir. daha sonra yumurtalarını bırakmak üzere her yıl belli bölgelere gelirler. Ve burada toprağı kazarak 100 civarı yumurtayı toprağa gömerler. Bu yumurtalarını bıraktığı yerler denize yakın yerlerdir. Yumurtalarını gelgit zamanı bırakırlar.

Kuluçka süresi yaklaşık 45-60 gün civarındadır.

Caretta Caretta kaplumbağası-3Yumurtalar günü gelince yavru Caretta caretta kaplumbağaları yumurtadan çıkarlar bu olayda gece meydana gelir. Caretta caretta kaplumbağaları yumurtadan çıktıktan hemen sonra hızlı bir şekilde denize koşmaya başlarlar. Yapılan araştırmalar sonucunda Caretta Caretta kaplumbağalarının yönlerini deniz tarafından gelen aydınlığa göre buldukları belirlenmiştir. Eğer bu kaplumbağalar yönünü şaşırır ise ölmeleri içten bile değildir çünkü çok fazla su olmadan yaşayamazlar. Bu nedenle çok az zamanları vardır eğer suya ulaşmadan güneşte kalırlarsa ölürler. 

Caretta caretta kaplumbağalarının yumurtlama alanları Mesirah Adası, Akdeniz bölgesinde bulunan Yunanistan ve Türkiye kıyılarındaki sahillerdir.

Ülkemizdeki sahillerden Anamur, Yumurtalık, Köyceğiz,Dalyan ve Belek sahilleri önemli yumurtlama yerleridir. 

Yararlanılan kaynaklar:

Wikipedia.org

TRT Belgesel kanalı “Dalyanın Sakinleri”  Belgeseli

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ