Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Canlıların ortak özellikleri nelerdir?

Canlıların ortak özellikleri nelerdir?
  • 03.10.2015

Dünyamız üzerinde birçok canlının yaşama imkânı bulduğu ve günümüz itibarıyla yaşam kaynakları bulunan tek gezegen olma özelliğine sahiptir. Ve üzerinde birçok çeşitten canlı yaşamaktadır. İnsanlar, Hayvanlar, Bitkiler, Mantarlar, Bakteriler vb. canlılardan ziyade gözümüzün göremeyeceği kadar küçük olan birçok canlı bulunmaktadır.

Canlıların canlı sayılabilmesi için belli başlı davranışları ve özellikleri bulunmaktadır. Ve bütün canlılarda olması gereken veya var olan özellikler aşağı yukarı birbirine yakın veya aynıdır.

Aşağıda dünya üzerindeki bütün canlılarda ortak olan özellikler kısa kısa verilmiştir. İşte tüm canlıların ortak özellikleri:

Hücre1-Hücre ve hücre yapıları:

Bütün canlılarda hücre bulunmaktadır. Hücresi olmayan hiçbir canlı bulunmaz. Çünkü tüm canlılarda bulunan en küçük yapı parçası hücrelerdir. Fakat hücreler canlılardan canlılara değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin bazı canlılar tek hücreli iken bazı canlılar çok hücrelidirler. Şöyle diyelim. Tüm canlılarda hücre bulunmakta olup hücre sayısı ve hücre yapısı bakımından farklılıklar bulunmaktadır.

İnsan (Çok Hücreli)

Öglena (Tek Hücreli)

Hayvan (Çok Hücreli)

Bitkiler (Çok Hücreli)

Terliksi Hayvan (Tek Hücreli)

Sporlular (Tek Hücreli)

Mantarlar ve Bakteriler (Tek Hücreli)

Işınlılar (Tek Hücreli)

Akciğer-12-Solunum Yapmaları

Bütün canlılar solunum yaparlar fakat solunumları canlıların türünden türüne göre değişiklik göstermektedirler. Canlıların yaşayabilmesi ve gelişebilmesi için solunum yapmaları şarttır.  

Bazı canlılar, özellikle hayvanlar ve insanlar gibi vücutlarındaki akciğerler ile solunum yaparlar iken bazı canlılar fotosentez yoluyla solunum yaparlar örneğin bitkiler gibi.

Yine bazı canlılarda oksijenli solunum görülerken, bazı canlılarda ise oksijensiz solunum olayı görülmektedir.

beslenme3-Beslenme Özelliği

Tüm canlılar canlı kalabilmesi için beslenmek zorundadır. Canlılardan bazıları besinlerini kendileri üretirken bazıları ise besinlerini dışardan almak zorundadır.

Besinlerini kendileri üreten canlılara otorotof beslenen canlılar, besinlerini dışardan sağlayan canlılara ise Heterotrof canlılar denir. 

Otorotof canlılar bitkiler ve bazı bakteriler gibi canlılardır.

Heterotrof canlılar ise, içinde insanlarında bulunduğu, hayvanlar ve diğer birçok canlının oluşturduğu topluluktur.

4-Büyüme:

Tüm canlılar büyürler, bu büyüme yapılarında bulunan hücrelerin çoğalması ve büyümesi ile gerçekleşmektedir. Büyümenin temel sebebi yukarda saymış olduğumuz ortak özelliklerden beslenme ile gerçekleşmektedir.

Yalancı Gebelik-35-Üreme

Bütün canlılar soyunu ve türlerini devam ettirmek için ürerler. Canlılar Eşeyli ve Eşeysiz üreme olarak iki şekilde çoğalırlar.

Eşeyli üreme, mayoz bölünme şeklinde oluşan üreme şekli olup, üremenin meydana gelmesi için yumurta ve sperme gerek duyulan, kalıtsal bazı özellikler ana ve babadan geçse de yeni meydana gelen canlı ana ve babanın aynısı değildir.

Eşeysiz üreme ise, mitoz bölünme yoluyla gerçekleşen üreme şekli olup hücre bölünmesiyle oluşur. Yeni oluşan canlı ana canlının aynısıdır.

Ayçiğçeği (Günebakan)6- Hareket etme:

Tüm canlılar hareketlidir. Bütün canlılarda hareketli bir taraf bulunmaktadır. İnsanların ve hayvanların hareket ettiklerini biliyoruz, bitkiler de hareketli olup genel olarak dışardan bir etkiye göre hareket yaparlar. Örneğin ışık ve güneş gibi.

7-Uyarılma ve çevreye uyum sağlama

Bütün canlılar dış etkilere karşı uyarılırlar ve aynı zamanda bütün canlılar dışardaki bir değişikliğe karşı kendilerini geliştirerek yeni çevreye karşı uyum sağlarlar. Eğer canlılar değişen ortama uyum sağlayamazlar ise ölürler.

8-Boşaltım sistemi

Tüm canlılarda bir boşaltım yapısı söz konusudur. Çünkü beslenme sebebiyle oluşan atıklar bir şekilde dışarı atılmaktadır. Ve bu dışarı atılma çeşitli şekillerde olsa da bütün canlılarda görülmektedir. Örneğin dışarı atılacak madde terleme yoluyla, koku yoluyla veya insan ile hayvanlardaki gibi boşaltım sistemi yoluyla olur.

9-Organizma ya da organizasyon

Bütün canlılarda belli bir organizma bulunmakta olup bu organizmalar kendi içerisinde birleşerek en sonda canlıyı oluştururlar. Bütün organizmalar uyum içinde çalışırlar.

10-Metebolizma

Tüm canlılarda hücrelerin içinde gerçekleşen metabolizma olayı görülür. Bu olaylara anabolizma ve katabolizma isimleri verilir.

DNA11-DNA, RNA, Ribozom ve Enzimler

Tüm canlılarda DNA, RNO, Ribozom ve enzimleme bulunmaktadır.

Yararlanılan kaynaklar:

Eba.gov.tr

wikipedia.gov.tr

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ