Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Çanakkale Şehitleri Anıtı nedir, özellikleri nelerdir?

Çanakkale Şehitleri Anıtı nedir, özellikleri nelerdir?
  • 09.12.2015

Çanakkale Şehitleri Anıtı günümüzde Çanakkale ilimiz ile özdeşleşmiş olan ülkemizin en önemli ve en değerli anıtlarından bir tanesidir. Çanakkale Şehitleri için yapılmış olan bu anıt Çanakkale şehrimizin de simgesidir. Çanakkale savaşından yaklaşık olarak 45 yıl sonra yapılan bu anıtın özellikleri madde madde bakalım.

Çanakkale şehitler anıtıÇanakkale şehitleri anıtının özellikleri nelerdir?

-Çanakkale şehitleri anıtı dünyanın en büyük ve en onurlu savaşlarından bir tanesi olan Çanakkale Savaşında hayatını kaybeden 250.000’in üzerindeki Türk askerinin anısına yapılmış bir anıttır.

-Çanakkale ilimizde Gelibolu Yarımadasında Çanakkale boğazının uç kısmında bulunan Morto koyu önündeki Hisarlık Tepe üzerine bulunmaktadır.

-Çanakkale Şehitler anıtının yapılması 1952 yılında kararlaştırılmasına karşın ancak 1954 yılında temelleri atılmış ve yaklaşık olarak 6 yıl civarında bir inşaat süresi sonunda 1960 yılının Ağustos ayında açılmıştır. Aslında böyle bir anıt yapılması fikri ve çalışmaları 1940’lı yıllarda yapılmasına karşın yapılma kararı dediğimiz gibi ancak 1952 yılında gerçekleşmiştir. Şehitler anıtının yaklaşık olarak 6 yıl kadar bir inşaat döneminin sürmesinin sebebi ara ara yapıma ara verilmesidir. Bu ara vermelerin sebebi ise yine kaynaklarda maddi sıkıntı olarak geçmektedir.

Çanakkale Şehitleri anıtı-Bu anıtın fikir babası olarak Atatürk’ün arkadaşı ve ilk askeri pilotu olan Nihat Sözeri gösterilmektedir. Ayrıca bu eserin yapımı için ve yapımı sırasında çok çalıştığı ve çabaladığı bilgisi bulunmaktadır.

-Çanakkale şehitler anıtının şekli ve projesi konusunda yapılan yarışmayı mimar Feridun Kip, Doğan Erginbaş, İsmail Utkular ve mühendis Ertuğrul Barla’nın projelendirdiği eser kazanmıştı. Bu yarışmanın yapıldığı tarih ise 1944 yılıdır.

-Çanakkale şehitleri anasının çevresinde Savaş Eserleri Müzesi, Mehmetçik Anıtı ve Türk Şehitliği yer almaktadır.

Çanakkale şehitleri anıtı-2Çanakkale şehitleri anıtının teknik özellikleri nelerdir?

-Çanakkale şehitler anıtının yüksekliği ve büyüklüğü ile dikkat çeken bir anıttır. Bu anıtın yüksekliği 41,7 metredir.

-Çanakkale şehitler anıtının üst kısımında bulunan kare şeklindeki kaidenin ebatları 25 metreye 25 metre (25×25 metre)’dir.

-Yine bu anıtın büyük bölümünü oluşturan ayaklar 4 tane olup bu ayaklar üzerine oturtulmuş olan kaideden oluşmaktadır.

-Her bir ayağının genişliği 7,5 metredir.

-Anıtın kapladığı toplam alan 52,5 metre olarak bildirilmektedir. 

Yararlanılan kaynaklar:

kulturturizm.gov.tr

canakkale.gov.tr (Çanakkale valiliği resmi web sitesi)

wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ