Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Çanakkale Boğazı özellikleri

Çanakkale Boğazı özellikleri
  • 14.07.2015

Ülkemizin iki önemli boğazından bir tanesi olup, aynı zamanda ülkemizin en uzun boğazıdır. Karadeniz ile Marmara denizini birbirine bağlayan İstanbul boğazından sonra Marmara denizini Ege denizine bağlayan boğazımızdır. Aynı zamanda Karadenizin sıcak denizlere açılmasını sağlayan iki boğazdan bir tanesi yine Çanakkale Boğazıdır.

Çanakkale boğazının oluşumu 3.jeolojik zamandır.

Çanakkale Boğazı-3Çanakkale boğazının özellikleri nelerdir?

Boğazın mesafesi yaklaşık olarak 60 kilometredir. Bu uzunluk İstanbul boğazının (29,9 kilometre) yaklaşık olarak iki katıdır.

Çanakkale boğazının en geniş yerinin arasındaki mesafe 7 kilometredir. (İstanbul boğazında en geniş yer 1-2 kilometre arasında değişmektedir)

Yine Çanakkale boğazının en dar yeri yaklaşık olarak 1,3 kilometredir.  Kilitbahir ve Çimenlik kalesi arasında bulunan noktadır.

En derin yerinin derinliği 167 metredir.  (İstanbul boğazında derinlik daha az olup yaklaşık olarak en derin yeri 124 metredir) ortalama derinliği ise 60-70 metre aralığındadır.

Asya ve Avrupa kıtasının birbirinden ayrıldığı ikinci en yakın noktadır.

Ege denizinin suyunun Marmara denizine nazaran daha tuzlu olması sebebiyle alt akıntı ile Ege denizinin tuzlu suyu Marmara denizine akmaktadır.

Çanakkale Boğazı-2Çanakkale boğazında bugüne kadar hiç köprü yapılmamıştır. Ulaşım bu nedenden dolayı sadece  feribot ile yapılmaktadır.

Boğazın her iki tarafında tarihi kaleler bulunmaktadır. Bunların en önemlileri Çimenlihisar kalesi ve Çardak kalesi, Sestos ve Aydos kaleleridir.

Çanakkale boğazının Avrupa kıyısında bulunan şehirler, Seddülbahir, Kirte, Kilitbahir, Eceabat, Boğalı, Büyük Anafarta, Kumköy, Uzundere, Küçük Anafarta, Cumalı, Bayırköy, Burgaz, Gelibolu, Yeniköy ana yerleşim yerleridir.

Anadolu tarafında bulunan yerleşim yerleri ise Kumkale, Erenköy, Kuzuköy, Çanakkale, Nara, Yapıldak, Bergos, Lapseki, Çardak yerleşimleri vardır.

Çanakkale Boğazı-1Çanakkale boğazının tarihi çok eski zamanlara değin uzandığı için boğazın önceki adları Dardanos’un Geçiti ve Helle’nin Denizi’dir. (Dardanelya ve Hellespontus)

Çanakkale boğazı aynı zamanda dünyanın en büyük savaşlarından birisi olan Çanakkale savaşına ev sahipliği yapan bir boğaz olup yaklaşık olarak 500.000 kişinin hayatını kaybettiği bir yerdir. Ülkemiz tarihi açısından önemli bir yeri bulunmaktadır. Yaklaşık olarak ölen 500.000 kişinin yarısı vatan evlatlarıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. DERS diyor ki:

    hariaka da bu bilgiler doğru dime

YORUM YAZ