Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Çakalların özellikleri nelerdir?

Çakalların özellikleri nelerdir?
  • 27.02.2016

Çakal hepimizin bildiği bir hayvan olup, aşağıda bazı özelliklerini vereceğimiz üzere özellikle insanlar arasında en çok kullanılan ve benzetme amacıyla insanları yermek ve kötülemek için kullanılan argo bir kelime olarak ta çok sıkça kullanılmaktadır. Çakalların özellikleri aşağıya maddeler halinde verelim.

Kara sırtlı çakalÇakalların özellikleri nelerdir?

-Çakallar köpekgiller ailesinin bir üyesidir.

-Çakallar 4 türde bulunmaktadır. Bunların hepsi canis cinsi olarak adlandırılır ve şu isimlerle belirtilir. Canis adustus, Canis aureus, Canis mesomelas ve Canis simensis.

-Çakal argoda uyanık, kurnaz, kafası üçkağıtçılığa ve hainliğe iyi çalışan, fırsatçı anlamına gelmektedir. Genel olarak aynı tilki gibi uyanık ve kurnaz, ve dalavereci kişiler içinde çakal ismi kullanılır.

-Bazı bölgelerde çakallara “Kır Kurdu” da denmektedir.

ÇakallarÇakalların fiziksel ve yaşam özellikleri nelerdir?

-Fiziksel yapı olarak özellikle tilkilere çok benzediklerinden dolayı ülkemizde bazen tilkiler ile karıştırılabilmektedir. Fakat çakallar tilkilerden çok az miktarda daha büyük bir hayvandır.

-Uzunlukları yaklaşık olarak 35 santim civarındadır. Kuyrukları vücutlarına nazaran oldukça uzun olup kuyrukları ile birlikte 80-100 santim aralığında bir boya sahiptirler.

-Küçük olduklarından ağırlıkları ortalama olarak 8-10 kilogram aralığındadır. 10 kilogram ağırlığı nadiren geçenleri bulunur.

-Çakallar akşamları uluyan hayvanlar arasındadır.

-Çakallar aynı kokarca ve porsuklarda görmüş olduğumuz gibi kuyruklarının yakın kısmında bulunan bezelerden kötü bir koku salgılarlar.

-Çakalların en çok yaşadığı bölgeler genel olarak kırlık ve kırsal alanlardır.

çakallarr-Çakarlar yalnız mı yoksa toplu mu yaşayan hayvanlardır? Diye bir soru gelirse cidden bu soruya cevap vermek oldukça zordur. Çünkü çakallar bazı zamanlar yalnız yaşayabildikleri gibi bazı durumlarda çift olarak bazı durumlarda ise sürüler halinde de görülebilmektedir. Bu sebeple bu hayvanlara kesin olarak yalnız veya toplu yaşarlar demek oldukça zordur.

-Gece avlandıklarından ve geceleri daha çok ortaya çıktıklarından gececi hayvan grubundadır. Gündüzleri ise saklanır ve gizlenirler. Özellikle akşam olmaya başlamasıyla birlikte avlanmaya çıkarlar.

-Çakallar küçük olmalarına karşın oldukça seri olan hayvanlardan birisidir. Saatte yaklaşık olarak 50 kilometreye varan bir hıza ulaşabilirler.

-Çakallar tek başlarına ancak küçük hayvanları avlayabilmektedirler, bunun dışında büyük sürüler halinde olmaları halinde yine aralarnda antilop gibi hayvanların bulunduğu daha büyük hayvanları da avladıkları görülmüştür.

çakal yiyecek alırken-Çakallar aynı zamanda leşçil hayvanlardır. Buldukları hayvan leşlerini yiyerek de hayatlarını sürdürürler. Genel olarak büyük avcı büyük kedilerin arkalarından gitmek suretiyle bu hayvanların avladıkları hayvanlardan arta kalan kısımları yerler.

-Çakalların renkleri türlerine göre çeşitlilik göstermektedir. Altın çakal ve sırtı kara çakalın sırtları siyah olup, alt kısımları sarı ve kızıla çalan bir renge sahiptir. Rengi boz olan ve yanlarında hafifçe belirgin olan çakallarda bulunmakta ve bu çakala da boz renkli çizgili çakal adı verilmektedir.

Yavru çakallarÇakallarda üreme nasıldır?

-Çakallar memeli hayvanlardandır.

-Çakalların köpekler ile de çiftleştikleri görülmüştür. Bu durum en sık olarak kurtlarda görülmekte ise de özellikle çakal ile evcil köpeklerinde çiftleştikleri görülebilen olgulardandır.

-Gebelik süreleri oldukça kısa sayılır yaklaşık olarak 60-70 gün aralığındadır.

-Dişi çakal her seferinde genel itibarıyla 2 ila 7 yavru arasında yavru çakal dünyaya getirir.

-Dişi çakal genel olarak doğum yapmak için oyuk yerleri ve ağaç kavuklarını tercih etmektedir.

-Çakallar 1 yaşına gelmeden hatta 8-9 aylık iken tek başlarına yaşama yeteneklerine kavuşurlar.

Çakal yiyecek çalarkenÇakallar dünya genelinde en çok hangi bölgeler de yaşam alanı bulmaktadır?

-Çakallar bazı türlerine göre çeşitli bölgelerde yaşam alanı bulmaktadır.

Örneğin Altın çakal adı verilen çakal türü en çok Avrupa kıtasının doğu kısımlarında, Afrika kıtasının kuzey kısımlarında ve Asya kıtasının güney kısımlarında yaşam alanı bulur iken, kara sıtlı çakal ve çizgili çakallar en çok Afrika kıtasının güney ve doğu kısımlarında yaşam alanı bulmaktadır.

Altın çakalTürkiye de çakallar en çok nerelerde bulunmaktadır?

Ülkemiz çakalların yaşam alanı bulduğu ülkelerden bir tanesidir.

Çakalların ülkemizde en çok rağbet ettiği bölgeler kıyı bölgelerde yer alan ormanlık alanlar ve çalılık olan bölgelerdir. Ayrıca yine çakalların en sık görüldüğü bölge Güney Doğu Anadolu bölgesidir. Bu bölgemizde özellikle alçak bölgelerde sık şekilde çakallara rastlanılmaktadır.

Çakallar ülkemizin iç bölgelerinde ise yok denecek kadar az sayıdadır.

Çakallar ülkemizde aynı zamanda yerleşim alanlarına yakın yerlerde de yaşarlar. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ