Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

C-4 Patlayıcılarının özellikleri nelerdir?

C-4 Patlayıcılarının özellikleri nelerdir?
  • 09.08.2015

C4 patlayıcıları terör olaylarında en sık kullanılan patlayıcılardan bir tanesidir. Bu sebeplerden dolayı haberlerde en sık duymuş olduğumuz patlayıcılardan bir tanesidir. Günümüzde özellikle Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde yaşanan terör olaylarında kullanılan önemli ve etkili bir patlayıcıdır. Etkisi nedeniyle neredeyse terör olaylarının yaşandığı tüm ülkelerde kullanılmaktadır.

C-4 patlayıcı-2C-4 patlayıcılarının özellikleri nelerdir?

C4 patlayıcıları yukarda da bahsetmiş olduğumuz gibi çok etkili ve çok güçlü bir patlayıcıdır.

Plastik patlayıcılar sınıfından olup patlama hızı oldukça yüksek olan bir patlayıcıdır.

c-4 patlayıcının rengi genelde gri renkte olup, kahverenginin tonlarında da olabilmektedir.

Kalıplar halinde yapılan bir patlayıcıdır. Çünkü plastik patlayıcı olması sebebiyle kolay şekil alabilen bir patlayıcıdır.

C-4 patlayıcılarının bir önemli yanı da bu patlayıcıların kullanılabilmesi için kesinlikle fünye bulunmasının şart olmasıdır. Fünye ile patlatılan bir patlayıcıdır.

C-4 patlayıcıları devletler yapar iken içine koku katmaktadırlar. Çünkü bu patlayıcının terör olaylarında sık kullanılması ve bir ülkeden bir ülkeye veya bir bölgeden bir bölgeye transferlerinde yakalanmasını kolaylaştırmaktır. Normal durumlarda C-4 patlayıcılar kokusuzdur. Bu sebeplerden dolayı zor bulunan bir patlayıcıdır. Aynı zamanda bu patlayıcıyı bomba uzmanı köpekler de bulamamaktadırlar.

C-4 Patlayıcı-1C-4 patlayıcıların hamur şeklinde bir patlayıcı olması sebebiyle eğer içerisinde metal yok ise metal detektörlerinden dahi geçerler bu sebeple çok tehlikeli bir patlayıcı olma özelliğindedir.

C-4 patlayıcılarının ana maddesi RDX adı verilen maddedir. Aşağı yukarı bir c-4 patlayıcısının 9/10’luk kısmı bu RDX maddesinden oluşmaktadır. (%91’lik kısmı RDX diğer kısım patlayıcı olmayan plastik maddedir)

C-4 patlayıcılarının keşfi veya tam anlamıyla günümüzde kullanılan biçimi alması 50-60 yıl öncesine dayanmaktadır. Bu tarihten itibaren de sürekli olarak kullanılmıştır.

C-4 patlayıcıları askeri alanlar dışında bazı sanayi alanlarında da sık sık kullanılmaktadır. Özellikle tahribi gereken maddelerin parçalanmasında kullanılan bir patlayıcıdır.  Ayrıca Askeri alanda mühimmatların imhası içinde kullanılmaktadır. Kayıtlarda bu patlayıcıların madencilikte çok nadir olarak kullanıldığı bilgisi bulunmaktadır.

C-4 tipi patlayıcı C tipi patlayıcıların bir üyesi olup son neslidir. Diğer C tipi patlayıcılar ise C, C2, C3 ismi verilen patlayıcılardır.

C-4 Patlayıcı-3C-4 patlayıcılarının etkileri ne kadardır?

C4 patlayıcıları yıkım etkisi çok olan bir patlayıcı olup patlama esnasında tepkimeye kolay girer ve oldukça güçlü dalgalar oluşturur. Örnek verecek olur isek aşağı yukarı 1-2 kilogramlık bir C-4 patlayıcı yaklaşık olarak 300 metre çapındaki bir bölgede etkili olabilmektedir. Özellikle C-4 patlayıcıların içerisine çivi, bilye, demir parçaları katılarak yıkıcı etkisi ve zarar verme gücü daha da artırılabilmektedir. Yine 1-2 kilogramlık bir C-4 patlayıcı ile 6-7 katlı bir binayı komple yıkabilirsiniz. Yıkım gücü TNT’lerin neredeyse 10-20 katıdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Yunus diyor ki:

    Kardeş amma sallamissin dinamiti torpilden yapmıyorlar nitro gliserinle rdx in aralarında 2 kat bile fark yok sadece ucuz ve biraz daha güçlü olduğu için tercih ediliyor detonasyon hızlarına bak anlarsin

YORUM YAZ