Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Buzdağı nedir, özellikleri nelerdir?

Buzdağı nedir, özellikleri nelerdir?
  • 13.07.2015

Buzdağları insanoğlunun her zaman ilgisini çekmiş büyük buz kütleleridir. Buz dağları birçok kez büyük kazalara sebep olması sebebiyle gündeme gelen önemli konulardan bir tanesidir. Özellikle dünyanın yakından tanımış olduğu Titanik gemisinin batmasına sebep bir buzdağı olması münasebetiyle dünyadaki birçok insan tarafından ismi duyulmuştur.

Buzdağı-2Buzdağı nedir?

Buzdağı deniz ve okyanus gibi büyük su kütlelerinde serbest şekilde yüzen tatlı sudan oluşmuş büyük buz kütlelerine verilen isimdir. Buzdağları dünyanın sadece belirli bölgelerinde bulunmaktadır. Kesinlikle bu bölgeler haricinde başka bölgelerde görülme olasılığı yoktur. Yani bir buz dağını Akdeniz, Karadeniz veya Ekvatora yakın bölgelerde görmemiz imkânsızdır.

Buzdağlarının bulunduğu yerler gerek güney kutbu olsun gerekse kuzey kutbu olsun kutba yakın denizler ve okyanuslardır.

Buzdağları genel itibariyle kutuplarda bulunan buzullardan kopan büyük parçalardır. Buzdağlarının buzullardan kopması zaman içinde karın üst üste yığılarak buz katmanları oluşturması ve bu katmanların zamanla kıyıya doğru kayarak buzullardan ayrılması neticesinde gerçekleşmektedir.

Buzdağı-1Buzdağlarının özellikleri nelerdir?

Buzdağlarının belirli bir büyüklüğü olmamakla birlikte uzunluğu birkaç kilometreye varan buzdağları bulunmaktadır. Ayrıca bu buzdağlarının kalınlığı da neredeyse 300-400 metreye kadar olabilmektedir.

Özellikle güney kutbunda bulunan Antartika ve kuzey kutbunda bulunan Grönland adalarından her yıl binlerce buzdağı ayrılmaktadır.

Buzdağlarının özgül ağırlıkları 0,9 gram/cm3’tür. Suyun özgül ağırlığı ise 1’dir. Bu nedenle aynı sudan daha hafif olan buzun belirli bir kısmı su yüzünde kalmaktadır. Aşağı yukarı özgül ağırlığı ile orantılı olarak buzdağlarının sadece 1/10’luk veya 1/9’luk kısmı su yüzeyindedir. Geri kalan çok büyük kısmı su altında bulunmaktadır.

Buzdağlarının ağırlıkları oldukça fazladır. Sadece 1 metreküplük bir buz kütlesi 900 kilogram ağırlığındadır. Eğer 1 metreküplük bir buz kütlesinin ağırlığı 900 kilogram ise 2 kilometre uzunluğunda 1 kilometre eninde ve 300 metre kalınlığında bulunan bir buz dağının ağırlığı (2000x1000x300)=600.000.000 *0,9=540.000.000 tondur. Yani 540 milyon tonluk bir ağırlığa sahiptir.

Buzdağlarının renkleri genel olarak beyaz olmakla birlikte bazı buzdağlarının renkleri mavi ve yeşilde olabilmektedir.

Buzdağı-3Buzdağları özellikle gemiler için büyük tehlikeler oluşturmaktadır. Yukarda belirtmiş olduğumuz gibi yapıldığı dönemin en büyük gemisi olan Titanik gemisi 14 Nisan 1912 gününü 15 Nisan 1912 gününe bağlayan gece bir buzdağına çarparak batmıştır. 1513 kişinin boğularak öldüğü ve 711 kişinin ise kurtarıldığı dünyanın en büyük gemi kazalarından birisi olan bu kazaya sebebiyet veren yine bir buzdağıdır.

Günümüzde artık buzdağlarının tehlikeleri bu kaza ile birlikte önem arz etmiş ve buzdağlarının yerleri ve tehlikelerine ilişkin çok önemli çalışmalar yapılmıştır. Hatta buzdağlarına ilişkin haritalar dahi çıkarılmış, bu haritalar sürekli olarak güncel tutulmuştur.

Ayrıca günümüz gemilerinde bulunan radar teknolojileri sayesinde buzdağları kolaylıkla tespit edilebilmekte, tehlikesi son derece aza indirgenebilmektedir.

Gerek güney kutup bölgesinden, gerekse kuzey kutup bölgesinden kopan buzdağları denizler ve okyanuslarda eriyip bitmeden önce oldukça uzun mesafeler kat edebilmektedirler.

Buzdağlarının sularının tatlı su olduğunu söylemiştik, işte buzdağlarının bu özelliğinden dolayı özellikle susuz bölgeler için bu buzdağlarından faydalanma amacıyla birçok önemli çalışmalara imza atılmıştır. Fakat henüz önemli bir aşamaya gelinememiş olmakla birlikte bu düşünce sürekli olarak gündemdeki yerini korumaya devam etmektedir. 

Yararlanılan kaynaklar;

wikipedia.org

bbc.com (Dünya çapında haber kanalı)

nationalgeographic.com.tr (belgesel kanalı)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ