Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Büyükelçilik, Büyükelçi, Ateşe ve Maslahatgüzar nedir?

Büyükelçilik, Büyükelçi, Ateşe ve Maslahatgüzar nedir?
  • 19.03.2015

Büyükelçi bir ülkenin başka bir ülkedeki en üst düzeydeki temsilcisine verilen isimdir veya en üst düzeydeki diplomata Büyükelçi ismi verilir.

Büyükelçilikler bir ülkede sadece bir tane olup ve başkentte bulunurlar.

Büyükelçiler ülkelerinin Devlet Başkanını temsil ederler. Yani atıyorum Ülkemizde bulunan ABD büyükelçisi Amerika Birleşik Devletleri Başkanını temsil eder.

BüyükelçiBüyükelçiler nasıl atanırlar?

Büyükelçileri vatandaşı olduğu ülkenin hükümeti seçer ve ülke başkanını temsil edeceğinden sembolik olarakta ülke başkanından da bir onay alınır, ayrıca görev yapacağı ülkeye bildirilir ve bu ülkelerden de ön onay alınır. Buna “Angreman” adı verilir.

Büyükelçilerin göreve başlaması için bağlı olduğu ülkenin Devlet Başkanının imzasını taşıyan bir Güven Mektubu diğer bir adıyla “İtimatname” getirir ve Görev yapacağı ülkenin Devlet Başkanına özel bir törenle sunar. Bu mektubun sunulmasından sonra resmen göreve başlamış sayılır.

Görevden ayrılışlarıda yine ülkelerinin devlet başkanı tarafından yazılmış olan bir mektup ile son bulur.

Peki Büyükelçilerin veya büyükelçiliklerin görevleri nelerdir?

Ülkesi ile görev yaptığı ülke arasındaki siyasi, ekonomik, askeri vb. İlişkileri geliştirme,

Büyükelçilik-2Ataşe nedir görevleri nelerdir?

Ateşe tabiri özellikle dış ilişkilerde veya yabancı ülekeler ile ilişkilerde kullanılan veya duşmuş olduğumuz bir isimdir.

Peki Ateşe ne demektir?

Ateşe elçilikte görevli olan bazı kişilere verilen isimdir.

Ateşeler, Bir ülkenin diplomatik görevlerinde belirli bir uzmanlık alın için görevlendirilen ülkesini uzman olduğu alanı ile ilgili olarak temsil ve bilgi toplama gibi vazifeleri yapmak için görevlendirilmiş olan elçilik görevlisine verilen isimdir.

Ateşe ismi genel itibari ile uzmanlık alanı ile anılırlar.

Örneğin, Askeri Ateşe, Bilim ateşesi, Basın ataşesi vb.

Ateşeler diplomatik görev için yabancı ülkede bulunan elçilik görevlileri olduğu için diplomatik dokunulmazlığı bulunan görevlilerdir.

Ateşeler yaptığı görevlerden dolayı çoğu ülke tarafından “Yasal Casus” olarak nitelendirilirler. Çünkü bu şekilde isimlendirilmesinin birçok haklı gerekçeside bulunmaktadır.

Örneğin bazı ateşelerin uzmanlık alanlarına göre isimlerini ve yaptığı bazı görevler hakkında kısa bir bilgi verelim.

Askeri Ateşe;

En çok duyduğumuz Ateşelerden bir tanesi olan Askeri Ateşeler ülkesinin ulusal ordusunun temsilciliğini ve elçiliğin askeri danışmanlığığnı yaparlar. Ayrıca bilgi toplarlar.

Güvenlik Ateşeleri,

Güvenlik ateşeleri büyükelçilik ve Başkonsoloslukların güvenliğinde sorumlu olup (özellikle terör saldırılarına karşı) ayrıca yakın koruma görevinde bulunan görevlilerdir.

Din Ateşeleri ise, vatandaşların dini konularda hizmet vermez üzere görevlendirilmiş görevlilerdir.

Ayrıca, Bilim ateşesi, Basın ateşesi, Ticaret Ateşesi, Kültür Ateşesi, Eğitim Ateşesi gibi ataşelerde vardır.

Ataşeler, diplomatik dokunulmazlığa sahiptirler.

Büyükelçilik-1Maslahatgüzar nedir görevleri nelerdir?

Özellikle dış ilişkilerde duymuş olduğumuz bu isim diplomatik olarak başka bir ülkede bulunan büyükelçilik veya elçilik görevlilerinden bir tanes için kullanılmaktadır.

Özellikle ülkelerin birbirleri ileş ilişkilerinin kötü gittiği sıralarda veya aralarında bazı nedenlerden dolayı soğukluk olması durumunda haberlerde sık sık “diplomatik ilişkiler maslahatgüzarı seviyesine indirildi” gibilerinden cümleleri duymaktayız.

Bazı durumlar nedeni ile büyükelçinin atanamadığı veya büyükelçinin atanmasında sıkıntı bulunan ülkelerdeki diplomatik işleri yürütmek için görevlendirilen, Ya da misyon şefinin yerine vekaleten bakan diplomata verilen isimdir.

Maslahatgüzarlar misyon şefinden sonraki en yüksek ikinci diplomattır.

Eğer Maslahatgüzar Büyükelçinin veya diğer düzeydeki misyon şefinin bulunmadığı zamanlarda onlara vekelat eder ise buna “Geçici Maslahatgüzar denir”

Sürekli olarak Maslahatgüzar atanmış ise “Sürekli Maslahatgüzar” ismiyle anılır.

Yararlanılan kaynaklar;

wikipedia.ogr

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Resmi Web Sitesi(mfa.gov.tr)

Yasal Uyarı:Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı www.ozelliklerinedir.com sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ