Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Büyükbaş hayvanlara verilen isimler nelerdir?

Büyükbaş hayvanlara verilen isimler nelerdir?
  • 23.04.2018

Büyükbaş hayvanlara belli özelliklerinden kaynaklı olarak belirli isimler verilmektedir. Tabi burada bahsetmiş olduğumuz. Tabi ki özel isimler değil yani “Karabaş, Uzun boynuz, Pamuk, Koca adam, siyah inci vb.). Özellikle sığırların yaşlarına, cinsiyetlerine ve doğum yada kısır olma özelliklerinden dolayı genel olarak verilen isimlerdir. Aşağıda örneklerini vereceğimiz üzere örneğin adını sıklıkla duymuş olduğumuz, Öküz, sığır, dana vb. Hatta çoğu zaman Türk insanının birbirine şaka yaparken söyledikleri veya hakaret olarak yoğun olarak kullandıkları isimler yine bu isimlerdir.

Tosun (Copy)Tosun nedir?

-15 ay ile 24 ay arasında bulunan erkek sığırlara verilen isim olup, genelde halk tarafından erkek olan sığırların tamamına tosun olarak hitap edilmektedir.

Boğa nedir?

-Boğa güreşlerinde sık sık ismini duyduğumuz boğalarda tosunun yaş olarak büyüğüdür. Yani 2 yaşından büyük erkek sığırlara BOĞA adı verilir.

Öküz (Copy)Öküz nedir?

-Kısırlaştırılmış boğalara öküz denir.  Nedendir anlaşılmaz. Öküzlerde erkek sığır olmasına karşın kafası az çalışan veya fazla çalışmayan kişiler için kullanılan bir hakaret kabul edilen argo kelime olmuştur. Yoksa Öküz’ün kafası çalışmıyorsa Boğanında Tosun’unda çalışmaz fakat Tosun ve Boğa insanlara söylediğinde göğsünü germektedir. Yoksa kimse öküz kelimesini hakaret olarak kullanırken kısırlaştırılmış sığır manasında kullanmamakta sadece kafası basmayan, çalışmayan kişiler için kullanılmaktadır.

Düve nedir?

-Düve hiç doğum yapmamış dişi sığırlar için kullanılır.

buzağı (Copy)Dana nedir?

-6 ay ile 15 ay arasındaki erkek sığırlar için kullanılmaktadır. Yine danada argoda çok kullanılan sığır isimlerinden bir tanesidir. Hakaret olarak kullanılır.

Buzağı nedir?

-İnek yavrusuna verilen isimdir. Yaş olarak 6 adı geçmeyen yavrular buzağı olarak adlandırılır.

Düve nedir?

-Henüz yavrusu olmamış, buzağılamamış dişi sığırlara düve denir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ