Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Büyük Menderes nehrinin özellikleri nelerdir?

Büyük Menderes nehrinin özellikleri nelerdir?
  • 27.09.2015

Ülkemizin en önemli akarsularından bir tanesidir. Küçük Menderes akarsuyu ile birlikte ülkemizde ismi bilinen akarsuların başında gelmektedir. Çünkü ülkemizin batı kısmındaki veya Batı Anadolu’da ki en büyük akarsu Büyük Menderes akarsuyudur. Bu sebepten dolayı da oldukça tanınmış akarsular arasındadır. Büyük Menderes’in eski çağlardaki ismi yunanca olup Maiandros’tur.

Büyük Menderes akarsuyuBüyük Menderes Akarsuyunun özellikler inelerdir?

-Yukarda bahsetmiş olduğumuz gibi Batı Anadolu’nun en büyük nehri Büyük Menderes Nehri olup aynı zamanda yine Batı Anadolu da ki önemli tarım alanlarından olan Menderes Havzasının sulanmasını sağlayan ana su kaynağıdır.

-Büyük Menderes nehrinin uzunluğu 548 kilometredir.(Uzunluğu konusunda bazı kaynaklarda 560 kilometre, 580 kilometre ve 584 kilometre gibi farklı uzunluklar bulunmaktadır.)

-Yine bu akarsuyumuz Batı Anadolu da doğup Batı Anadolu’da denize dökülmektedir. Döküldüğü deniz Ege denizdir. Ege denizine döküldüğü yer Aydın ilimizin Söke ilçesi sınırları içinde bulunan Dipburun mevkiidir.

-Büyük Menderes nehrinin oluşturduğu Büyük Menderes ovası ülkemizin en verimli ovalarından ve tarım alanlarından bir tanesidir.

Büyükmenderes akarsuyu-Büyük Menderes nehrinin doğduğu yer Dinar ilçesinin Suçıkan mevkiidir. Yani il olarak söyler isek Afyonkarahisar ili sınırları içinde doğmaktadır.

-Büyük Menderes akarsuyunun havzasının genişliği 25.000 kilometrekare civarındadır.

-Büyük Menderes nehrinin özellikle bazı yerlerinde çok kirlenme olduğu bilgisi bulunmaktadır.

-Büyük Menderes nehrinin bazı yerlerinde rafting ve kano yapılabilmekte olup bu sporların yapıldığı nadir akarsulardan bir tanesidir.

Büyük Menderes akarsuyu kaç il içinden geçmekte ve bu iller hangileridir?

Büyük Menderes akarsuyunun geçtiği il sayı 3 olup bu illerimiz şunlardır;

Afyonkarahisar

Denizli

Aydın

Büyük Menderes akarsuyunu oluşturan en büyük akarsu veya nehirler hangileridir?

Büyük Menderes akarsuyunu oluşturan en büyük akarsular 3 tane olup bunlardan bir tanesi Uşak ilimizden gelen Banaz Çayı olup diğer ikisi ise Akçay ve Çine çaylarıdır. Bu üç önemli akarsu Büyük Menderes akarsuyu ile birleşirler.

Büyük Menderes nehriBüyük Menderes akarsuyunun izlediği yolculuk ve güzergâh nasıldır?

Yukarda belirtmiş olduğumuz gibi Afyonkarahisar ili Dinar ilçesinde doğar, daha sonra Işıklı barajına girer ve buradan çıktıktan sonra, Çivril ovası, Çal ovası ve Baklan ovasını geçer. Çal ilçesinin doğu kısmından Bekilli ve Güney ilçelerine doğru akar. Denizli ilimizin sınırları içinde Banaz çayı ile birleşir. Daha sonra Sarayköy ovasına girer. Sonrasında Çürüksu ve Gökpınar çaylarının sularını alır. Devam ederek yine büyük bir akarsu olan Akçayı da alarak Aydın ve söke ovalarına geçer. Aydın karpuzlu ilçesinde karpuzlu çayı katılır. En sonunda ise Söke ilçemize gelerek buradaki Dipburun mevkiinde denize dökülür.

Büyük Menderes Akarsuyu üzerinde kaç tane baraj vardır?

Büyük Menderes akarsuyu üzerindeki baraj sayısı iki adettir. Bu iki barajımız hem sulamada hem de hidroelektrik üretiminde kullanılan küçük ama iki önemli barajımızdır.

Kemer Barajı (Aydın ilimizde bulunmaktadır-Bu baraja Bozdoğan Barajı adı da verilmektedir)

Adıgüzel Barajı (Denizli ilimizde bulunmaktadır)

Yararlanılan kaynaklar:

dsi.gov.tr (Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü resmi web sitesi)

wikipedia.org

denizli.gov.tr (Denizli Valiliği resmi web sitesi)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ