Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Büyük Camgöz Köpek balığı özellikleri nelerdir?

Büyük Camgöz Köpek balığı özellikleri nelerdir?
  • 15.08.2015

Köpek balıkları insanlar için en ilgi çeken ve en çok takip edilen balık türlerinden bir tanesi olmuştur. Balık türlerinden ziyade tüm hayvanlar içinde en çok ilgi çeken hayvanların başında gelen balıktır desek yanlış olmaz herhalde.

Camgöz Köpek Balığı-1Camgöz köpek balıklarının özellikleri nelerdir?

Camgöz köpek balıkları en büyük balıklardan bir tanesidir. Hem kendi türünde ilk sıralarda hem de diğer tüm balık türlerinde ilk sıralarda bulunmaktadır.

Camgöz Köpek balıklarının büyüklüğü 10 metreye kadar çıkabilmektedir. Ayrıca ağırlıklarının ise 3 tona kadar ulaştığı bilinmektedir. Bazı kaynaklarda bu köpek balığı türlerinin 13-15 metre uzunluğunda olan köpek balıklarının bulunduğu bildirilmiş ise de elde kesin bir delil veya kaynak bulunmamaktadır.

Camgöz köpek balıklarının temel besini planktonlardır. Planktonları filtreleyerek beslenirler.

Camgöz köpek balıklarının çok büyük bir ağzı olup bu ağız daime açık vaziyette bulunmaktadır. Bu vaziyette dolaşarak suyu solungaçları ile taramaktadır. Aşağı yukarı 1 saatte 2000 litre civarında deniz suyunu filtreler. Suyun içindeki tüm küçük hayvanları toplarlar.

Büyük Camgöz Köpek balıklarının 5 adet çok büyük solungaç aralıkları bulunmaktadır.

Burun yapıları oldukça uzundur. Ağzı açık durumda iken burun her zaman yukarıyı gösterir vaziyettedir.

Büyük camgözlerde renkler genel olarak tek renktir. Koyu gri veya siyah renklidirler. Üst taraf daha koyu iken alt taraf üst tarafa nazaran daha açık renklidir.

Sırtında iki adet yüzgeç bulunmaktadır.

Camgöz Köpek Balığı-2Büyük Camgöz köpek balıklarının bir diğer şaşırtıcı özelliği çok büyük bir karaciğere sahip olmasıdır. Bu köpek balığı türündeki karaciğerin büyüklüğü neredeyse vücut ağırlığının ¼ oranındadır. Yani 3 tonluk bir camgöz köpek balığının 750 kilogram ağırlığında bir karaciğeri bulunmaktadır.

Büyük Camgöz köpek balıkları dünyadaki neredeyse tüm denizlerinde yaşam alanı bulabilmektedir. Fakat genel olarak soğuk ve fazla ılık olmayan suları tercih ederler. Bunun haricinde planktonlar ile beslendiğinden dolayı planktonların bol olduğu bölgeleri tercih ederler.

Bu köpek balığı türleri genel olarak tek takılan balık türlerinden olmakla birlikte nadiren olarak toplu vaziyette görülürler.

Camgöz Köpek balıkları okyanuslarda uzun mesafeler yol alabilmektedirler. Aynı zamanda denizin 750 metre derinliğine kadar dalabilmektedirler.

Camgöz köpek balıkları yumurta ile üreyen hayvanlardan olmakla birlikte üreme şekilleri biraz farklıdır. Çünkü camgöz köpek balığının yavruları yumurta henüz anne karnında iken yumurtadan çıkarlar ve canlı olarak dışarıya atılırlar. Bu nedenden dolayı sanki insanlar gibi doğum yaparak ürüyor zannedilir.

Erkekler genel olarak 5 metre iken dişiler ise 4 metre büyüklüğe ulaştıktan sonra ergenliğe ulaşırlar.

Camgöz Köpek Balığı-3Dünya üzerinde bu köpek balığı türünün en sık görüldüğü bölgeler ise şunlardır;

Brezilya’nın güney kısımları,

Arjantin ülkesi,

Güney Afrika,

Norveç,

İzlanda,

Japonya,

Kore,

Çin,

Şili,

Peru,

Gibi ülkelerdir.

Hint okyanusunda fazla bulunmayan bu köpek balığı türü özellikle, Büyük Okyanus ve Atlas Okyanusunda sıklıkla görülmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ