Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Büyük beyaz köpek balığı özellikleri nelerdir?

Büyük beyaz köpek balığı özellikleri nelerdir?
  • 08.08.2015

Köpek balığı türleri içerisinde en çok bilinen köpek balığı türlerinden bir tanesidir. Ülkemiz kıyılarında görülen bir köpek balığı türü olması nedeniyle daha çok ilgimizi çeken köpek balığı türürüdür. Birçok filmi çekilen Javs isimli köpek balığının türü Büyük Beyaz Köpek balığıdır. 

Büyük Beyaz Köpekbalığı-1Büyük beyaz köpek balığı özellikleri nelerdir?

Büyük beyaz köpek balığının yaklaşık olarak büyüklüğü 6-7 metre civarındadır. Ağırlığı ise 1,5-2 ton aralığında değişiklik göstermektedir.

Dünya üzerinde yaşam alanları genel itibariyle ılıman olan sulardır. Bu sebepten dolayıdır ki ülkemizin özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarında görülmektedir.

Büyük beyaz Köpek balığı  köpek balıklarının en büyükleri olan Balina Köpek balığı ve Büyük Camgöz köpek balığı gibi planktonlar ile beslenmemektedir. Bu köpek balığının temel besin kaynakları balıklardır.

En çok beslendiği ve yediği hayvanları şöyle sıralayalım,

Orkinos balığı,

Balina

Yunus balığı,

Kendinden küçük olan diğer Köpek balığı  türleri,

Deniz kunduzları

Penguenler,

Foklar

Tuna balığıdır.

Büyük Beyaz Köpek Balığı-3Büyük beyaz köpekbalığının avlanma şekli genel itibariyle avının alt kısmından öldürücü vuruşu ve keskin dişleridir. Avını ısırdıktan sonra kan kaybından ölmesini bekler ve avını parçalaya parçalaya yerler. Çiğneme özellikleri yoktur. Çoğu zamanda avını bütünce yutarlar.

Büyük köpek balıkları eğer büyük bir besin buldu ve bu besini yedi ise neredeyse 50-60 gün civarında bu besinle idare edebilme kabiliyetine sahiptir.

Filmlerde gördüğümüz katil köpekbalığı olarak bilinen tür bu türdür.

Yine uzun mesafe kat etme rekorunu elinde bulunduran köpekbalığı türüdür. Bazı kaynaklarda bu Köpek balığı  türünün çok uzun mesafeleri çok kısa sürede kat ettiği bilgisi bulunmaktadır.

Bu köpek balığı türünün çeneleri son derece kuvvetlidir. Avlarını ısırdığı zaman kesinlikle ısırdığı yerdeki eti koparır. Ayrıca güçlü çeneleri sayesinde eğer kemikli bir canlıyı ısırır ise kemiklerin kırılması kaçınılmazdır.

Büyük Beyaz Köpekbalığı-3Çenelerinde oldukça fazla kesici diş bulunmaktadır. Ağzındaki toplam diş sayısının 3000 civarında olduğu ve bu dişlerin birkaç sıra halinde bulunduğu bilinmektedir.

Köpekbalıklarının keskin dişlerinin ilk iki sırasında bulunan dişleri avını ısırmak için ve ısırdığı yeri koparmak için kullandıkları geri kalan bölümde bulunan diş sırası veya sıralarının ise besinleri ufalamak için kullanıldığı anlaşılmıştır.

Bu köpekbalıklarının eğer dişleri düşer veya kırılır ise çok kısa sürede yerine yeni dişler gelmektedir.

Bu köpekbalığı türleri diğer bazı köpekbalığı türleri gibi ovanipar şekilde ürerler. Ovanipar üreme şekli anne karnında bulunan yumurtalarda yavrular gelişir ve daha sonra yumurta henüz anne karnında iken yumurtadan çıkarlar ve daha sonra anne vücudundan atılırlar. Sanki anne yavru doğuruyor gibi intiba uyanır.

Her defasında ortalama olarak 2 ila 13-14 civarında yavru dünyaya getirmektedir. Çok nadiren olarak tek yavru dünyaya gelir.

Müthiş bir koku alma duyusuna sahiptirler. Kan kokusunu oldukça uzak yerlerden alabilmektedirler.

Büyük Beyaz Köpekbalığı-2Ayrıca elektriksel yük değişimlerini son derece hassas şekilde algılayabilmektedirler. Avlarının kalp atışlarını ve solungaçlarının yaymış olduğu elektriği kolayca algılayabilmektedirler.

Köpek balığı  türleri içinde esirliğe dayanamayan bir köpek balığı türü olarak bilinir. Eğer bu köpekbalığını esir olarak tutar iseniz normal yaşamından çok az süre yaşayarak ölürler.

Dünya üzerindeki insanlara yapılmış olan köpek balığı saldırılarının büyük çoğunluğu bu köpek balığı türüne aittir. Birçok kişi büyük beyaz köpek balığı saldırıları sonucunda  ölmekte, sakat kalmakta ve yaralanmaktadır. 

Yararlanılan kaynaklar:

nationalgeographic.com

wikipedia.org

TRT Belgesel kanalı Mavi Tutku proğramı Beyaz Köpek Balığı belgeseli

discovery channel belgeseli

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ