Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Burun özellikleri

Burun özellikleri
  • 27.05.2015

Vücudumuzun önemli organlarımızdan bir tanesi olan burun hem estetik hem de görev yönünden önemli organlarımızdandır.

Burun yüzümüzün orta kısmında alın ile üst dudak arasında bulunan çıkıntılı ve iki adet deliği bulunan solunum ve koku alma organına verilen isimdir.

Burun-2İlk olarak burnun görevi nedir?

Burunun en önemli özelliği koku alma duyumuz olmasıdır. Bütün kokular burun sayesinde alınır. Ve bu kokular beyne iletilir.

Burun ayrıca solunum organlarından bir tanesidir. Ağız ile birlikte solunum işini yapan organdır.

Solunan havanın akciğerlere ulaşmadan önce ve nemlenmesini sağlar.

Burun hem yapısı hem de içerisinde bulunan kıllar ile solunum yapılan havanın temizlenmesini sağlar.

Burun ayrıca ses ile ilgili görevi de bulunmaktadır. Ses tellerinin çıkardığı sese de şekil verme görevi bulunmaktadır.

Burun-1Burun özellikleri nelerdir?

Burun koku alma duyu organı olup 5 duyu organımızdan bir tanesidir.

Burun iç tarafta yutak borusuna bağlanırken dışarda ise 2 delik ile dışarıya açılmaktadır.

Burun içerisinde kılcal damarlar ve kıllar bulunmaktadır. Kıllar yukarda söylemiş olduğumuz gibi alınan havanın temizlenmesini sağlarken, kılcal damarlar ise yine alınan havanın nemlenmesini ve ısınmasını sağlamaktadır.

Burnumuz duyu organları içerisinde en çok çalışan duyu organı olma özelliğine sahiptir.

Burun kanalları oldukça sert ve kıkırdak malzeme ile korunmaktadır. Bu nedenle hava yolunun dışardan bir etkiyle kapanması oldukça zordur.

Burun çıkıntılı yapısı nedeniyle sağlam olmasına karşın aşırı darbelerde kırılabilmektedir. Ayrıca içerisindeki kılcal damarlar bazı rahatsızlıklar veya sıcaklık gibi nedenlerle kanayabilmektedir. Ayrıca yine dışardan herhangi bir darbe durumunda kanama olabilmektedir.

Burun nasıl koku alır?

Burunda koku alma duyuları yani sinirler ve koku almaçları burnun üst kısmındaki boşlukta bulunmaktadır. Bu boşluğa ve bölgeye sarı bölge adı verilir.

Burun kokuyu algılayabilmesi için mukus içerisinde çözünmüş olması gerekmektedir. Bu madde hücreleri (bu hücrelere koku hücresi adı verilir) uyarır ve bu uyarı beyne iletilerek kokunun ne olduğu anlaşılır veya anlaşılmaya çalışılır.

Burun-4Burundan hava alma işlemi ne şekildedir?

Burnun en önemli ikinci işlevi hava alma işlevidir. Alınan hava burun deliklerinden alınarak yutağa oradan da nefes borusuna geçer ve daha sonra akciğerlere ulaşır. Burun alınan havayı akciğerlere ulaşmadan önce gerekli kıvama getirir. Yani yeteri kadar nemlenmesini ve ısı almasını sağlar.

Burundan mı yoksa ağızdan mı soluk almak daha faydalıdır?

Yapılan araştırmalar ve incelemeler neticesinde burundan nefes almanın doğru ve faydalı olan nefes alma şekli olduğu artık tartışılmaz bir gerçektir. Çünkü burundan alınan nefes akciğerler için en uygun havanın gelmesi demektir. Çünkü burun hem nem açısından hem de sıcaklık açısından ağız yoluyla alınan havadan daha iyi bir kıvam oluşturur. (Örneğin ağız yoluyla alınan hava %80 oranında nemli iken burundan alınan hava %97-98 oranında nemli olarak akciğerlere ulaşır)

Burun güzellik açısından da önemli bir paya sahip olan organımız olması sebebiyle yüz güzelliğine etkisi büyüktür. Bu sebeple belki de en çok estetik ameliyatının yapıldığı organ burunlardır. Günümüzde artık burun ameliyatları çok fazla pahalı bir estetik operasyon olmaktan da çıkmıştır.

İdeal burun boyu nedir? Diye bir soru sorulabilir bu kesinlikle değişkendir. Çünkü kafa yapısına göre burun boyu önem arz etmektedir. Fakat erkek burnu kadın burnuna göre daha büyüktür.

Artı bilgi olması açısından şu bilgiyi de vermekte fayda vardır. Dünyanın en uzun burunlu insanı bir Türk’tür. Gines rekorlar kitabına göre Dünyanın en uzun burunlu insanının burnu 8,8 santim uzunluğa sahip olup Artvinli Mehmet Özyürek’e aittir. Bu bilgiler ışığında şunu söyleyebiliriz ki burun uzunluğunda üst sınır 8,8 santimdir.

Burun-3Burun rahatsızlıkları nelerdir?

Burun rahatsızlıkları arasında burun tıkanıklığı ilk sıradadır,

Sinüzit,

Burun Eğriliği

Burun kanamaları,

Bazı alerjik rahatsızlıklar

Nazal polip

Nezle ve Grip gibi rahatsızlıklar (Bu rahatsızlıklarda burun rahatsızlığı olarak ta adlandırılmaktadır)

Yararlanılan kaynaklar;

wikipedia.org

bik.gov.tr

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ