Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Bursa Ulu Cami’nin Özellikleri Nelerdir?

Bursa Ulu Cami’nin Özellikleri Nelerdir?
  • 30.05.2018

Ülkemizin en önemli camileri arasında olan Bursa Ulu Cami her yıl birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Ülkemizde bilindiği üzere neredeyse her ilimizde “Ulu Cami” isminde bir çok cami bulunmasına karşın Ulu cami olarak ilk akla gelen cami bursa ilimizde bulunan ulu camidir. Gerek tarihi gerekse özellikleri ile en önemli camilerimizden bir tanesidir. Ulu caminin özelliklerini maddeler halinde verelim.

Bursa Ulu Cami ne zaman kim tarafından yaptırılmıştır?

Bursa ulu cami 600 yılı geçkin bir süredir. Ayakta kalmayı başarmış Osmanlı, Selçuklu ve İslam mimarisinin en güzel örneklerinin bulunduğu bir cami olup Yıldırım Beyazıd tarafından 1396 yılı ile 1400 yılları arasında yaptırılmıştır.

Bursa ulu cami-1Bursa Ulu Cami Özellikleri Nelerdir?

Bursa Ulu Cami Bursa ilimizde bulunmakta olup, Bursa ilimizin simgesidir. Ünlü seyyah Evliya Çelebi tarafından Bursa ilimizin Ayasofya’sı olarak tanımlanmaktadır.

Kapladığı alan yaklaşık olarak 2215 metrekaredir.

Toplam olarak 3 adet kapısı bulunmaktadır.

Toplam olarak 20 kubbeden oluşmaktadır. Kubbeler 5 ayrı bölüm halinde olup, her bölüm 4 kubbelidir.

Bursa Ulu Cami kapalı alanda namaz kılabilecek insan sayısı bakımından en büyük cami konumundadır.

İki minare bulunmaktadır.

Ortasında bir şadırvan bulunmakta olup, toplam 18 köşelidir. Bu aynı zamanda ortadaki kubbenin altında bulunmaktadır. Ortadaki kubbeye yağmur suyundan şadırvanın faydalanması için açık olarak yapılmasına karşın daha sonra camla kapatılmıştır.

Şadırvanın toplam kapladığı alan ise 60-65 metrekaredir.

Ulu caminin duvarları çok büyük yazılı levhalardan oluşmaktadır. Bu Bursa Ulu Caminin en önemli özelliklerinden bir tanesidir. Bu levhalar 21 hattat tarafından yapılmış olup 45 adettir. Bu levhalarda 87 adet duvar yazısı yer almaktadır.

Bursa Ulu Cami’de Kâbe’nin örtüsü de bulunmaktadır. Yavuz Sultan Selim zamanında Kabe’den eski örtünün yerine yenisi örtülmüş, eski örtü ise Bursa Ulu Cami’ne getirilmiştir.

Birçok din adamı tarafından islamın en yüksek mertebeye sahip camileri arasında yer aldığı belirtilmektedir.

Ulu cami MinberBursa Ulu Cami Minberi (Kündekari Minberi ) özellikleri nelerdir?

Bursa Ulu Cami’nin minberi bazı özellikleri sebebiyle çok özel bir minberdir.

Camide bulunan en eski eserdir.

Ustası Hacı Ahmet Bin Abdülaziz’dir.

1399 tarihinde yapılmıştır.

Ceviz ağacından yapılmıştır.

Bu miberde öyle bir işçilik kullanılmıştır ki hiç çivi çakılmamıştır.

Şaheser olarak nitelendirilmektedir.

Bu minber 6666 parçadan oluşmaktadır.

Yan tarafında bulunan kanatlarında bulunan oyma ve kabartmalar kainatı ve güneş sistemini sembolize etmektedir.

Yine ağaç işçilinden yapılmış olması ve üzerindeki süsleme ve sanatlar zamanla çok yıpranmıştır. Birçok kez tadilata uğramıştır.

Bursa Ulu cami-2Bursa Ulu Cami hakkındaki hikaye ve rivayetler?

1. Rivayet:

Bursa Ulu caminin yapımında şadırvanın yapılacağı bölüm Musevi bir kadına aittir. Musevi kadın burayı vermek istememektedir. Bir gün bir rüya görür. “Rüyada herkes aynı yöne doğru koşmaktadır. Musevi kadın nereye koştuklarını sorar. Cennete koştukları cevabını alır. Bu nedenle kendiside koşmak ister fakat diğer insanlar buna arazisini vermediği için koşmasını engellerler. Bu rüya sonucunda musevi kadın arazisini şadırvan yapmak şartıyla verir.

2. Rivayet

Yine bu şadırvanın olduğu araziyle ilgili olup, yine Musevi kadının bu şadırvanın olduğu bölümdeki araziyi satmak istememesi nedeniyle zorla alınmış, ve zorla alınan yerde namaz kılınmaz diyerek şadırvan yapılmıştır.

Bursa Ulu cami3. Rivayet:

Somuncu baba caminin yapımında çalışan işçilere her gün gelip somun dağıtırmış. Yine somun dağıttığı bir gün Hızar A.S.’ın burada olduğunu anlamış. Bunun üzerine Hızır A.S’yi tutarak “Senin Hızır olduğunu biliyorum” diyerek “Buraya her gün gelip namaz kılacağına ilişkin söz vermez isen herkese senin Hızır olduğunu söylerim demiş, Hazır A.S. söz vermiş. Fakat hangi vakit geleceğinin kendisine kalmasını söylemiş.

Bundan sonra Hızır A.S. vakti bilinmemekle birlikte her gün gelerek vav harfinin önünde namaz kılıyormuş.

Bunun içinde birçok insan vav harfinin önünde namaz kılmaktadır.

4.Rivayet

Bursa Ulu Cami’nin yapımı sırasında çalışan işçileri demirci ustası Kambur Bali Çelebi sürekli olarak güldürür ve işin aksamasına sebep verirmiş. Bunu duyan Yıldırım Beyazıd Kambur Bali Çelebi’yi bu sebeple öldürtmüştür.

Yararlanılan kaynaklar:

yenisafak.com

Bursaulucamii.com sitesi

Bursakültürturizm.gov.tr

wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ