Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Burj Dubai (Burç Halife) özellikleri

Burj Dubai (Burç Halife) özellikleri
  • 06.07.2015

Dünyanın bugüne kadar yapılmış olan en yüksek binası konumundadır. İnsanoğlunun inşaat alanındaki en önemli mühendisliklerinden bir tanesidir. Yapımının tamamlanmış olduğu 2010 tarihinden bu yana dünyanın en yüksek gökdelenidir. Birleşik Arap Emirlikleri Dubai’de bulunmaktadır. İsmini Halife Bin Zayid El Nahyan’dan almıştır.

Burj dubai-1 Dünyanın en yüksek binası olma özelliğine sahip olan Burj Dubai’nin özellikleri nelerdir?

Bu gökdelenin toplam uzunluğu 828 metre olup bu uzunluk ile dünyanın en yüksek binası konumundadır.

Dünya üzerindeki en çok katlı yapıdır. Kat sayısı 164’tür.  Bu kadar kata çıkmak için yapılmış olan yine dünyanın en yükseğe çıkan asansörleri bu binada bulunmaktadır. Ayrıca bu binada kullanılan asansörlerin hızları çok yüksektir. Hatta dünyanın en hızlı asansörü yine bu binada bulunmaktadır. Asansörün saattik hızı 64 kilometredir. (Kayıtlarda geçen bu hız doğru ise bu asansörler dakikada 1000 metreden biraz daha fazla yükseğe çıkabilmektedirler. Yani bu asansör eğer hiçbir katta durmaz ise aşağıdan en tepeye 1 dakikadan az bir sürede çıkabilme kabiliyetine sahiptir)

Burj dubai-2Müslümanların büyük çoğunlukta olduğu Dubai’de bu binanın en yüksek katlarından birinde cami bulunmaktadır ve bu caminin bulunduğu kat 158.kat olup dünyadaki en yüksekte bulunan cami rekorunu elinde bulundurmaktadır.

Burj Dubai binasının 150.kattan sonraki bütün katları çelik ile yapılmıştır. Normalde 150 katın altındaki tüm katlar betonarme yapıdadır. Fakat 150.kattan sonraki katlar çelik olarak yapılmıştır. (Yine bu özelliği itibariyle dünyadaki ilk bu özelliğinin kullanıldığı bina konumundadır)

Binanın çok yüksek bir bina olması sebebiyle yüksekten çok etkilenebileceği hesaba katılarak binanın rüzgâr etkisini en aza indirme gayesi ile bütün cepheleri rüzgârın etkisini en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır. Düz olan duvarı bulunmamaktadır. Yine köşeleri kesinlikle çok keskin bir köşe olarak yapılmamış,  oval biçimde yapılmıştır.

Burj Dubai’nin yapılma süresi yaklaşık olarak 5,5 yıl civarındadır (inşası Eylül 2004 yılında başlamış Ocak 2010 tarihinde tamamlanmıştır.)

Burj dubai-3Burj Dubai yapı itibariyle bir amaç için yapılan bir yapı olmayıp kullanım yönünden her türlü amaç için kullanılabilme özelliğine sahiptir.

Burj Dubai’nin toplam maliyetinin yaklaşık olarak 1,5 milyar Dolar civarında olduğu söylenmektedir.

Burj Dubai’nin toplan alanı 344.000 metrekaredir.

Not: Günümüz itibariyle tartışmasız dünyanın en yüksek binası konumunda bulunan Burj Dubai’nin bu rekorunun 5 yıl içinde Suudi Arabistan’da inşası başlanan bir gökdelen tarafından kırılacağı öne sürülmekle birlikte bu yeni yapılan binanın yüksekliğinin yaklaşık olarak 1000 metreden daha uzun olacağı söylenmektedir, fakat bu devam eden bina inşası ile ilgili olarak bina yüksekliği hakkında kesin bir açıklama bugüne kadar yapılmamıştır.

Yararlanılan kaynaklar;

En büyük dizaynlar belgeseli

Wikipedia.org

burjkhalifa.ae (Burj Dubai internet sitesi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Hasan YAYLA diyor ki:

    Siteye girin.

  2. Yaren diyor ki:

    Yani baslarinda insanlar aclik tan olurken bunlarin da yuksek bina rekabetine girmeleri cok uzucu bir durum cok aci

  3. malik diyor ki:

    kopyala yapıştır yapamıyoruz???

YORUM YAZ