Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Bulldog köpekleri özellikleri nedir?

Bulldog köpekleri özellikleri nedir?
  • 08.08.2015

Dünya üzerinde en çok tanınan köpek ırklarından bir tanesidir. Birçok ülkede beslenmektedir. Ülkemiz beslenen köpekler arasında ön sıralarda bulunan bir köpek ırkıdır.

Bulldog kökeni İngiltere olan bir köpek türüdür. İsmi boğa ve köpeğin birleşimidir (Bull-dog).

Bulldog-1Bulldoglar ilk olarak köpek dövüşlerinde kullanılan oldukça kavgacı bir köpek iken daha sonra köpek dövüşünün yasaklanması sonucunda Bulldog severlerce bu köpek ırkı korunmuş ve günümüzdeki

İngiltere’de 1835′te kan sporları yasaklanınca, buldoğun işlevinin sona erdiği düşünüldüyse de, Bulldog yetiştiricileri ırkı korumaya karar verdiler ve bu kavgacı köpeği sakin, sessiz bir ev köpeğine dönüştürdüler.

Buldokların boyları yaklaşık olarak 35 cm civarındadır. (yerden omuz yüksekliği) kiloları ise ortalama olarak 20-25 kilo aralığında bulunmaktadır.

Bulldoglar vücut hatları ve yüz şekli ile yüz ifadeleri serttir.

Bulldogların bedeni özelliklerine gelince bu köpeklerin kafaları iridir.

Bulldog-2Yüzleri yassıdır. Ve yüzlerinin bu yassı şeklinden dolayı bu hayvanlarda solunum yolu rahatsızlıklarına sık rastlanır. Solunum yolları rahatsızlığına karşı oldukça zayıf olan köpek türlerindendir. Ayrıca yine bu köpek türlerinde kulak rahatsızlığı oldukça sık görülmektedir.

Ayrıca Bulldoglar doğum yapacakları zaman yavru bulldoglarında kafasının büyük olmasından dolayı  sezeryan doğum tavsiye edilmektedir. Sahipleri genellikle bu durumdan haberdar oldukları için bu konuda önlem almaktadır.

Bulldoglar görüntüleri aksi yönde olsa da hem sevecen bir hayvan olup aynı zamanda güvenilir bir hayvandır. Çocuklara karşı iyi olmasına karşın bazı insanlara karşı tavır alabilmektedir.

Bulldoglar yabancı köpeklere karşı saldırgan olabilmektedir.

İnsanların kendisine ilgi göstermesinden oldukça hoşlanır.

Bulldog-3Bulldoglar fazla hareket etmeyen hayvanlardır, bu nedenle özellikle evde beslenmesinde bir sorun yoktur.

Bulldogların kötü taraflarından bir tanesi ise bu köpeklerin horlayan köpek türleri olmasındandır. Bu köpekler uyurken horlarlar. Horlaması ile ünlü hayvanlardan bir tanesidir.

Bulldogların diğer bir kötü yanı ise salyası çok akan köpek türlerinde biri olmasıdır. Birçok türe göre salyayı oldukça çok üreten bir ağız yapısına sahiptir. 

Yararlanılan kaynaklar;

wikipedia.org

nationalgeographic.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ