Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Bukalemunların özellikleri

Bukalemunların özellikleri
  • 07.08.2015

Dünyada kamufle olabilen hayvanlar içerisinde en ünlüsü olan ve ilk akla gelen hayvan özelliğine sahip bulunan hayvandır. Aslında dünyada bulunan birçok hayvan bulunduğu ortama kendisini kamufle etmek amacıyla renk değiştirebilme özelliğine sahip bulunmakta ise de bunlar içerisinde en ünlü olanı bukalemunlardır.

Bukalemunlar sürüngenler sınıfında bulunan hayvanlardır. Herhangi bir duruma veya duygularına göre vücutlarının rengini değiştirme özelliğine sahip hayvanlardır.

Bukalemun-4Renk değiştiren hayvan Bukalemunların özellikleri nelerdir?

Bukalemun ismi “Arapça” kökenlidir. Ve “yutan” anlamına gelmektedir.

Bukalemunlar oldukça yavaş hayvanlardır, gerek hareketleri gerekse yürümeleri oldukça yavaştır. Yukarda açıklayacağımız üzere bu hayvanın en hızlı olduğu yönleri gözleri ve dilleridir.

Ortalama boyları 30 cm civarında olmakla birlikte yine türlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin 10 cm boyunda bukalemunlar olduğu gibi 50-60 cm büyüklüğünde olan türleri de bulunmaktadır.  Dünya üzerinde 80-90 civarında türü bulunduğu bilgisi vardır.

Bukalemun-3Bukalemunların sık sık renklerini değiştirebilirler. Zaten en önemli özelliği de bu renk değiştirme yetenekleridir.  Ayrıca renk değiştirmeleri oldukça hızlı olabilmektedir. Genel itibariyle vücut renklerini kırmızı, yeşil, sarı tonları ile siyah gibi renklere çevirebilir. Aynı zamanda vücutlarında çizgiler ve küçük küçük benekler ve lekeler oluşturabilirler. Yapılan araştırmalar sonucunda bukalemunların renk değiştirme sebeplerinin kendilerini kuruma veya ortama uyum sağlama gibi durumlardan değil de karşı cinsi etkilemek için yaptıkları, ayrıca rakiplerini kovmak için bu yola başvurduklarına ilişkin tezler bulunmaktadır.

Bukalemun-2Bukalemunların diğer önemli özellikleri ise dilleridir, dilleri hareket edebilen, boylarının 1,5 katı kadar uzayabilen, ayrıca yapışkan bir özelliğe sahip olması nedeniyle avlarını dilleri ile yakaladıklarında avlarının kurtulma şansı oldukça az olan bir yapıya sahiptirler. Bukalemunların dilleri çok hızlı hareket ederler.

Bukalemunların şaşırtıcı özelliklerinden bir tanesi de gözleridir. Bukalemunlar her iki gözünü birbirinden bağımsız olarak hareket ettirme kabiliyetine sahiptirler. Yani gözlerinin bir tanesi aşağı bakarken diğer yukarıya veya yanlara bakabilir.

Bukalemunların en çok yaşadığı bölgeler Afrika kıtası, Hindistan ülkesi, Madagaskar ülkesi, Akdeniz kıyılarıdır. Bukalemunlar ayrıca ülkemizin Ege ve Akdeniz sahil bölgelerinde de bulunabilmektedir fakat sayıları oldukça azdır. Türkiye de bulunan bukalemun türleri Bayağı bukalemun türünde olan bukalemunlardır.

Bukalemun-1Bukalemunlar karınca ve böcek gibi küçük hayvanlar ile beslenmektedir. Bu hayvanları yakalamak için uzun ve yapışkan olan dillerini kullanırlar.

Bukalemunlarda üreme yumurtlayarak olmaktadır. Fakat bazı cinslerinde yumurta vücut içerisinde kırılır ve yavru daha sonra canlı olarak dünyaya gelir iken, çok büyük orandaki türlerinde çiftleşmeden sonra yumurtlanan yumurtalar açılan çukurlara doldurulur. Bu çukurlarda bulunan yumurtalar aşağı yukarı 7-8 gün içinde kırılarak yeni yavrular ortaya çıkarlar. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. kerem diyor ki:

    çok iyi

YORUM YAZ