Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Buda İlkbahar Tapınağı heykeli özellikleri nelerdir?

Buda İlkbahar Tapınağı heykeli özellikleri nelerdir?
  • 09.12.2015

Birçoğumuz dünyadaki önemli büyüklüğe sahip olan ve tanınmış heykeller arasında bulunan Rio şehrinde bulunan Kurtarıcı İsa Heykelini, Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan ve bu ülkenin simgelerinden bir tanesi olan Özgürlük Heykelini ve birkaç tane tanınmış heykeli bilmekteyiz. Acaba dünyadaki en uzun ya da boyu en yüksek olan heykel hangisidir biliyor muyuz?

Buda İlkbahar tapınağı heykeli-1Sitemiz editörleri tarafından yukarıda bahsetmiş olduğumuz heykeller ile ilgili bilgiler araştırılırken 30 ila 50 metre yüksekliği arasında bir yüksekliğe sahip bulunan bu iki heykel gibi boy itibariyle daha yüksek olan heykeller var mıdır? Veya dünyada ki heykeller arasında en yüksek heykelin boyu ne kadardır? Sorusunun cevabını bulmak için yaptığımız araştırma sonucunda bu yazıyı yazmaya karar verilmiştir.

Evet, bu yazımıza konu olan Buda İlkbahar Tapınağının bir parçası olan ve bu tapınak üzerine inşa edilmiş olan heykel dünya üzerindeki en uzun heykel olma özelliğine sahiptir. Şimdi bu heykelin bazı önemli özellikleri maddeler halinde verilecektir.

Buda İlkbahar tapınağı heykeli-2Buda İlkbahar Tapınağı ve heykeli özellikleri nelerdir?

-2002 yılından günümüze değin dünya üzerindeki en büyük heykel olma özelliğini elinde bulundurmaktadır. Bu heykel 2001 yılında yapılmaya başlanmış ve 2002 yılında tamamlanmıştır. Kaynaklarda bu heykelin Afganistan ülkesinde bulunan ve taliban tarafından dinamitlenerek yıkılan bamiyan heykellerinin yıkılması sebebiyle yapıldığı yazılıdır. Ayrıca Afganistan ülkesinde bulunan bu heykellerin yıkılması Çin ülkesi tarafından Budist mirasının yok edilmesi olarak görülmüştür. Dediğimiz gibi bu heykelin yapımının ise Bamiyan heykellerinin yıkılmasına bir tepki anlamı taşımaktadır.  

-Çin ülkesinin Zhaocun şehrinde bulunmaktadır.

-Bu heykel Vairocana Buddha’yı tasvir etmektedir. Ve bu heykel aynı zamanda dünyadaki en büyük buda heykeli olma özelliğine de sahiptir.

Buda İlkbahar tapınağı-Heykel 20 metre yüksekliğinde bulunan lotus tahtı ile 25 metre yüksekliğe sahip bir yapının veya binanın üzerinde bulunmaktadır. Ve bu binanın üzerine yerleştirilmiştir.

-Sadece Heykelin yüksekliği 128 metredir. Bu yüksekliğe en yakın yüksekliğe sahip olan diğer iki heykel de yine buda heykelleri olup ikinci en büyük heykel olma özelliğine sahip olan ve 116 metre yüksekliğinde bulunan Myanmar ülkesindeki heykeli, 110 metre yüksekliğinde bulunan Japonya ülkesin deki buda heykeli takip etmektedir.

-Heykelin bulunduğu binanın altında Budist manastırı yer almaktadır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ