Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Brezilya ülkesi özellikleri nelerdir?

Brezilya ülkesi özellikleri nelerdir?
  • 25.02.2016

Brezilya dünya üzerinde en çok tanınan ülkelerden bir tanesidir. Bunun en büyük sebebi ise futbol ve Rio karnavalıdır. Bu iki nitelik Brezilya’nın dünyada tanınan önemli ülkeler arasında yer almasındaki en önemli paya sahip iki kavramdır. Brezilya özellikle dünya futboluna armağan ettiği birçok değerli ve önemli futbolcular ile dünya kupasındaki başarılardan dolayı ve dünyadaki en önemli karnavallardan bir tanesi olan Rio karnavalının bu ülkeye ait olmasından kaynaklanmaktadır. Tabi ki bu ülkeyi önemli kılan sadece bu iki önemli özelliği değildir. Bunun haricinde Brezilya’nın birçok özelliği de bulunmaktadır. İşte Brezilya ülkesini daha yakından tanımak için önemli özellikle maddeler halinde aşağıda verilmiştir.

Kurtarıcı İsa Heykeli gece görünüşüBrezilya’nın özellikleri nelerdir?

-Brezilya ülkesi Güney Amerika kıtasında yer alan bir ülkedir.  Resmi adı Brezilya Federal Cumhuriyettir.

-Brezilya Latin Amerika ülkeleri adı verilen ülkelerden bir tanesidir.

-Başkenti ülkenin ismine çok benzeyen “Brasilia”dır.

-Brezilya’nın resmi dili “Portekizce” dir.

-Brezilya ülkesinin yönetim şekli Federal Başkanlık Cumhuriyet’tir.

-Brezilya ülkesinin ilanı 1822 yılı olup, tanınması 1825 yılı Cumhuriyeti ise 1889 yılıdır.

-Brezilya bulunduğu Güney Amerika kıtasının gerek nüfus bakımından gerekse yüzölçüm bakımından en büyük ülkesidir.  Eğer Güney ve Kuzey Amerika’yı bir olarak Amerika kıtası olarak düşünür isek Amerika kıtasında Kanada ve Amerika Birleşik Devletlerinden sonra en büyük yüzölçüme sahip ülke konumunda bulunmaktadır.

-Brezilyanın yüzölçümü 8.818.767 kilometrekaredir. (Bu büyüklük ülkemiz topraklarının neredeyse 10,8 katı yani 11 katına yakın bir büyüklüğe sahiptir.)

Rio karnavalı-1-Brezilya’nın nüfusu yaklaşık olarak 205 milyon civarındadır (2016). Bu nüfus ile Güney Amerika ülkeleri arasında en çok nüfusa sahip ülke konumundadır. Amerika kıtasının tamamında ise Amerika Birleşik Devletlerinden sonra en kalabalık ikinci ülke konumundadır.

-Dünyanın en önemli şelalelerinden biri olarak kabul edilen Iguazú Şelalesinin %20’lik kısmı Brezilya ülkesine aittir. (Brezilya ile Arjantin ülkesi arasında bulunmaktadır)

-Brezilya tropikal iklim kuşağında bulunan bir ülkedir. Bu sebeple ne yaz ayları çok sıcak geçer ne de kış ayları çok soğuk geçer.

-Futbol bu ülke için bir yaşam tarzı olup yukarda da değinmiş olduğumuz gibi dünya çapında birçok futbolcu yetiştirmiştir. Toplam olarak 5 kez dünya şampiyonu olmuş bir ülkedir. Bunun yanında yine bazı spor dallarında dünya çapında başarıları da bulunmaktadır.

Rio karnavalı-Brezilya ayrıca “Samba” ile tanınmış olan bir ülkedir. Samba özellikle Brezilyanın Afrika kökenli kültüründen oluşmuş bir danstır.

-Brezilya yine dünyaya Capoeiro isimli savaş ve oyun karışımı bir nevi müzik eşliğinde yapılan bir oyununda ev sahibi olduğu ülkedir.

-Brezilya’nın en büyük şehirleri Sao Paulo ve Rio de jeneiro’dur.

-Brezilya’nın para birimi “Real”dir.

-Dünya’nın yeni yedi harikasından biri olarak seçilen “Kurtarıcı İsa Heykeli bu ülkenin Rio şehrinde bulunmaktadır.

-Dünyanın en büyük nehirlerinden bir tanesi olan Amazon Nehri’nin geçtiği ülkelerden ve havzasını aldığı ülkelerden bir tanesidir.

-Brezilya çok renkli bir nüfusa sahip olup çok çeşitli ırklardan insanların bulunduğu bir ülkedir.

-Brezilya ülkesi Kongo ilkesi ile birlikte Yağmur ormanlarının bulunduğu iki ülkeden birisidir.

-Brezilya özellikle 90′lı yıllarda dizileri ile baştü ülkemiz olmak üzere birçok ülke de tanınmış bir ülke olmuştur. 

Brezilya komşularıBrezilya’nın komşu ülkeleri hangileridir?

-Uruguay

-Arjantin

-Paraguay

-Bolivya

-Peru,

-Kolombiya,

-Venezuela,

-Guyana,

-Surinam,

-Fransız Guyanası

 Brezilya toplam 10 ülke ile komşu olup, Güney Amerika ülkeleri arasında Ekvador ile Şili hariç tüm ülkeler ile sınırı bulunmaktadır.

 Brezilya ülkesinin etnik ve dini yapısı nasıldır?

-%99 Hristiyan (%81 Hristiyan Katolik mezhebinden, %18 Hristiyan Protestan mezhebinden)

-%1 Müslüman ve Musevi ve diğer dinler.

Brezilya da yaşayan Hristiyan Katoliklerin 1/5’lik kısmının özellikle Afrika kıtası dinlerine ait ayinlere de katıldıkları bilgisi yer almaktadır.

Özellikle Güney Amerika kıtasında diğer ülkeler gibi Brezilya ülkesinde de Hristiyanlık haricindeki dinler yaygın olmayıp özellikle Müslüman oranı düşük seviye de yer almaktadır.

Santos spor kulübüBrezilya ülkesinin en önemli spor kulüpleri hangileridir?

Santos

Palmeiras

Sao Paulo

Corinthians

Flamengo

Vasco

Cruzeiro

Görüldüğü üzere dünya çapında çok büyük önemli bir futbol takımları bulunmamasına rağmen dünya kupasını 5 kez almayı başarmış bir ülkedir. Bunun en büyük sebebi bütün iyi futbolcuların brezilya futbol kulüplerinden ziyade dünyanın diğer önemli futbol kulüplerinde top koşturmasından kaynaklanmaktadır.

PeleDünyaca ünlü Brezilyalı futbolcular kimlerdir?

Carlos Alberto

Cafú

Roberto Carlos

Falcão

Júnior

Pelé (Siyah İnci)

Rivaldo

Rivelino

Ronaldinho

Ronaldo

Djalma Santos

Nílton Santos

Sócrates

Zico

Bu futbolcular içinde özellikle Siyah İnci lakaplı “Pele” dünyada gelmiş geçmiş en iyi futbolcu olarak gösterilmektedir.

Ülkemizde oynayan yabancı futbolcuların ülkelerine bakıldığı zaman en çok yabancı Brezilya ülkesine ait bulunmaktadır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Mrdfgsd diyor ki:

    Çok güzel ama çok uzun

  2. Gülşat diyor ki:

    Çok teşekkürler ,ülkenin her şeyi hakkında iyi bilğiler yazılmış

  3. anan diyor ki:

    baya lan eben kadar

YORUM YAZ