Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Bozok yaylası nedir, nerededir, özellikleri nelerdir?

Bozok yaylası nedir, nerededir, özellikleri nelerdir?
  • 23.04.2018

Bozok yaylası belkide ülkemizde ismini en çok duymuş olduğumuz yaylardan bir tanesi olmakla birlikte özellikle Yozgat ilimizin bulunduğu bölgeye verilen isimden dolayı Yozgat ile özdeşleşmiş bir yayladır. Ara da sırada siyasiler tarafından burada yapılan mitinglerde sık sık söylenen “Bozok Yaylasının Çocukları, Bozok Yaylasının İnsanları” gibi deyimler Yozgatlılar içinde söylenmektedir. Bozok yaylasının bazı önemli özelliklerini maddeler halinde vererek coğrafi bakımından özetleyelim.

Bozok Yaylası (Copy)Bozok Yaylasının Özellikleri nelerdir?

-Bozok yaylası yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi Yozgat ili sınırları içerisinde bulunan ve Yozgat ilini de içerisine alan alana verilen isimdir. Kısaca Yozgat ilimizin topraklarının bulunduğu yere “Bozok Yaylası” denmektedir.

-Bozok yaylası ülkemizin önemli akarsılarından olan Kızılırmak yayı içerisinde kalmakla birlikte, Çoruh nehri ve Delice ırmağına ulaşan vadilerle yarılmıştır.

-Bozok Yaylası hafif dalgalı düzlüklerden oluşmaktadır.

Bozok Yaylası 2 (Copy)-Bozok yaylasının ortalama yükseltisi 1200 metre ile 1400 metre aralığında değişiklik göstermektedir. Kuzeybatıya doğru biraz daha alçalarak Kızılırmak ovasına doğru uzanmaktadır.

-Bozok yaylası yıl içerisinde birçok şenliklere de ev sahipliği yapan bir yer olmuştur. Günümüzden önce Yörüklerinde yaşadığı yaylada Yörük sayısı günümüzde oldukça azalmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk‘ün de Yozgatlılara hitaben söylemiş olduğu “Bozok yaylasının yiğit evlatları” sözü Yozgatlılarca sık sık tekrarlanagelen bir söz olmuştur.  Bu sözü söylemişken sözün tamamını da vermekte yarar vardır. Bu sözü Atatürk 3 Şubat 1934 tarihinde Yozgat’ı ziyareti sırasında söylemiştir.

“ Ünlü süvarilerin harp meydanlarında kahramanca dövüşen Türk yiğitlerinin harman olduğu diyar!.. Bozok Yaylasının çocukları varolun…”

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ