Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Boyuna  Kıyı Tipi Özellikleri:

Boyuna  Kıyı Tipi Özellikleri:
  • 19.04.2015

Boyuna kıyı tipi ülkemiz kıyı tipleri içerisinde en büyük alanda kendisini gösteren kıyı tipidir. Zaten ülkemizde en sık görülen ve en geniş alanı kaplayan enine kıyı tipi ile birlikte iki kıyı tipinden bir tanesidir. Bu kıyı tipleri haricinde çok küçük yerlerde Dalmaçya kıyı tipi, Liman ve Ria tipi kıyılarda çok az bazı kıyılarımızda görülmektedir. 

Boyuna kıyı tipi özelliklerine ve örneklerine geçmeden önce şu bilgiyi vermekte fayda vardır. Dünya üzerinde büyük alanlarda görülen kıyı tipleri  şunlardır, Boyuna Kıyı Tipi, Enine Kıyı Tipi,  Dalmaçya tipi kıyılar, Ria tipi kıyılar, Liman Tipi Kıyılar Haliç Tipi Kıyılar, Fiyort Tipi Kıyılar ve Resif tipi kıyılarıdır.

Boyuna Kıyı Tipi-2Aynı zamanda kıyı tipleri içerisinde en sık görülen kıyı tiplerinden bir tanesidir.

Kıyı tiplerinin türlerini verdikten sonra Boyuna Kıyı Tipi nedir? Özellikleri nelerdir? Ne şekilde oluşur kısa kısa bakalım;

Bilindiği üzere dünya üzerindeki kıyı tiplerinin oluşmasındaki en önemli faktörler Dalgalar, Akıntılar, Akarsu, İç kuvvetler, Buzullar gibi etkenlerdir. En büyük pay ise iç etkilerdir. Çünkü kırıklar ve dağlar iç etkenler sebebiyle oluşmaktadır. Dağların uzanış yönleri kıyı tiplerinin oluşmasındaki en önemli sebepler arasındadır. Özellikle Enine Kıyı Tipleri, Dalmaçya Kıyı Tipleri, Falez Tipi Kıyılar ve Boyuna Kıyı tipleri dağların uzanış şekliyle doğrudan ilişkilidir.

Boyuna Kıyı Tipi-1Boyuna kıpı tepi nedir?

Boyuna kıyı tipi dağların kıyıya yani denize paralel olarak uzanması sonucu ulaşan kıyı tiplerine verilen isimdir.

Boyuna Kıyı Tipi özellikleri nelerdir?

üBoyuna kıyı tiplerinde girinti ve çıkıntı oldukça azdır.

üBoyuna tipi kıyaların görüldüğü yerlerde iç ve dış kesimler ile bağlantı zordur. Deniz etkisi iç kesimlere sokulamaz sadece deniz kıyısındaki bölgelerde hissedilir. İklim itibari ile kıyı kesiminde görülen iklim ile biraz içerde bulunan iklim dağlar nedeniyle birbirinden oldukça farlıdır.

Körfez ve koylar yok denecek kadar azdır. Çoğu zaman görülmez.

Kıyılar arasındaki ulaşım kolaydır, fakat kıyı ile iç kesimler arasındaki ulaşım o kadar kolay değildir.

Delta oluşumu sık rastlanan bir durum değildir.

Kendi kendine oluşan doğal liman özelliğinde bulunan limanların oluşumu bu kıyılarda pek görülmez.

Kıta sahanlığı azdır. Bunun sebebi denizin uzantı sebebiyle çık kısa mesafede derinleşmesinden kaynaklanmaktadır.

Falez oluşumu kolaydır.

Boyuna Kıyı Tipi-3Ülkemizde boyuna kıyı tipi nerelerde görülür?

Ülkemizde boyuna kıyı tipinin görüldüğü yer Akdeniz bölgesidir. Akdeniz bölgesi boyuna kıyı tipi özelliklerinin neredeyse tamamını içinde barındırır.

Ayrıca boyuna kıyı tipinin görüldüğü diğer bölgemiz ise Karedeniz bölgesidir. Karadeniz bölgesinde de dağlar kıyıya paralel uzandığından bu bölgemiz kıyıları da boyuna kıyı tipine örnektir. Karadeniz bölgesi kıyılarında falez oluşumu dağların daha dik olması sebebiyle Akdeniz kıyılarından daha fazladır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ