Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Börteçine (Börteçin) ve Asena nedir, özellikleri nelerdir?

Börteçine (Börteçin) ve Asena nedir, özellikleri nelerdir?
  • 24.01.2016

Börteçine ve Asena özellikle Eski Türklerden kalma iki önemli Türk mitoloji karakteridir. Günümüze kadar gelmeyi başaran bu iki isim özellikle bazı kişiler tarafından halen çocuklarına isim olarak verilmekte ve kullanılmaktadır. Bu iki isimle ilgili kesin olmayan bazı bilgiler bulunmakla birlikte bazı kaynaklarda her ikisi de iki değişik anlamda kullanılmaktadır. Fakat bilinen bir gerçek vardır ki her iki isminde eski Türklere has bir isim olduğudur. Peki, bu iki ismin önemi ve özellikleri nelerdir. Kısa kısa maddeler halinde değinelim.

Bozkurt DestanıBörteçine (Börteçin) nedir?

Börteçine olarak bilinmekle birlikte bazı yerlerde ve bazı kaynaklarda “Börteçin” olarak da söylenmektedir.

Börteçine (Börteçin) eski tarihçilerin birçoğu tarafından çeşitli şekillerde tanımlanmaktadır. Bu çeşitli isimlendirmeler genel olarak üç ayrı çeşitte yer almaktadır.

1-Bazı tarihçilerce Börteçine’nin eski Türklerde demirden dağı eritmiş olan ve Türkleri Ergenekon’dan çıkaran demircinin ismi,

2-Börteçine yine bazı tarihçilerce Türkler’e Ergenekon’dan çıkmaları için yol gösteren dişi kurdu takip eden komutanın ismi olduğu,

3-Bazı tarihçilerce ise yine eski Türklerin Ergenekon’dan çıkarken takip ettiği dişi kurdun ismi olduğu belirtilmektedir.

Beyaz KurtAsena nedir?

Yine Asena ismi Aşina olarak da bilinmektedir.

Asena ismi Börteçine ismi gibi kesin olarak neyin veya neye verilen bir isim olduğu konusunda net bilgilerin veya kesin bir bilginin olmadığı bir konudur. Asena isminin Açina isminden geldiği söylenmekle birlikte ne olduğu konusunda en çok itibar edilen iki bilgi bulunmaktadır. Bu iki bilgi şöyledir:

1-Asenanın Eski Türklerde Türklerin Ergenekon’dan çıkmasına yardım eden dişi kurdun doğurmuş olduğu on erkek çocuktan birisinin ismi olduğu,

2-Ergenekon’dan çıkışta yol gösteren dişi kurdun ismi olduğu bilgisidir. Özellikle ülkemizde sadece bu anlamda kullanılmaktadır. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. yalçın tan diyor ki:

    Asena/Aşına/Ezine aynı anlamlarda kullanılmış sözcüklerdir.Alp E Çine yiğit kurt anlamını taşır: İtalyanlar bunu Alpoçino olarak benimsemişlerdir:

  2. yalçın tan diyor ki:

    Benim yorumum YAYINLANMAKTADIR.

  3. yaman diyor ki:

    iyide benim bildiğim Börteçine erkek Asena kız ismi günümüzdede öle Börtecinedeki 2.maddeyi biliyorum sadece

YORUM YAZ