Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Bombus Arısı nedir özellikleri nelerdir?

Bombus Arısı nedir özellikleri nelerdir?
  • 02.08.2015

Bombus arısı ülkemizde de bulunan arı türlerinden bir tanesidir. Özellikle ülkemizin bazı bölgelerinde bu arılara büyüklüklerinden dolayı “Eşek Arısı” denmektedir. Hatta insanlarımızın birçoğu bu arı türünü “Eşek Arısı” türü olarak bilmektedir. Bombus arıları büyük olmalarına karşın kesinlikle bir “Eşek Arısı” veya “Eşek Arısı” türü değildir. Ülkemizin  yine bazı bölgelerinde bu arı türüne “Tüylü Arı” denmektedir.

Bombus arısı-3Bombus Arılarının özellikleri

Bombus arıları çok türü olan hayvanlardan bir tanesidir. Yaklaşık olarak 250 türü bulunmaktadır.

Bombus arıları bal yapan arı türlerinden birisidir.

Türlerinin çok büyük çoğunluğu Kuzey yarımkürede bulunmaktadır. Daha çok ılıman iklimi sevdiklerinden iklimin ılıman olduğu yerlerde bulunurlar.

Yoncaların çoğalmasında önemli bir paya sahip olan arı türü yine Bombus arılarıdır.

Bombus arıları büyük ve tüylüdür. Yapı itibariyle iri yapılıdırlar. Güçlüdürler ve Sağlamdırlar. Boyları 15 milimetre ile 25 milimetre arasında değişir.

Bombus arılarının neredeyse tamamına yakının rengi siyah ve sarıdır.

Bombus arısı-2Bombus arıları kovanlarını kuş ve fare yuvalarına yaparlar tabi terkedilmiş olmaları koşuluyla. Her kovanda en fazla 400 civarında arı bulunur. 1 kraliçe arı, erkek arılar ve işçi arılar vardır.

Bombus arılarının bal ürettiklerinden bahsetmiştik, evet bu arılar bal üretirler fakat ürettikleri uzun ömürlü bir bal olmadığından ve normal arılara göre çok az oranda bal ürettiklerinden bu arılar fazla rağbet görmezler ve bal üretiminde kullanılmazlar.

Bombus arıları aynı zamanda çok iyi bir polinatörlerdir. Bu nedenle Avrupa’daki bazı ülkeler bu arıların bu özelliğinden faydalanmaktadırlar.

Bombus arısı-1Şu bilgiyi de vermekte fayda vardır, Bombusların parazit olanları kesinlikle yuva yapmazlar bu parazit olan Bombuslarda işçi arılar bulunmamaktadır. Ayrıca normal bombus arılarına çok benzerler. Yuva yapan bombus arılarının yuvalarına yumurtalarını bırakırlar. Ve yuvada bulunan asıl bombus arıları bırakılan bu yumurtalara bakarlar. Bazı cins parazit olan bombus arıları kovanda bulunan kraliçe arıyı öldürerek bu arının yumurta yapmasına engel olurlar ve sadece kendi yumurtalarına bakılmasını sağlayabilirler.

Bombus arılarının işçileri ve kraliçelerinde iğne bulunmakta olup sokma özellikleri vardır, normal bal arılarından farkı tek sokmada ölmezler birkaç defa sokabilirler. Özellikle ter kokusu, parfüm, sabun kokusu gibi kokulara karşı duyarlı olup bu kokular sokma riskini artırır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ