Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Bolu Dağı Tüneli özellikleri

Bolu Dağı Tüneli özellikleri
  • 06.07.2015

Ülkemizin en işlek yollarından bir tanesinde bulunan, ülkemizin en önemli tünellerinden bir tanesidir. Gerek uzunluğu gerekse sağladığı fayda nedeniyle oldukça önemli bir tünel konumunda bulunan Bolu dağı tüneli ülkemizin en çok bilinen karayolu tünelidir.

Bolu Dağı Tüneli-3Bolu dağı tünelinin geçmişi 1977 yılına değin uzanmaktadır. Çünkü Bolu dağı tüneli sadece ülkemizi ilgilendirmeyip aynı zamanda Avrupa ülkelerini de ilgilendiren Kuzey-Güney Avrupa Otoyolu’nun bir parçasıdır.

Bolu dağı tüneli projesinin geçmişi o kadar eski olmasına karşın yapımına ancak 1993 yılında başlanmıştır. 14 yıl civarında bir çalışma sonucunda 23 Ocak 2007 tarihinde hizmete açılmıştır. Bolu dağı tünelinin inşasından önce herhangi bir sismik araştırmanın yapılmaması nedeniyle birçok eleştirilere maruz kalmış bir proje olmuştur. Ayrıca inşa çalışmaları sırasında meydana gelen bazı doğal olaylar sel ve deprem gibi nedenlerden dolayı büyük gecikmeler yaşanmıştır.

Bolu dağı tünelinin özelliklerine geçmeden önce, Bolu dağı geçişi hakkında birkaç bilgiye değinelim,  Bolu dağı geçişinin yaklaşık olarak mesafesi 25,5 kilometredir. Bolu dağı geçişi olarak adlandırılan bu mesafede 4 adet viyadük, 3 adet köprü ve 1 adet tünel bulunmaktadır.  (Viyadüklerin toplam uzunluğu 4,6 kilometredir, köprülerin uzunluğu 900 metre, tünelin uzunluğu ise 2900 metredir)

Bolu Dağı TüneliBolu dağı tünelinin özellikleri nelerdir?

Bolu dağı tüneli proje tarihinden günümüze değin birçok hükümet görmüş projelerden bir tanesidir. Özellikle bu projenin 10’dan fazla hükümet ve 15’den fazla bakan gördüğü söylenmektedir. Çünkü yukarda da değinmiş olduğumuz gibi bu tünel yaklaşık olarak proje tarihinden 30 yıl sonra yapılmıştır. Ayrıca bu proje ilk kazmanın vurulduğu tarihten ancak 14 yıldan sonra bitirilebilmiştir.

Bolu dağı tüneli 2 adet tüpten oluşan gidiş ve dönüşlü bir tüneldir.

İstanbul’dan Ankara yönüne doğru olan sağ tüpün (sağ tarafta bulunan tünelin) uzunluğu 2.788 metredir.

Ankara’dan İstanbul yönüne doğru olan sol tüpün uzunluğu ise 2.954 metredir.

Bolu dağı geçişinin toplam maliyeti 900 milyon doları bulmuş olup, bu geçişte yer alan Bolu dağı tünelinin maliyetinin ise yaklaşık olarak 300 milyon dolara dek geldiği tahmin edilmektedir.

Bolu Dağı Tüneli-2Bolu dağı tüneli ülkemizin en uzun 2.karayolu tüneli olma özelliğine sahip bulunmaktadır. (Ülkemizin en uzun karayolu tüneli ise  Nefise Akçelik Tüneli olup Ordu-Karadeniz Otoyolu üzerinde olan bu tünelin uzunluğu 3850 metredir. Fakat bu tünelin elindeki rekoru ise halen yapımı devam etmekte olan Ovit tüneli alacaktır. Çünkü Ovit tünelinin uzunluğu yaklaşık olarak 14,7 kilometre olacaktır)

Bolu dağı tünelinin yapılması ile birlikte özellikle kış aylarında büyük kazalara ve büyük zaman kayıplarına, ayrıca mal ve can kaybının yaşanmış olduğu Bolu dağı yolu hem kaza açısından, hem can ve mal kaybı açısından, hem de zaman açısından birçok fayda getirmiştir.

Ankara-İstanbul arası ortalama mesafe saat bazında 3,5 saate kadar düşmüştür.

Bu tünel gidilen yolu da kısaltmış olduğundan dolaylı ülke genelindeki yakıt sarfiyatını çok çok azda olsa hem vatandaşlar hem de ülke ekonomisi açısından azaltmıştır.

Yararlanılan kaynaklar;

kgm.gov.tr (Karayolları Genel Müdürlüğü resmi web sitesi)

wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ