Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Boğaziçi Köprüsü (İstanbul Boğaz Köprüsü) özellikleri

Boğaziçi Köprüsü (İstanbul Boğaz Köprüsü) özellikleri
  • 06.07.2015

Avrupa ile Asya kıtasının karayolu ile birbirine bağlanmasını sağlayan ilk köprü olması nedeniyle önem arz eden köprümüzdür. Fatih Sultan Mehmet köprüsü yani ikinci köprü yapılmadan önce İstanbul Boğaz köprüsü veya Boğaziçi köprüsü olarak adlandırılan bu köprümüz ikinci köprünün yapılması ile birlikte birinci köprü veya Boğaziçi köprüsü olarak adlandırılmaya başlanmıştır.

Boğaziçi köprüsü ülkemizin büyük olarak tanımlayabileceğimiz ilk asma köprüsüdür. Avrupa yakasında Ortaköy ile Anadolu yakasında Beylerbeyi semti arasında bulunan bu köprü 20 şubat 1970 yılında yapılmaya başlanmış olup 30 Ekim 1973 tarihinde hizmete açılmıştır. Özellikle Cumhuriyetimizin 50 yılı olan bu gün açılış için uygun görülmüştür.

Boğaziçi köprüsü-1Boğaziçi köprüsünün özellikleri nelerdir?

Boğaziçi köprüsü 1973 yılından bu yana yaklaşık olarak 40 yıldan fazla bir süredir hizmet vermektedir.

İstanbul boğazına yapılan ilk köprümüzdür.

Yapım maliyeti 21-22 milyon dolar civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Boğaziçi köprüsü ilk yapıldığı yıllarda yaklaşık olarak bir günde 30.000 civarında araç geçerken şuan itibariyle yılda geçen araç sayısının  200.000 araçtan daha fazla olduğu söylenmektedir.

Boğaziçi köprüsü yaya trafiğine kapalı olan bir köprüdür. Fakat Avrasya maratonunun yapıldığı günlerde veya bazı özel günler veya özel durumlar nedeniyle trafiğe kapatılarak insanlara açık hale gelebilmektedir. Normal zamanlarda yaya trafiğine kapalıdır. Ama 1973 yılından 1978 yılına değin yayalara açık olan bir köprü idi. Yaklaşık 5 yıl yayalarında geçiş yaptığı bir köprü olmuştur.

Boğaziçi köprüsü-2Boğaz köprüsünün her iki tarafta yayalar için ayrılmış olan 2,5 metre genişliğinde yaya şeritleri bulunmaktadır.  

Boğaziçi köprüsü güvenlik nedeniyle otobüsler haricindeki ağır tonajlı taşıtlara kapalıdır. (1991 yılından buyana)

Yapıldığı tarihte dünyanın en uzun 4. asma köprüsü konumunda olmasına karşın günümüzde uzunluk açısından 30 köprü arasında olduğu tahmin edilmektedir.

Uzunluğu yaklaşık olarak 1560 metredir. (iki ayağı arasında uzunluk ise tam olarak 1070 metredir)

Boğaziçi köprüsünün 2 ayağı Anadolu yakasında 2 ayağı ise Avrupa yakasındadır.

Boğaziçi köprüsü 3 şerit gidiş, 3 şerit geliş olmak üzere toplam 6 şeritten oluşmaktadır. Her şeritin genişliği 3,5 metredir. Toplam genişliği 39 metredir.

Boğaziçi köprüsünün denizden yüksekliği 64 metredir

Boğaziçi köprüsü-3Boğaziçi köprüsünün azami yük sınırının 2650 ton olduğu bildirilmektedir.

Boğaziçi köprüsünün her iki kulesinin uzunluğu da 165 metredir.

Her iki kıyıda bulunan kulelerin içinde bir asansör bulunmaktadır.

Asma köprülerde kullanılan halatlar çelikten olup Boğaziçi köprüsü için kullanılan çelik halatların her birinin çapı 60 cm’dir.

Boğaziçi köprüsünün belli bir yaylanma oranı bulunmakta olup özellikle rüzgârın sert estiği zamanlarda ve özellikle Avrasya maratonun yapıldığı günde Boğaziçi köprüsünün oldukça yüksek seviyede sallandığına şahit olmaktayız.

Boğaziçi köprüsü aşağı yukarı 40 yıldan fazla bir zamandır hizmet vermektedir. En son 2013-2014 yılları arasında ağır bir bakımdan geçen Boğaziçi köprüsünün yaklaşık olarak 40-50 yıl arasında daha hizmet vereceği beklentisi bulunmaktadır. 

Yararlanılan kaynaklar;

Wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ