Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Boğaz (organ) özellikleri

Boğaz (organ) özellikleri
  • 02.07.2015

Boğaz sindirim sistemin ilk sıralarında bulunan hatta ağızdan sonraki ikinci sıradaki kafa ve yemek borusu arasındaki kısma verilen isimdir.

Boğaz başımızın alt tarafından başlayıp gırtlağımızın alt kıkırdağı hizasında son bulmaktadır.

Boğaz-3Boğazın özellikleri nelerdir?

Boğaz uzunluğu yine kişilere göre değişmekle birlikte genel olarak 11-12 cm civarındadır. Bu kişilerin boylarının uzunluğuna veya kısalığına göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Boğazın arka duvarı dik ve yassı şekildedir.

Boğazın üst kısmı burun boşluğuna açılır, yine ön kısmının ortası ise ağız boşluğuna açılmaktadır. Boğazın alt kısmı ise gırtlak boşluğuna açılır. Boğazın arka tarafında hiçbir kanal bulunmaz ve açılmaz.

Boğazın ağız boşluğu ile birleştiği yerde Bademcikler yer almaktadır.

Boğazın çatı kısmında adenoitler adı verilen bademciğe benzeyen küçük bezler bulunmaktadır.

Boğazın üst tarafında orta kulağa açılan bir boru bulunmaktadır. Eğer burun ve ağzımızı kapatarak soluk vermeye çalışır isek kulaklarımızın kapandığını hissederiz. İşte bu boğazda orta kulağa açılan boru sebebiyle olmaktadır. Ayrıca yine kulağa verilen sıvılar boğaza akabilmektedir.

Boğaz-1Boğazın orta kısmında yemek ve soluk borusu bulunmakta ve birbirleri ile kesişmektedir. Bu nedenle bazı durumlarda yemek yerken lokmalar solunum yoluna etki edebilmektedir. Fakat vücudun tepki vermesi ile lokmaların hava borusuna gitmesi engellenmektedir. Bazen içtiğimiz sıvılarda veya gıdalarda birden tıksırdığımız olur işte bu durum lokmaların nefes borusunu tıkaması ile vücudun verdiği tepkiden kaynaklanmaktadır.

Boğazımızdan yediğimiz yemekler nasıl yutulmaktadır?

Yemek yerken ve lokmayı yutar iken yumuşak damak adı verilen damak yukarı kalkmakta aynı zamanda gerilemekte ve boğazın arka duvarına dayanarak yukarı hava yolu ile yemek yolunu birbirinden ayırır bu sayede yemek ve içecekler burundan geri gelemezler.  Ağzın kökünde bulunan kaslar kasılarak gırtlak iskeletinin yukarı çekilmesi sağlanır ve yenilen gıdalar ve içecekler gırtlak örtüsünün yanına geçerler. Gırtlak aynı zamanda bu  örtü sayesinde gırtlak ağzını kapatır ve hava yolu ile yemek yolunu ayırır. Bu sayede yenilen yemeklerde nefes borusuna kaçmamış olur.

Boğaz-2Boğaz hastalıkları ve rahatsızlıkları nelerdir?

Boğaz İltihaplanması,

Ses tellerinin iltihaplanması,

Ses kısıklığı

Yutma zorluğu

Boğaz ağrısı

Boğaz veya gırtlak kanserleri

Yararlanılan kaynaklar;

Memorial.com

wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ