Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Bodrum evleri özellikleri

Bodrum evleri özellikleri
  • 04.05.2015

Bodrum ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden bir tanesidir. Gerek ülke dışından gerekse ülke içinden olmak üzere yerli ve yabancı turistlerin en çok rağbet ettiği turizm merkezlerimizden birisidir. Hem tarihi yapısı hem doğal güzellikleri hem de kumsal ve denizleri ile mükemmel bir tatil merkezi olan Bodrum ülkemizde ve dünyanın bazı ülkelerinde tanınmış olan şehirlerimizdendir.

Bodrum Evleri-2Bodrum ilçemizin en önemli özelliklerinden bir tanesi de kendine özgü olan evleridir. Buraya ilk defa gelen bütün insanların ilk olarak dikkatini çeken detay bodrum evleridir. Bodrum evleri gerek yapısı ve gerekse bazı özellikleri ile çok dikkat çekmektedir.

Bodrum evleri tamamen beyaza boyalıdır. Fakat kapı ve pencereleri tamamen mavi renktedir. Bodrum evlerinin bu özelliğinin devam etmesi ve bu ahengin bozulmaması için 1974 yılında imar planı yapılmıştır.

Gelen bütün turistlerin dikkatini çekmeyi başaran bu evlerin neden tamamen beyaza boyandığı ayrıca kapılarının ve pencerelerin ise neden sadece mavi renge boyandığı bunun sebebini bilmeyen kişiler arasında merak uyandıran en önemli konudur. Bu renkler sebepsiz olarak seçilmemiştir. Veya herhangi bir güzellik dolayısıyla da seçilmemiştir. Özellikle kapıların mavi renge boyanmasının akrepleri uzak tutmak için olduğu söylenmektedir. Çünkü akrep gibi bazı hayvanların bu rengi “ateş” olarak algılayıp uzak durması sağlanmaktadır.

Evlerin renginin beyaza boyanmasının sebebi ise yaz aylarının sıcak geçmesinden dolayı sıcağın etkisini azaltarak daha serin bir ev ortamı sağlamak için bu rengin seçilmiş olduğu belirtilmektedir.

Ayrıca Bodrum evlerinin neredeyse tamamında begonvil çiçekleri bulunmaktadır. Bahçeler, evlerin duvarları veya bazı kısımlarında begonvil çiçekleri bezelidir. Bu çiçekler müthiş bir görünüm sunmaktadır.

Bodrum Evleri-1Ayrıca Bodrum evlerinin pencereleri tahta kepenklerle kapatılmıştır. Neredeyse tamamında tahta kepenkler bulunmaktadır.

Bodrum evlerine yılan gelmesini önlemek amacıyla yılan otu adı verilen bir ot konduğu bilgisi bulunmaktadır. Ayrıca yine sivrisinek ve sineklerin camlardan girmesini engellemek için camların kenarları fesleğenler ile kaplanmıştır. (Günümüzde bu fesleğen ve yılan otu koyma durumu olup olmadığı konusunda tam bilgimiz bulunmamaktadır)

Bodrum evleri her yaz başlangıcında boyanmakla birlikte, hem çiçekleri hem de ağaçları yaza hazırlık için bakımından geçirilmektedir.

Bodrum evlerinin mimari özelliğinden bahsedecek olur isek genel itibariyle taştan yapılmış evlerdir. Duvarları kalın sayılabilecek seviyede olup neredeyse yarım metreden daha fazladır.

Genel olarak evler şekil itibariyle Sakız Tipi evler, Kule Tipi evler ve Musandıralı tipi evler olmak üzere üç çeşit evden oluşmaktadır.

Bodrum Evleri-3Bu üç tip evi şöyle kısaca tanıtalım:

Musandıralı adı verilen evlerde yatma mekânları üst katta bulunmakta olup alt kısım ahırdır. Ayrıca ev içerisinde duvar olmayıp evlerin bölümlerinin dolaplar ile ayrılmaktadır. Bodrumda en çok görülen ev tipi bu ev tipidir.

Sakız tipi evler ise iki katlı olan evler olup ismini sakızdan gelen tüccarlardan dolayı aldığı söylenmektedir. Cumbalı bir evdir. İlk girişte sağ ve solda birer oda olup karşıda yukarı kata çıkmak için merdiven vardır. Bodrumda musandıralı evlerden sonra en çok bulunan ev tipidir.

Kule tipi evler, bu tip evler en az bulunan ev tipi olup tarihi çok eskilere dayanan evlerdir. Savunma amaçlı yapılan ev olma özelliğindedir. Çok sağlam şekilde yapılmıştır. Yapıları genel olarak kare şeklinde olup tepelerinde sivri uçlu dişler vardır. Bu tip evlerden bodrumda çok az sayıda olduğu, sayısının en fazla 10-20 arasında bulunduğu zannedilmektedir.

Yararlanılan kaynaklar;
Wikipedia.org
Bodrum belediyesi resmi web sitesi (bodrum.bel.tr)
Turizm ve kültür bakalığı (kultur.gov.tr)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ