Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Bitter Çikolata özellikleri nelerdir?

Bitter Çikolata özellikleri nelerdir?
  • 17.11.2015

Bitter çikolata türüne göre hafif veya çok acı çikolata çeşidine verilen ve genel itibarıyla siyah olan çikolata olarak bildiğimiz, özellikle Türk kahvesi ve Neskafe ile güzel bir uyum oluşturan çikolata türlerinden bir tanesidir. İçeriğinde belli bir oranda kakao yağı ve yine belli oranda yağışız kakao kuru maddesi olan çikolata çeşididir.

Bitter Çikolata-3Bitter çikolata özellikleri nelerdir?

-Bitter çikolatada en az %18 oranında kakao yağı bulunmaktadır.

-Bitter çikolatada kakao yağı yanında en az %14-15 civarında yağsız kakao kuru maddesi bulunur.

-Bitter çikolata da genel itibarıyla kakao maddesinin %70 ila %90 aralığında olması gerektiği bilgisi bulunmaktadır.

-Birçok çikolata çeşidinde bitter çikolata kullanılmaktadır.

-Bitter çikolatanın yapımında kullanılan maddeler Şeker, Kakao yağı ve çikolata likörüdür.

-Bitter çikolata, çikolata türleri içerisinde birçok faydası bulunan çikolata türlerinden bir tanesidir.

-Bitter çikolatası nitrik oksit üreticisidir.

-Mükemmel birer “flavanoid-polifenol”  deposudur.

Bitter çikolata-1-Birçok kişi tarafından çok sevilmesine karşın bazı kişilerce tadının biraz acı olmasından dolayı fazla tercih edilmeyen, aynı zamanda büyüklere göre çikolata türü olarak adlandırılan çikolata türüdür.  Aynı zamanda ülkemiz insanları tarafından da fazla rağbet görmeyen çikolata türlerinden bir tanesidir, fakat dünya da özellikle gelişmiş ülkeler de bitter çikolata tüketim oranı oldukça fazla düzeydedir.  Bazı kaynaklarda ülkemizde tüketim oranı tüm çikolatalar içinde %10 civarında bulunduğu bilgisi de yer almaktadır.

-Bitter çikolata tadının acı olması ile birlikte ayrıca çikolata türleri içinde en sert yapılı çikolatalardan bir tanesidir.  Ayrıca “Acı Çikolata çeşidi nedir?” sorusunun cevabı da net olarak “Bitter Çikolata” dır.

-Birçok çikolata türündü süt olmasına karşın tam anlamıyla bitter olan çikolata da süt bulunmamaktadır. Fakat günümüzde birçok çikolata markası bitter çikolataya süt karıştırarak sütlü çeşidini de yapmaktadır.

Bitter çikolata faydalarıııBitter Çikolatanın faydaları nelerdir?

Bitter çikolata birçok faydası ile bilinen besinlerden bir tanesidir. Özellikle çikolatalar içinde çok faydası olan çikolata türüdür. İşte bitter çikolatanın faydaları nelerdir?

-Bitter çikolatanın en büyük faydası kalp sağılığı ile ilgilidir. En önemli faydalarından bir tanesi KALP SAĞLIĞI yönündendir.  Özellikle bitter çikolatayı yeterli miktarda tüketen kişilerde kalp rahatsızlığına yakalanma oranı oldukça düşüktür. Özellikle içerisinde bulunan maddeler damarları genişleterek kanın damar içerisi de rahat hareket etmesini sağlamaktadır.  Kalp krizi geçirme riskini azaltıcı etkisi bulunmaktadır.

-Bitter çikolatasının ayrıca insan CİLT pürüzsüzlüğü yönünde faydası olduğu bilgisi de bulunmaktadır.

-Bitter çikolatanın diğer bir önemli özelliği KAN ŞEKERİ’ni düzeltir. Bir çikolata olmasına karşın içeriğindeki maddeler kan şekerinin yavaş seviye de seyretmesine sebep olur.

-Bitter çikolata KAN BASINCI’nı düzenleyen en önemli gıdalardan bir tanesidir. Özellikle kan basıncını azaltması sebebiyle kanın rahat bir şekilde dolaşımına yardımcı olmaktadır.

Bitter Çikolata-Bitter çikolata KOLESTEROL hastalıklarına da çok iyi gelen gıdaların başında bulunmaktadır. Yukarda değinmiş olduğumuz gibi kan damarlarının genişlemesini sağlayarak ve kan basıncını düzenleyerek kolesterol seviyesi yönünden olumlu etki yapar.

-Bitter çikolata MORAL ve MUTLULUK kaynağıdır. İnsanlarda bazı beyinsel salgıların salgılanmasında etkili olduğundan dolayı insanda mutluluk hormonu salgılanmasında etkisi olup insanlardaki mutluluk seviyesini yükseltir. Aynı zamanda insanlardaki KAYGI ve STRES miktarını da azaltıcı etkisi bulunmaktadır.  (Bu fayda genel itibarıyla çikolataların genelinde bulunan ortak özelliklerden bir tanesidir)

Bitter çikolatasının bu saydığımız bazı faydalı özellikleri çok az miktarlar da alınan bitter çikolatası ile ilgilidir. Kesinlikle aşırı şekilde bitter çikolatası alınmamalıdır. Çünkü bitter çikolatasının gereğinden çok alınmasında faydasından çok zararı görülebilmektedir.  

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ