Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Birleşik Krallık (United Kingdom) özellikleri nelerdir?

Birleşik Krallık (United Kingdom) özellikleri nelerdir?
  • 11.02.2016

Birleşik Krallık birçok insan tarafından “İngiltere” ülkesi için kullanılmasına veya bu ülke için söylendiği zannedilmesine karşın durum pek böyle değildir. Birleşik krallık aşağıda vereceğimiz üzere birkaç devletin oluşturduğu bir ülkeye verilen isimdir. Aşağıda Birleşik Krallığın özelliklerini vermeden önce Birleşik Krallığı oluşturan ülkeler hangileridir? Sorusuna cevap verelim.

Birleşik KrallıkBirleşik Krallığı oluşturan ülkeler hangileridir?

Birleşik Krallık toplam 4 devletten oluşmaktadır. Bu devletler şunlardır:

-İngiltere

-Galler

-İskoçya

-Kuzey İrlanda

Birleşik Krallığın özellikleri nelerdir?

-Birleşik Krallık, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı olarak adlandırılmaktadır.

-Günümüzde İngilizce ismi olan “United Kingdom” olarak da sık sık kullanılmaktadır.

-Birleşik Krallık Avrupa’nın batı kısmında yer almakta olup Büyük Britanya Adası’nın tamamını veya bazı küçük adalar ile İrlanda Adası’nın kuzey kısmını kapsamaktadır.

Büyük britanya haritası-Birleşik krallığı oluşturan ülkeler içinde en büyük ve en çok bilinen dünyadaki önemli ülkelerden birisi olan “İngiltere” ülkesidir.

-Birleşik Krallığın başkenti ise, en büyük ülkesi İngiltere ülkesinin başkenti olan Londra’dır.

-Birleşik krallığı oluşturan 4 devletten 3 tanesi olan İngiltere, Galler, İskoçya Britanya adasında iken Kuzey İrlanda ise İrlanda Adası’nda yer almaktadır.

-Birleşik Krallığı oluşturan ülkelerdeki yerel yönetimlerin hepsi ayrı şekildedir.

-Birleşik krallığı meydana getiren en eski halkın “keltler” olduğu ve tarihinin M.Ö. 5. Yüzyıla kadar gittiği söylenmektedir. Günümüzde ki İskoçlar, Galler ve İrlandalılar bu halkın devamıdır. İngiltere ise adaya daha sonra göç eden Normanlar ve Anglosaksonlardan meydana gelmiştir. Bu iki toplum germen ırkına mensuptur.

Birleşik krallık kraliyet ailesi-Birleşik krallıkta konuşulan resmi dil İngilizce olup, bölgesel diller ise Galce, İrlandaca, İskoç’ça, Kermevekçe ve Manksça gibi dillerdir.

-Para birimi Büyük Britanya Sterlinidir. (Avrupa birliği üyesi olmasına karşın kendi para birimini kullanmaktadır)

-Birleşik Krallık bir Avrupa birliği üyesidir. 

-Birleşik Krallığın yönetim biçimi Üniter Parlamenter Monarşi’dir.

-Birleşik krallığın toprak büyüklüğü 243.610 kilometrekaredir.

-Yaklaşık olarak nüfusun ise 65 milyon civarında olduğu tahmin edilmektedir.

-Birleşik Krallıkta yaşayan insanların neredeyse %80’lik kısmı İngiltere ülkesinde yaşamaktadır.

-Birleşik krallığın resmi devlet başkanı Kral veya Kraliçe’dir.

-Birleşik krallıkta yürütme gücü Başbakan ve bakanlar kurulunun elindedir.

Büyük britanya imparatorluğu topraklarıBüyük Britanya İmparatorluğuna niçin “Üzerinde güneş batmayan imparatorluk” denmiştir?

Hepimizin tahmin edeceği gibi bu deyimin söylenmesindeki en büyük sebep bu imparatorluğun dünyada oldukça büyük bir toprağa hükmetmesinden ileri gelmektedir.

Büyük Britanya İmparatorluğu özellikle 1800’lü yılların ikinci çeyreğinden 1900’lü yılların başına kadarki dönemde oldukça büyük topraklara hükmetmiştir. Bu zamanlarda imparatorluğun başında bulunan Birinci Victoria dönemi İmparatorluğun en büyük sınırlara ulaştığı dönem olmuştur. Toprak büyüklüğü yüzölçüm olarak 36-37 milyon kilometrekareye dayanmıştır. Özellikle o dönemde yaklaşık olarak yarım milyara yakın bir nüfusa hükmettiğinden söz edilmektedir. (Üç kıtaya hükmeden Osmanlı İmparatorluğu’nun en çok toprağa sahip olduğu dönemdeki toprak büyüklüğünün yaklaşık olarak iki katı bir toprak büyüklüğüne sahip olmuşlardır) arasında hüküm süren I. Victoria döneminde Birleşik Krallık, “üzerinde güneş batmayan” Britanya İmparatorluğunu kurdu. 1921′e gelindiğinde bu imparatorluk Hindistan, Kuzey Amerika, Orta Doğu, Avustralya ve Afrika dahil 36,6 milyon km² lik bir alanı kapsıyor, 458 milyon kişilik bir nüfusa hükmediyordu ve nüfus bakımından dünyanın dörtte biri Britanya’nın egemenliği altında yaşıyordu. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ