Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Bıldırcın özellikleri

Bıldırcın özellikleri
  • 07.08.2015

Bıldırcın şehirlerde yaşayan kişiler tarafından hiç görülmemesine karşın özellikle köylerde yaşayan ve çiftçilik ile uğraşan kişilerce yaz aylarında hasat zamanında oldukça sık olarak karşılaştıkları kuş türlerinden bir tanesidir.

Bıldırcın yaz aylarında özellikle buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahılların biçildiği zamanlarda gerek insan tarafından biçilsin, gerek biçerdöver veya başka aletler tarafından biçilsin biçme esnasında tarla içinde bulunan yuvalarından uçarak çok kısa mesafelerde başka bir yere konmaktadır.  Kısa uçuşlar yapması sebebiyle anaç tabir edilen belli bir olgunluğa erişmemiş olan bıldırcınlar elle dahi yakalanabilmektedir. Köylerde hasat zamanında biçerdöveri takip eden çocuklar tarafından bıldırcınlar uçtukları yerlerde kovalanarak yakalanabilmektedir.

Bıldırcın-2Bıldırcın nedir, özellikleri nelerdir? Ayrı ayrı bakalım:

Bıldırcın, sülüngiller familyasındandır. Kuşlar arasında orta büyüklükte olan serçeden biraz daha büyük olan kuş türüdür. Özellikle kekliklere nazaran birkaç kat daha küçüktür. Çil kekliklere oldukça çok benzeyen bir kuştur.

Bıldırcınların özellikleri nelerdir?

Ortalama olarak büyüklükleri 20-25 cm’dir.

Ağırlıkları ise 120 gram ila 150 gram arasındadır.

Bıldırcınlar kara kuşlarıdır.

Tohum yiyici kuşlar olarak bilinirler.

Bıldırcınlar tohumlar haricinde küçük böcekler ile de beslenebilmektedir.

Bıldırcınlar yuvalarını yerlere yapan kuşlardandır. Kesinlikle ağaçlara yuva yapmazlar.

Bıldırcınların bazı türleri göç ederler ve bu esnada oldukça uzun mesafe uçabilirler. Normalde uçuşları kısadır.

Bıldırcınların etinin lezzetli olmasından dolayı günümüzde birçok çiftlikte eti için beslenmektedir. Ayrıca yumurtası içinde beslenmekte olup, yumurtaları satılmaktadır. Fakat yumurtaları oldukça küçüktür.

Bıldırcın YumurtasıBıldırcınların bir yılda verdiği yumurta sayısı oldukça iyidir. Yaklaşık olarak 1 yıl içinde ortalama 250 civarında yumurta verirler. Bazı durumlarda bu 300 adede kadar çıkabilmektedir.  Yumurtaları benekli şekildedir. Yani tavuk yumurtası gibi düz renkte değildir. Ağırlığı aşağı yukarı 10 gramdır.  Bıldırcın yumurtaları aynı bıldırcın eti gibi hem mineral yönünden hem de protein yönünden zengindir.

Bıldırcınlar küçük olmasına karşın bazı türleri normal bıldırcına göre 2-3 kat daha büyük yapıda yetiştirilebilmektedir. 

Şimdi en çok bulunan türlerinden bir tanesi olan “Bayağı Bıldırcın” ın özelliklerinden bahsedelim:

Bayağı bıldırcının boyu yaklaşık olarak 15-20 cm civarındadır.

Kafa yapıları küçük olup koyu kahverengi bir renge sahiptir. Göz çevresi beyazdır.

Besinlerin genel olarak tahıl tarlalarında, otlaklarda ve çalıların aralarında ararlar. Besinleri tohum, kurt, küçük böceklerdir.

Bayağı bıldırcın yuvasını genel itibariyle çalılıklar altına eşeledikleri çukurlara yapmaktadır.

Bıldırcın YavrusuYumurtaları benekli şekilde aşağı yukarı 10 adet yumurta yumurtlar ve yılda 3 defa kuluçkaya yatar.

Kuluçka süreleri tavuklar gibi yaklaşık olarak 3 haftadır.

Bayağı Bıldırcınlar göç eden bıldırcın türlerinden bir tanesidir. Sonbaharda sıcak yerlere göç ederler ilkbaharda tekrar bulundukları yerlere gelirler.

Bayağı bıldırcınlar etleri çok lezzetli olan bıldırcın türlerindendir.

Bayağı bıldırcınlar özellikle göç zamanlarında geceleri alçaktan uçmalarından dolayı göç yolu bilindiği takdirde bazı bıldırcın avcıları tarafından kolaylıkla yakalanabilmektedir. Çünkü bu bıldırcın türleri göç zamanında gece uçuşlarını oldukça alçaktan yapmaktadırlar. Bunu bilen bıldırcın avcıları da ağ gererek toplu olarak bıldırcınları avlayabilmektedirler. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ