Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Beşparmak dağları nerededir, özellikleri nelerdir?

Beşparmak dağları nerededir, özellikleri nelerdir?
  • 31.10.2015

Beşparmak dağları ülkemizde ismi en sık duyulan dağlardan bir tanesidir. Tahmin ediyoruz ki birçoğumuz beşparmak dağlarını ülkemize ait olan ve ülkemiz sınırları içinde olan bir dağ olarak bilmektedir. Fakat “Beşparmak dağları” ülkemize ait bir dağ değildir. Özellikle ismi sebebiyle Ülkemize ait bir dağ zannedilen beşparmak dağları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içinde bulunan ve bu Yavru Vatan olarak nitelendirdiğimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine ait olan bir dağdır.

Peşparmak dağları haritaBeşparmak dağları özellikleri nelerdir?

-Beşparmak dağlarının ismi şeklinden gelmektedir. Yakın yerlerde yaşayan halk beşparmak dağlarının yükseltilerinin beş parmağa benzemesinden dolayı bu ismi vermişlerdir.

-Beşparmak dağları Kıbrıs adasının kuzey kısmında bulunan bir sıradağdır.

-Beşparmak dağlarının genişliği 8 ila 10 kilometre aralığında değişiklik göstermekle birlikte uzunluğu yaklaşık olarak 170 kilometre civarındadır.

-Beşparmak dağları bulunduğu yer itibarıyla “Girne Dağları” olarak da adlandırılmaktadır.

-Beşparmak Dağları Zafer Burnu ile Koruçam arasında uzanmakta ve burada yer almaktadır.

-Beşparmak dağları çok yüksek olmayan bir sıradağdır. Orta yükseklikte bir dağ olarak nitelendirilir. En Yüksek yerinin yüksekliği 1024 metredir.  Ve bu en tepe noktasına “Selvili Tepe” ismi verilmiştir.

-Beşparmak dağlarının yüksekliği batıdan doğuya doğru artmaktadır.

-Beşparmak dağlarının önemli bir özelliği ise çok sayıda vadilerle yarılmış kısımlarının bulunmasıdır. Ve bu vadiler oldukça dik olması sebebiyle aşılması zor yerler olarak göze çarpmaktadır.

Beşparmak Dağlarında bulunan tank-Ayrıca bir dağın zirvesine kadar çıktığı belirtilen ve “Efsane Tank” olarak bilinen tank bu dağda bulunmaktadır. 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatı sırasında bu dağa çıktığı belirtilen bu tank halen burada bulunmakta ve birçok ziyaretçi çekmektedir. Paletleri dahi kalmamış, epey yıpranmış ve çalışamaz halde bulunan bu tankın buraya nasıl çıktığı konusunda birçok rivayetler bulunmakta ve insanda hayretler uyandırmaktadır. 

-Beşparmak dağlarında isimleri St.Hilarion, Buffavento ve Kantara isimli 3 adet kale bulunmaktadır.

St.Hilarion KalesiBeşparmak dağlarının özelliklerini kısaca verdikten sonra şu ek bilgiyi de vermekte fayda görmekteyiz. Ülkemiz de Bafa gölünün doğusunda bulunan ve Batı Menteşe dağları sistemi içerisinde yer alan. Aydın ve Muğla illerinin topraklarının birleştiği bölümde bulunan ve yüksekliği 1375 metre olan “Beşparmak dağı” isimli bir dağ bulunmaktadır. Fakat ülkemizde bilinen Beşparmak dağları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan dağlardır. Aydın ve Muğla sınırları içerisinde bulunan “Beşparmak dağı” ülkemizde fazla bilinen bir dağ değildir. Ülkemizde bulunan Beşparmak dağı tek bir dağ olmasına karşın Kıbrıs’ta bulunan “Beşparmak Dağları” sıradağ olması sebebiyle çoğul olarak söylenmektedir. Ayrıca ülkemizde bulunan bu “Beşparmak dağı”nın ismi “Latmos Dağı” olarak da bilinmektedir. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ