Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Beşiktaş Stadyumu “Vodafone Park” özellikleri nelerdir?

Beşiktaş Stadyumu “Vodafone Park” özellikleri nelerdir?
  • 03.05.2018

Dünyanın en iyi stadyumlarından bir tanesi olarak gösterilen ve çok yeni olan bu stadyum ülkemizin en önemli spor kulüplarinden olan Beşiktaş Futbol Kulübünün maçlarını yaptığı stadyumdur. Vodafone Park stadyumu birçok özellikleri ile dünyada ön plana çıkan stadyumlardan bir tanesidir. Son zamanlarda yapılması dolayısıyla oldukça yeni olan bu stadyum’un özellikleri aşağıya maddeler halinde verilmiştir.

vodafone Park Stadyumu-2Beşiktaş Stadyumu “Vodafone Park” veya BJK İnönü Spor Kopleksi Vodafone park özellikleri nelerdir?

Vodafone Park stadyumu Beşiktaş İnönü Stadyumunun olduğu yere yapılmış olup, inşası 17 Ocak 2013 tarihinde başlanmış ve 10 nisan 2016 tarihinde açılışı yapılmıştır.

Vodafone Park Stadyumunda ilk maç açılışından 1 gün sonra yapılmış olup Beşiktaş ile Bursaspor arasında gerçekleşen süper lig maçıdır. Beşiktaş bu stadyumdaki ilk maçını 3-2 kazanmıştır.

Stadyumda bütün seyircilerin kullanabileceği kapasitede internet bağlantısı bulunmaktadır.

Stadyum akıllı bir stadyum olup, ülkemizin ilk akıllı stadyumu olma özelliğine sahip bulunmaktadır. Ayrıca dünyanın en modern stadyumlarından bir tanesidir.

Stadyum İstanbul boğazı görünümlüdür.

vodafone Park Stadyumu-1Stadyum kolezyum tasarımıyla yapılmış olup, özellikle boğazın görünmesi amacıyla tribünlerin yükseklikleri buna göre ayarlanmıştır. Bu sebeple tribünler arasında yükselti farkı bulunmaktadır.

Vodafone Park stadyumu çevre dostu olan stadyumlardan bir tanesi olup, çatı kaplamasında kullanılan malzemenin özelliği ve yine çatıda bulunan paneller ile güneşten elektrik üretilmektedir.

Çatıya düşen yağmur depolanarak gerekli alanlarda kullanılmaktadır.

vodafone Park Stadyumu-3Beşiktaş Stadyumunun teknik özellikleri nelerdir?

-Toplam seyirci kapasitesi 41.903 kişidir.

-Toplam olarak 147 adet loca bulunmakta olup, locada bulunan koltuk kapasitesi ise 1903 adettir. Muhtemelen bu koltuk sayısı tesadüfen bu sayıda olmayıp Beşiktaş’ın kuruluşu olan 1903 yılını temsil etmektedir.

-Vıp koltuk sayısı 2100 adettir.

-Basın mensupları için yapılan basın tribününün toplam kapasitesi 186 kişidir.

-Stadyuma ait olan otoparkın kapasitesi toplam araç kapasitesi 600 araçtır. Otopark kapalı ve açık otoparktan oluşmaktadır.

-Beşiktaş Vodafone Park stadyumunda engelliler için toplam olarak 162 koltuk yapılmış olup, bunların yarısı refakatçiler içindir.

-Stadyum alttan ısıtmalı bir stadyumdur.

vodafone Park Stadyumu-4-Tribün yapısal olarak iki kattan oluşmaktadır.

-Stadyumda bulunan koltuklar açılıp kapanabilir koltuklardır.

-Stadyumun tamamı kapalı tribündür.

-SISAİR yani alttan havalandırma ve vakum drenaj sistemi ile yapılmıştır.

-Saha çizgisi ile tribün arası kale arkasında 7 metre 95 santim, yan çizgilerin yani taç çizgilerinin tribüne uzaklığı ise 6 metre 15 santimdir.

-Stadyumda 700 etkileşimli ekran ve 2200 adet koltuk içi ekran bulunmakta ve bunlar maçın önemli pozisyonları ve maç istatistiklerini yayınlamaktadır.

-İnşaat alanı yaklaşık olarak 120 dönüm yani 120.000 metrekaredir.

-Tribünlerin tamamı kapalı olup, orta çatı aralığı yaklaşık 209 metre olup bu dünyadaki en az çatı aralığına sahip stadyum olma özelliği vermiştir.

-Stadyumda kullanılan çimlerin %95’lik kısmı doğal çimdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ