Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Benzin nedir özellikleri nelerdir?

Benzin nedir özellikleri nelerdir?
  • 26.12.2014

Benzin petrolün damıtılması yoluyla elde edilen yakıtlardan bir tanesidir.

Benzin günümüz itibariyle dünyadaki en önemli enerjilerden bir tanesidir. Özellikle otomobiller için vazgeçilmez enerjilerden bir tanesi olarak gösterilmektedir. Petrol üreten ülkelerin neredeyse tamamında petrol ve türevleri ucuz olduğu için benzin tüketimi daha yaygındır. Fakat enerji yönünden dışa bağımlı olan ülkelerde özellikle benzine göre daha ucuz olan yakıtlar otomobillerde kullanılmaktadır. Bunlar Otogazlar ve Dizel gibi yakıtlardır.

Benzinin kendine has özellikleri vardır. Eğer bir benzin belirli özellikleri taşımıyor ise bu benzin gerek otomobillere gerekse benzin ile çalışan bütün araçlara zarar verebilmektedir.

Benzin-1Benzin’in genel olarak özelliklerine bir değinelim:

1-Benzin uçucu bir maddedir. Eğer benzin Oksijenle birleşir ise ve açık havada durur ise bir müddet sonra azalır ve kaybolur.

2-Benzin sudan daha az hafif olan bir madde olup, benzinin öz ağırlığı 0,879’dur. Yani 1 Litre su 1 kilogram gelir iken 1 litre benzin yaklaşık olarak 879 gramdır. Yani suya nazaran litrede 121 gram daha hafiftir.

3-Benzinin kaynama noktası 32 ile 210 derece arasındadır.

4-Benzin mazota nazaran oldukça yanıcı bir maddedir. Eğer alev ile belli bir yakınlığa gelinir ise benzin alev alır. İllaki alev benzinin sıvı kütlesine dokunmasına gerek duymadan bu sıvı kütleden uçma yoluyla benzin gazına dahi erişmesi tutuşması na sebep olur.

5-Benzin petrolden elde edilen bir yakıttır (Ayrıca kömürdende bazı metodlar uygulanarak benzin elde edilebilmektedir, hatta karbonmonoksit ve hidrojenin birleştirilmesi ile de elde edilebileceği bilinmektedir Fakat günümüzde en yaygın olarak üretimi petrolün damıtılması yoluyla üretilen benzin türüdür)

6-İçerisinde 120’den fazla hidrokarbon bulunur.

7-Benzin özellikle kış aylarında donma derecesinin oldukça düşük olması sebebiyle soğuk bölgelerde diğer yakıtlara nazaran daha çok tercih edilmektedir.

Benzin-2Peki Araçlarımızda kullanmış olduğumuz benzinin özellikleri nedir ve nasıl olmalıdır?

Büyük çoğunluğu içten yanmalı motorlarda kullanılan benzin araçlarda kullanılmak üzere dahada geliştirilmiştir.

1-Araçlarda kullanılan benzin her türlü koşulda aralıksız olarak yanmalıdır,

2-Özellikle soğuk havalarda aracın iyi bir şekilde çalışması için buharlaşabilir olmalıdır.

3-Sıcak havalarda ise buharlaşma seviyesi az olmalıdır. Çünkü aşırı şekilde buharlaşır ise tıkanmalara ve daha başka sorunlara, aracın çalışmamasına ve motorun boğulmasına sebep olabilir.

4-Özellikle uzun süre benzin deposunda kalma ihtimali bulunduğundan kesinlikle oksitlenmemeli ve benzin deposunun oksitlenerek çürümesine mahal vermemelidir.

5-Bujilerin tıkanmasına sebep olmamalıdır.

6-Karbüratörlerin buzlanmasına sebep olmamalıdır.

7-Yeterli oktan sayısında bulunmalıdır. (Normal benzinlerde oktan sayısı 90’dır. Bu sayıdan az olması sorunlara yol açabilmektedir.)

Benzin-3Burada Oktan sayısı hakkında da biraz bilgi vermemizde fayda vardır. Özellikle benzincilerde 95 Oktan, 97 Oktan, 98 oktan vb. gibi belli bir sayı yazan oktanlı benzinlere de rastlamaktayız. Acaba benzinde oktan sayısı nedir ne işe yarar?

Oktan Sayısı, benzinin yanması sırasında vurmaya karşı direnç kabiliyeti göstergesidir. Ayrıca benzinin kalitesi Oktan sayısının yüksekliği ile doğru orantılıdır. Oktan sayısı ne kadar yüksekse benzin o kadar kalitelidir. Benzin oktan sayısı yüksek ise benzin tutuşmaya karşı daha dirençli olur ve motora vurmaz bu nedenle motorun zarar görmesi engellenir, özellikle subaplı motorlarda çok önem arz etmektedir. Oktanlı benzin yani yüksek oktanlı benzin daha zor tutuşan benzinlerdir. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ