Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Beni Kureyza Olayı (Beni Kureyza Kuşatması) Özellikleri

Beni Kureyza Olayı (Beni Kureyza Kuşatması) Özellikleri
  • 15.11.2015

Beni Kureyza Medine şehrinde yaşayan Yahudi bir kabilenin ismidir. Medine şehrinde özellikle İslam’ın doğuşunda 3 adet Yahudi kabilesi bulunmakta idi ve bunlardan bir tanesi de bu Beni Kureyza kabilesidir. Beni Kureyza kabilesi Hazreti Muhammed ile çatışmaları dolayısıyla tanınmaktadır. 

Beni KureyzaBeni Kureyza Kuşatması veya Beni Kureyza olayı nedir?

Beni Kureyza kuşatmasının sebebi Hendek savaşı ile başlamaktadır. Çünkü bu savaşta daha önce Müslümanlar ile bu kabilenin anlaşmasına karşın bu kabile anlaşmaya uymayarak Hendek savaşında Mekkeli müşriklerin tarafında yer almışlardır. Ve bu nedenden dolayı Beni Kureyza kabilesi Müslümanların hedefi haline gelmiştir. Çünkü yapılan anlaşma gereğince Hendek savaşında Müslümanların yanında olacaklar ve şehri Müslümanlar ile birlikte savunacaklarken anlaşmaya uymayarak veya anlaşmayı bozarak tam tersi bir davranışta bulunmuşlardır.

Hazreti Muhammed bu sebeplerden dolayı Müslümanları toplayarak Beni Kureyza üzerine yürümüştür. Beni Kureyza kalesinin önüne gelerek kalenin etrafı sarılmıştır.

Kuşatma yaklaşık olarak 1 ay kadar sürmüştür. Bu süre zarfında genel olarak okçuların karşılıklı ok atmaları ve taş atışları ile bu kuşatma devam etmiştir.

Bazı kaynaklarda bu kale kuşatması sırasında Mekkeli müşriklerin yardım edeceğine yönelik beklentiler olmasına karşın Mekkeli müşriklerin bu kabileye yardım etmediği yazılıdır.

Kuşatma sırasında 3-5 kez elçiler gönderilmiş ve anlaşma şartları üzerinde konuşulmuştur. Özellikle Müslümanlar tarafından bu kabilenin Müslümanlığa geçmesi talebinde bulunulmuş ise de kabile bunu kabul etmemiştir.

Beni Kureyza kabilesi ilk olarak kendileri, eşleri ve Çocukları ile birlikte sadece 1 deve yükü eşya ile gitmelerine izin verilmesini istemisler bu kabul görmeyince sadece 1 deve yuku esyalarından da vazgecerek eşleri ve çocukları serbest bırakılmalarını tüm malların alınmasını istemişler bu talepleri de Peygamber tarafından kabul görmeyerek kayıtsız şartsız teslim olmaları istenilmiştir.

Hendek SavaşıDaha sonra ise Beni Kureyza kabilesi tarafından Müslüman ashapları içinden seçilecek bir kişinin vereceği hükme göre hareket edilmesi yönünde karar birliğine varılmıştır. Hatta kaynaklarda bu fikrin Beni Kureyza kabilesinden geldiği ve peygamber tarafından bu fikrin kabul edildiği belirtilmektedir.

Beni Kureyza kabilesi tarafından Müslüman ashapları içinden Medine’de meşhur kabile reislerinden olan Sad bin Muazı’nın hakem olmasını istemişlerdir (Bu kişi Yahudilikten İslam’a geçmiş olan bir kişidir) ve bu Sad bin Muazın’ın vereceği hükme razı olacaklarını beyan etmişlerdir.

Sad bin Muazı, hükmünü şu şekilde açıklamıştır.

“Benim hükmüm odur ki, akil ve baliğ olan bütün erkeklerin boynu vurulsun! Kadınları, çocukları esir alınsın, malları da Müslümanlar arasında taksim edilsin!”

Bu karar karşısında Beni Kureyza kabilesi oldukça şaşırmalarına karşın bu hükmü kabul etmişlerdir ve bu hüküm doğrultusunda Hazreti Muhammed Pazar yerinde hendekler kazdırmış ve akıl ve baliğ olan 600’den biraz fazla Beni Kureyza erkeklerinin tamam bu kazılan hendeklerin içinde başları kesilerek öldürülmüştür. (Bazı kaynaklarda bu sayının 900’e kadar olduğu bilgisi bulunmakla birlikte kesin sayı belli değildir. Fakat en az 400-500 kişi olduğu yönünde bilgiler mevcut bulunmaktadır)

Beni Kureyza kabilesinin bu hükme karşı gelmeyişinin bir sebebinin ise Tevrat’ta bu hükme benzer bir hükmün bulunduğu bilgisidir. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ