Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Bedir Savaşı (Bedir Muhaberesi) Özellikleri nelerdir?

Bedir Savaşı (Bedir Muhaberesi) Özellikleri nelerdir?
  • 15.11.2015

İslam tarihinde gerçekleşmiş olan ve Tarihte Müslümanların ve Müslümanlar ile Mekke’li Kuryşlilerin yapmış olduğu ilk savaş olma özelliğini taşıyan savaştır. Bedir Savaşı Miladi Takvime göre 13 Mart 624 yılında yapılmıştır.

Bedir Savaşı-1Bedir Savaşının özellikleri nelerdir?

-Savaşın yapıldığı yer Bedir ismi verilen bölge olup bu bölge Medine’nin Güneybatısında bulunmakta olup Medine’ye uzaklığı yaklaşık olarak 130 kilometrelik uzakta bulunmaktadır.

-Müslümanların tarihteki ilk savaşıdır.

-Müslümanların Gayrimüslimlerle yaptığı ilk savaştır.

-Hazreti Muhammed’in katılmış olduğu ilk savaştır.

-Bedir Savaşı Medineli Müslümanların Mekkeli Müşriklere karşı kazanmış olduğu ilk savaştır.

Bedir Savaşının Sebepleri Nelerdir?

-Bedir savaşının en önemli sebebi Müslümanlara göre Hicrete zorlanmak ve Hicret sebebiyle ikamet ettikleri yerlerdeki malların yağmalanmasıdır, Kureyşlilere göre ise savaşın temel sebebi Müslümanların kervanları yağmalamalarıdır.

Bedir Savaşı-2Bedir Savaşında Müslüman ve Mekkelilerin askeri gücü nedir?

-Müslümanlar yaklaşık olarak 300 civarında bir kişiden oluşurken Mekkelilerin ordusu yaklaşık olarak 900 kişi civarındadır. Müslümanlarda Atlı Süvari sayısı 2 veya 3 adet iken Mekkelilerde bulunan atlı süvari sayısı 100 adet olarak gösterilmektedir. Ayrıca Bu savaşta deve üzerinde savaşan askerlerde bulunmakta idi.

Bedir Savaşı Komutanları kimlerdir?

-Müslümanların Komutanları Muhammed bin Abdullah (Hz. Muhammed), Hamza bin Abdülmüttalib (Hz.Hamza) ve Ali bin Ebu Talib (Hz.Ali) olup, Mekkelilerin komutanları Amr bin Hişam, Utbe bin Rebîa ve Ümeyye Bin Halef’tir. (Mekkeli müşriklerin tüm komutanları savaşta ölmüştür)

Bedir savaşında “Er Dileme” kimler arasında olmuştur?

-O dönemde savaşlarda mübareze olayı bulunmakta idi yani “Er Dileme” adı verilen bu olayda her iki ordu 3’er kişi çıkartır ve bu 3 kişi öncelikli olarak birbirlerini yenene dek yani öldürene dek çarpışırdı. Müslümanlarda seçilen 3 kişi Hz.Ali, Hz. Hamza ve Ubeyde Bin Haris olmuştur. Mekkelilerden ise Utbe, Şeybe ve Velid karşı karşıya gelmiştir. Ve üç karşılaşmada Müslümanların galibiyetiyle sonuçlanmıştır. Daha sonra ise savaş başlamıştır.

Bedir Savaşında Müslümanlardan ve Mekkelilerden kaç kişi ölmüştür?

-Savaşta Müslümanlardan kesin sayı bilinmemekle birlikte 14-15 civarında kişi hayatını kaybederken, Mekkelilerin kaybı ise 70 civarında olmuştur. Müslümanlar bu savaş sonucunda da aşağı yukarı en az 40 en fazla ise 70 civarında esir almıştır. (Kesin bir sayı belli değildir)

BedirBedir Savaşının sonuçları Nelerdir?

-Savaş sonucunda Müslümanlar Bedir savaşını kazanmışlardır.

-Bu savaş sonucunda Müslümanların kendilerine güveni gelmiş, Hazreti Muhammed’in etkisi ve nüfusu artmıştır. Yine bu savaş sonucunda Müslümanlığa geçenlerin sayısı da artış göstermiştir.

-Bu savaşla Bedir kuyuları ve Şam Ticaret Yolu Müslümanların eline geçmiştir.

-Savaş esirlerinin bir kısmı Müslüman çocuklara okuma yazma öğretmeleri kaydıyla serbest bırakılmışlardır.

-Sonraki yapılacak bazı savaşların sebebi olmuştur.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ